Koningsdag statistisch een graad kouder dan KoninginnedagDe verplaatsing van onze koninklijke feestdag van 30 april naar 27 april is qua weer statistisch gezien een achteruitgang geweest. Het is op 27 april gemiddeld genomen (sinds 1949) met 15 graden ruim een graad kouder dan op 30 april. Ook regent het meer op 27 april dan op 30 april.
De allerwarmste koninklijke feestdag beleefden we in 1993. In dat jaar werd het in De Bilt op Koninginnedag zomers warm met een maximumtemperatuur van 26,9 graden. De laatste keer dat Koninginnedag een officiële warme dag werd met maxima van 20 graden of meer was in 2012. Het werd toen 22,4 graden. Dit was de perfecte temperatuur om deze feestdag te vieren. Het was niet te warm om je te mengen tussen het feestgedruis, maar wel in je korte mouwen shirt genieten van een vrije dag.
In 1999 beleefden we de zonnigste editie met op het hoofdstation in De Bilt 13,8 zonuren. In 2021 was het ook zeer zonnig met 12,1 zonuren.
Koningsdag wachtte tot 2020 op warmte
Sinds 2014 vieren we Koningsdag op 26 of 27 april. Van warm weer was tot 2020 geen enkele keer sprake geweest. De top-10 van warmste koninklijke feestdagen werd volledig bezet door Koninginnedagen. In 2020 kwam er verandering in tijdens de noodgedwongen Woningsdag. Met 20,7 graden werd het de warmste Koningsdag ooit gemeten en de op negen na warmste koninklijke feestdag sinds 1949.
Daarna bleef warmte opnieuw uit. In 2021 was het niet warm met 15,7 graden, maar wel zeer zonnig en droog. Ook in 2022 was het met 13,6 graden niet warm. Het was wel droog en de zon scheen ruim 9 uur. In 2023 werd het maximaal 13,3 graden.
https://www.weeronline.nl(...)gsdagen-ooit-gemeten