abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  zaterdag 25 januari 2025 @ 16:39:29 #1
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_216426577
Eerder hadden wel al een boekentopic, maar laten we een nieuwe aanmaken om te vertellen welk boek je hebt gelezen en of het een aanrader was.
  zaterdag 25 januari 2025 @ 16:44:37 #2
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_216426616
Bezig met deze:



Niet direct politiek. Maar wel een mooi inkijkje in hoe de Amerikaanse commandotroepen werken.
  zaterdag 25 januari 2025 @ 17:30:01 #3
233102 cherrycoke
"Fear is a weapon."
pi_216427110
"I wear the mask to protect the city… but the city is what made the mask." – Batman
  donderdag 22 mei 2025 @ 07:43:35 #4
275286 Bondsrepubliek
Weltmeister 2014
pi_217713507
Wederom een boek dat een aanklacht is tegen het VVD66-menstype. Deze mens is enkel gericht op het bevredigen van de korte termijn behoeften en negeert op die manier het lange termijn algemeen belang. Daardoor schieten we door de planetaire grenzen heen en polariseert de maatschappij.

quote:
Tim Fransen: ‘Mensen deugen niet vanzelf’

Gisteren 17:00

Cabaretier en filosoof Tim Fransen houdt in zijn boek 'In onze tijd. Leven in het Calamiteitperk' een spiegel aan de maatschappij voor. Hij pleit voor herwaardering van moreel besef en gemeenschapszin in een tijdperk waarin individuele belangen de boventoon voeren en structurele problemen worden genegeerd. In Kunststof vertelt hij er meer over.

De consumentendemocratie
Tim Fransen laat lezers nadenken over de morele leegte in onze maatschappij. Volgens hem leven we in 'de meest armoedige versie van democratie' waarin stemmen vooral draait om het behartigen van individuele belangen. "We zijn politieke consumenten geworden en de politiek is een soort klantenservice", vertelt hij.

Er ontbreekt een gedeeld besef van het algemeen belang. "De grote problemen waarop we stuklopen - zoals klimaat of stikstof - zien we wel, maar over het algemeen besluiten we om daar niet zoveel mee te doen. We verwachten dat de politiek het oplost, maar voelen zelden collectieve verantwoordelijkheid."

Die passiviteit komt volgens Fransen deels voort uit zelfgenoegzaamheid, maar ook uit een diepgeworteld geloof dat het systeem niet echt veranderd kan worden. "We hebben verinnerlijkt dat het nou eenmaal zo werkt." Tegelijkertijd zien we hoe weinig zeggenschap burgers hebben in andere domeinen van het leven. "We zeggen dat we in een democratie leven, maar we brengen het grootste deel van onze tijd door in bedrijven die functioneren als dictaturen, met een CEO aan de top en winst als hoogste doel."

Fransen pleit voor actieve hoop
Fransen verzet zich tegen het populaire idee dat 'de meeste mensen deugen'. "We hebben zowel goed als fout in ons. Iedereen die het goede probeert te doen, zal merken dat dat moeite kost, want je wordt geconfronteerd met bijvoorbeeld je eigen jaloezie of hebzucht."

Zelf noemt hij zijn eigen conflictvermijding en traagheid bij het reageren op onrecht - zoals in Gaza - voorbeelden van moreel falen. "Iedereen die goed wil doen, heeft het moeilijk. Een goede samenleving vereist dus een omgeving waarin het goede actief aangemoedigd wordt. Dit kan via onderwijs, opvoeding en publieke waarden."

Volgens Fransen zijn we in het Westen moreel zelfvoldaan geworden. "We dachten: als we de moraal uit het publieke leven bannen en iedereen zijn eigen waarden laat kiezen, dan komt het wel goed. Maar zo werkt het niet." Onze morele vermogens, zoals empathie of rechtvaardigheidsgevoel, zijn volgens hem evolutionaire bouwstenen voor samenwerking, maar ze moeten onderhouden worden. Zonder gedeelde waarden is er geen rechtvaardigheid, en zonder rechtvaardigheid valt de samenleving uit elkaar.

Fransen pleit daarom niet alleen voor kritisch denken, maar ook voor actieve hoop. Niet het naïeve vertrouwen dat het vanzelf goedkomt, maar concrete inzet voor een betere wereld, tegen gemakzucht en consumentisme in.
https://www.nporadio1.nl/(...)-deugen-niet-vanzelf
pi_220605087
Schopje.

Wer die Macht hat, bewegt sich in einem Milieu, das ihm nicht widersteht, ohne dass in der Menschenmasse um ihn herum irgendetwas dazu geeignet wäre, zwischen Impuls und Handlung den kleinen Abstand zu schaffen, in dem Raum für Denken bleibt.
pi_220608978
“Troubled” by Rob Henderson.

https://a.co/d/0d6UoYiJ

De moeder van Rob Henderson kan hem niet langer grootbrengen en Rob komt terecht in een foster care familie. Omdat deze families zelf niet zo stabiel zijn, verhuist hij van familie naar familie. Dit heeft een effect op z’n cijfers. Foute vrienden, meer onstabiele adoptieouders waar hij niet op kan rekenen. Ook heeft hij moeite met de vrijheid die hij heeft. Dit gaat van kwaad tot erger.

Zijn leven verbetert als hij een baan krijgt als radartechnicus bij de luchtmacht. Hij heeft een vriend die in de bak zit, en hun levens hebben veel gemeen: ze worden gedwongen om op tijd naar bed te gaan, op tijd op te staan, etc. Zaken waar ze altijd veel moeite mee hadden.

Na bij de luchtmacht gewerkt te hebben, krijgt hij een beurs om te studeren. Dat eindigt met een PhD op Yale. In zijn onderzoek definieert hij een nieuw begrip: luxury beliefs. Politieke standpunten waarmee (Amerikaanse) liberals punten scoren bij hun vrienden, maar waar ze zelf de lasten niet van dragen. Defund the police is een goed voorbeeld van een luxury belief. Als je rijk bent, dan kun je je dat standpunt veroorloven, maar als je arm bent niet.

Ik vond het een indrukwekkend boek, omdat hij zelf het product is van een disfunctionele familie. Een disfunctionele familie die het product is van een disfunctionele maatschappij, waarin ouders met de pet naar het ouderschap gooien. Je weet het nooit, maar als zijn ouders verantwoordelijk waren geweest, dan had hij - en zo veel andere wezen - een beter leven gehad. Ik vond het begin van het boek lastig te verteren. Ik heb wel vaker boeken gelezen van wezen die in tehuizen opgroeien en dat raakt me altijd hard. Het boek eindigt positief - altijd mooi om te lezen als iemand zich vanuit de goot opwerkt en succes heeft.

[ Bericht 0% gewijzigd door Lyrebird op 18-04-2026 22:56:40 ]
Good intentions and tender feelings may do credit to those who possess them, but they often lead to ineffective — or positively destructive — policies ... Kevin D. Williamson
pi_220753754
The Pure Theory of Politics (Bertrand De Jouvenel) aanrader.
  zaterdag 9 mei 2026 @ 23:14:51 #8
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_220753958
On the Commonwealth door Cicero
pi_220813432
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 januari 2025 16:44 schreef Hexagon het volgende:
Bezig met deze:

[ afbeelding ]

Niet direct politiek. Maar wel een mooi inkijkje in hoe de Amerikaanse commandotroepen werken.
Ben wel een fan van dit soort boeken, met name over Delta en de SAS. Boek van de Stig als paratrooper was ook wel een aanrader. Big Phil Campion.. Ghurka’s.

https://www.amazon.com/We-Dared-Win-SAS-Rhodesia/dp/161200587X

https://a.co/d/0cdextlm

https://a.co/d/0cUuVl0o

https://a.co/d/05jDEe5F

https://a.co/d/01h0yMtk

https://a.co/d/03X9vsrS

https://a.co/d/0daPKvVC

https://a.co/d/06GZpYk7
Good intentions and tender feelings may do credit to those who possess them, but they often lead to ineffective — or positively destructive — policies ... Kevin D. Williamson
  zaterdag 30 mei 2026 @ 10:27:54 #10
177053 Klopkoek
Woke Warrior
pi_220918736


Opvallend interessant boek uit 2007. Niet in de laatste plaats vanwege het scherpe onderscheid tussen sociaal democratie en sociaal liberalisme.

Ik kan zelf sowieso een heel eind mee gaan in de visie van Dahrendorf (een linkshangende liberaal, wetenschapper en FDP politicus).

Hij voorzag al in de jaren 90 dat de "21ste eeuw een autoritaire eeuw" zal zijn, op dit huidige pad. Zowel door de VS als door opkomende landen. In de jaren 00 werd dat herhaald. Velen geloofden hem toen niet.
Deuger, Woke & Gutmensch
"Conservatism consists of exactly one proposition, to wit: There must be in-groups whom the law protects but does not bind, alongside out-groups whom the law binds but does not protect."
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')