SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Hopelijk zijn er nog andere enthousiastelingen op dit forum te vinden!
[ Bericht 0% gewijzigd door Dusthor92 op 30-05-2023 12:19:54 ]
Dat is een draagbare accu (120Wh) met een beetje overkill aan verlichting iddquote:Op maandag 29 mei 2023 19:53 schreef MilkTea het volgende:
Waarvoor is die grote zaklamp op de grond?
Nieuw kost de telescoop en mount ongeveer ¤2500,-. Alle accessoires nieuw zo’n ¤3500,-.quote:Op maandag 29 mei 2023 19:57 schreef Hallojo het volgende:
Wat kost zo'n ding?Vast een astronomisch bedrag!
Ah oke! heeft dus een accu functie :pquote:Op maandag 29 mei 2023 20:03 schreef Dusthor92 het volgende:
[..]
Dat is een draagbare accu (120Wh) met een beetje overkill aan verlichting idd
[..]
Nieuw kost de telescoop en mount ongeveer ¤2500,-. Alle accessoires nieuw zo’n ¤3500,-.
Nu heb ik alles steeds tweedehands bij elkaar gescharreld voor zo’n 60-70% van dat bedrag. Het meeste ook geo-tagged en goed verzekerd.
Let wel: deze kosten zijn hoog vanwege het feit dat ik er tracked deep-sky astrofotografie mee doe. Voor alleen visual kun je zo een tweedehands 10inch dobsonian krijgen voor minder dan ¤500,-.
Met zo’n dob kun je ook planeten fotograferen met een relatief goedkope astrocamera of spiegel reflex van 150-300,-
Met name deep-sky objecten fotograferen met lange sluitertijd heb je dure apparatuur voor nodig. Je kan het wat dat betreft zo bescheiden of gek maken als je zelf wil!
Ik heb nog niet genoeg data verzameld en verwerkt om echt iets moois te laten zien. Met astrofotografie maak je bijvoorbeeld 50 foto’s met elk een sluitertijd van 2-5 minuten die je dan vervolgens met speciale software over elkaar heen legt.quote:Op maandag 29 mei 2023 20:32 schreef MilkTea het volgende:
[..]
Ah oke! heeft dus een accu functie :p
Kun je ook fotos laten zien die je hebt gemaakt?
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Niet veel indrukwekkends aan nog. Maar we moeten allemaal ergens beginnen I guess
Met de juiste filters, genoeg data en ervaring in processing zal de foto er uiteindelijk zo uit gaan zien:SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Als je echt pro bent met de beste appratuur, dan is dit als amateur astronoom zo’n beetje het maximaal haalbare voor dit specifieke object:SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Dan heb je een beetje een idee van de leercurve van noob (ik) tot aan pro (laatste foto).![]()
De foto’s komen trouwens wazig over op FOK!. Om goed het verschil in kwaliteit te zien zou je ze even in een nieuw tabblad moeten openen.
@edit ook dat lijkt niet te helpen. Weet niet zo goed waar het aan ligt, jammer.![]()
Die eerste, je eigen opname komt inderdaad wat flets over. Donker is niet goed donker en dat kost je de weergave.quote:Op maandag 29 mei 2023 20:47 schreef Dusthor92 het volgende:
De foto’s komen trouwens wazig over op FOK!. Om goed het verschil in kwaliteit te zien zou je ze even in een nieuw tabblad moeten openen.
@:Edit ook dat lijkt niet te helpen. Weet niet zo goed waar het aan ligt, jammer.
Misschien een ander adres proberen om je foto's te hosten
Ze zijn ook wat aan de kleine kant, mag best wel wat groter worden allemaal.
Maar eh, lekker bezig met een redelijk specialistisch stukje fotohobby. Misschien wel aardig om je leercurve in dit topic een beetje bij te houden. Helemaal als zich ook nog wat mensen melden die al een paar stappen verder zijn.
Gotferdomme wat heb ik weer een last van een goed humeur![]()
Bedankt voor je feedbackquote:Op maandag 29 mei 2023 21:58 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
Die eerste, je eigen opname komt inderdaad wat flets over. Donker is niet goed donker en dat kost je de weergave.
Misschien een ander adres proberen om je foto's te hosten
Ze zijn ook wat aan de kleine kant, mag best wel wat groter worden allemaal.
Maar eh, lekker bezig met een redelijk specialistisch stukje fotohobby. Misschien wel aardig om je leercurve in dit topic een beetje bij te houden. Helemaal als zich ook nog wat mensen melden die al een paar stappen verder zijn.
De eerste foto van mezelf moet je eigenlijk zien als “ruwe data”. Het is een 1x 60s exposure. Die laatste foto heeft in totaal 7 uur aan data zitten, verdeeld over verschillende narrowband filters. In dat licht zou ik nog 419 foto’s moeten maken om de hoeveelheid data te matchen die in de laatste foto is gegaan, los van de processing skillsNog een lange weg te gaan!
Ik zal overigens inderdaad eens kijken naar een andere host, want de laatste foto is dus een 26MP foto die zo niet tot zn recht komt.
Anyway
De ruis die je ziet in mijn sub kan gefilterd worden, zodat je inderdaad een écht zwarte achtergrond krijgt. Hiervoor moet ik flats, biases en dark frames maken. Zonder helemaal in detail te treden houdt dit in dat je foto’s maakt terwijl er een lichtpaneel op je telescoop ligt, en waarbij je in het donker een paar foto’s maakt met de kap erop.
Met het maken van deze foto’s kan de ruiswaarde van je camera gekalibreerd worden, waardoor je deze uit je foto’s kunt filteren. Pas dan krijg je echt scherpe en diepe foto’s.
Ik ben momenteel bezig mij hierin te verdiepen, want dit is een van de belangrijkste onderdelen van processing die de ruwe data (zoals mijn sub) omzet naar een schoner beeld om mee verder te werken.
Overigens is er een grens aan de grote van een foto. Met het fotograferen van deep-sky objecten is er een theoretische maximale pixelkwaliteit welke wordt gemeten in “arc second per pixel”. Kort gezegd is deze voor amateur astronomie 1-2 as/px.
Bedankt voor je interesseHet zou leuk zijn als er nog meer users zijn met dezelfde interesse. Kan natuurlijk ook wide-view milkyway fotografie zijn, of gewoon pure interesse.
Mochten er users zijn die deze hobby overwegen dan heb ik al wel wat tips. Ben er inmiddels al weer ruim een half jaar mee bezig (voorheen vooral visual).![]()
Hier een (hopelijk) betere kwaliteit van die laatste foto. Zoals gezegd is dit zo’n beetje de max aan kwaliteit die je kan halen als amateur astronoom vanaf de aarde:
@edit nog steeds niet de originele kwaliteit. Geen idee hoe dit op te lossen, jammer![]()
Misschien redeneer ik te simpel maar als je eigenlijk een ruw beeldbestand hebt kun je ook met de schuiven van de nabewerking zorgen dat de donkere delen gewoon donker worden.quote:Op maandag 29 mei 2023 22:24 schreef Dusthor92 het volgende:
[..]
Bedankt voor je feedback
De eerste foto van mezelf moet je eigenlijk zien als “ruwe data”. Het is een 1x 60s exposure. Die laatste foto heeft in totaal 7 uur aan data zitten, verdeeld over verschillende narrowband filters. In dat licht zou ik nog 419 foto’s moeten maken om de hoeveelheid data te matchen die in de laatste foto is gegaan, los van de processing skillsNog een lange weg te gaan!
Dat bij het opnemen van meer data er meer detaillering in je foto komt is wel duidelijk maar de weergave van je foto (platweg gezegd zwart wordt zwart, wit wordt wit en alles er tussen in staat in zijn verhoudingen) kun je volgens mij gewoon met een stukje post-processing doen, eigenlijk niet heel anders dan ik met mijn RAW-bestanden doe en waar in het ergste geval (mijn ouwe Kodak DCS) gewoon het leven nog in moet worden geprocessed.
Of roep ik nu iets heel raars
Gotferdomme wat heb ik weer een last van een goed humeur![]()
Hier ook een amateur-astronoom met een paar telescopen. Ik doe alleen niet aan astrofotografie. Ga ik ook niet aan beginnen. Het gaat mij om het genieten achter het oculair.![]()
Als je aan de astrofotografie gaat, begint het inderdaad pas te tellen vanaf 2.000. Hij heeft hier een Schmidt-Cassegrain, nieuw al gauw 2.800 zonder fotospullen maar met motor. Je hebt nog een leukere met dezelfde buis van bijna 5.000.quote:Op maandag 29 mei 2023 19:57 schreef Hallojo het volgende:
Wat kost zo'n ding?Vast een astronomisch bedrag!
Visueel is er aardig wat tweedehands spul op Marktplaats te vinden. Alleen het is vooral rommel wat ik daar zie en mensen die het verkopen hebben er vaak totaal geen verstand van. Die zetten met droge ogen nog een Newton op de kop in het statief. Je moet wel enig kennis hebben als je daar gaat kopen en zeker even langs gaan.
Maar als je het goed doet, ben je inderdaad (visueel) al klaar voor een paar honderd euro en heb je al iets leuks in huis. Als je gaat fotograferen begint het feest pas bij een paar 1.000.
Even voor de duidelijkheid: de plaatjes die TS hier toont, die zie je visueel niet. Daar zitten vele uren werk in. Veel amateurs zetten voor één object al avonden achter elkaar hun telescoop met camera uren open om het schaarse licht te verzamelen. Daarna volgt het werk op de computer met de foto's.
Er zit veel verschil tussen visuele amateurs en foto-amateurs. Iets wat ik wel jammer vindt. Een foto-amateur zet de boel in stelling, zet de motor aan, camera open en gaan dan iets anders doen, of naar bed. Dat is niet mijn stijl van hobby. Ik vind het leuk om een of twee uurtjes achter het oculair te zitten, te zoeken en een beetje te tekenen als het meezit.
[ Bericht 5% gewijzigd door -Sigaartje op 29-05-2023 23:51:03 ]![]()
Nee, in de essentie heb je dit goed inderdaad. Wat je dan alleen wel hebt is dat in je bewerking alsnog de ruis meeneemt, ookal breng je die op het oog helemaal naar de achtergrond. Als je dan een volledige compositie maakt, dan “stapelt” deze ruis weer verder op, waardoor dit weer zichtbaar wordt. Ga je dit dan verder onderdrukken, dan kan het weer ten koste gaan van hele fijne details van flauw licht van sterren die je eigenlijk wel op de foto wilt hebben.quote:Op maandag 29 mei 2023 23:16 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
Misschien redeneer ik te simpel maar als je eigenlijk een ruw beeldbestand hebt kun je ook met de schuiven van de nabewerking zorgen dat de donkere delen gewoon donker worden.
Dat bij het opnemen van meer data er meer detaillering in je foto komt is wel duidelijk maar de weergave van je foto (platweg gezegd zwart wordt zwart, wit wordt wit en alles er tussen in staat in zijn verhoudingen) kun je volgens mij gewoon met een stukje post-processing doen, eigenlijk niet heel anders dan ik met mijn RAW-bestanden doe en waar in het ergste geval (mijn ouwe Kodak DCS) gewoon het leven nog in moet worden geprocessed.
Of roep ik nu iets heel raars
Dus ja, het kan, maar wanneer je tientallen of soms zelfs honderden foto’s over elkaar heen legt en dus ook steeds die ruis mee stapelt, de voorkeur uit gaat naar het nagenoeg volledig elimineren van je camera ruis door het gebruik van flats en darks enzo.Wat leuk! Het kon haast niet anders dat er hier op FOK! nog iemand moest zijn met deze interessequote:Op maandag 29 mei 2023 23:21 schreef -Sigaartje het volgende:
Hier ook een amateur-astronoom met een paar telescopen. Ik doe alleen niet aan astrofotografie. Ga ik ook niet aan beginnen. Het gaat mij om het genieten achter het oculair.
Welkom in het topic!
Mag ik weten welke tube je gebruikt en wat je favoriete oculair is? Iedereen heeft wel een favoriet volgens mijDit zeg je heel goed iddquote:Op maandag 29 mei 2023 23:41 schreef -Sigaartje het volgende:
[..]
Als je aan de astrofotografie gaat, begint het inderdaad pas te tellen vanaf 2.000. Hij heeft hier een Schmidt-Cassegrain, nieuw al gauw 2.800 zonder fotospullen maar met motor. Je hebt nog een leukere met dezelfde buis van bijna 5.000.
Visueel is er aardig wat tweedehands spul op Marktplaats te vinden. Alleen het is vooral rommel wat ik daar zie en mensen die het verkopen hebben er vaak totaal geen verstand van. Die zetten met droge ogen nog een Newton op de kop in het statief. Je moet wel enig kennis hebben als je daar gaat kopen en zeker even langs gaan.
Maar als je het goed doet, ben je inderdaad (visueel) al klaar voor een paar honderd euro en heb je al iets leuks in huis. Als je gaat fotograferen begint het feest pas bij een paar 1.000.
Even voor de duidelijkheid: de plaatjes die TS hier toont, die zie je visueel niet. Daar zitten vele uren werk in. Veel amateurs zetten voor één object al avonden achter elkaar hun telescoop met camera uren open om het schaarse licht te verzamelen. Daarna volgt het werk op de computer met de foto's.Ikzelf heb om deze reden ook specifiek gekozen voor een filter drawer in plaats van een EFW. Ik vind het namelijk ook lekker om buiten ernaast te zitten en lekker weg te dromen in de sterrenhemel.quote:Er zit veel verschil tussen visuele amateurs en foto-amateurs. Iets wat ik wel jammer vindt. Een foto-amateur zet de boel in stelling, zet de motor aan, camera open en gaan dan iets anders doen, of naar bed. Dat is niet mijn stijl van hobby. Ik vind het leuk om een of twee uurtjes achter het oculair te zitten, te zoeken en een beetje te tekenen als het meezit.
Uiteindelijk wil ik er een Dob bij hebben, zodat ik terwijl mijn C9.25 foto’s schiet, zelf visueel kan observeren. Ik kan zo echt een uur lang naar jupiter of saturnus kijken.
Welke objecten volg jij graag?![]()
Ikzelf zou er in de toekomst heel graag zo’n dob bij hebben:
https://link.marktplaats.(...)&utm_content=app_ios
Goed geprijsd ook gezien op het eerste oog de staat en alle accessoires.![]()
Aan amateur astronomen dacht ik aan wat anders.
Ik heb van de zomer eens een foto met lange sluitertijd van de melkweg gemaakt toen we in een omgeving waren zonder licht vervuiling. Verder dan dat kom ik helaas niet![]()
![]()
Laten we zeggen dat het een brede tak van sport isquote:Op dinsdag 30 mei 2023 10:36 schreef 111210 het volgende:
Aan amateur astronomen dacht ik aan wat anders.
Ik heb van de zomer eens een foto met lange sluitertijd van de melkweg gemaakt toen we in een omgeving waren zonder licht vervuiling. Verder dan dat kom ik helaas niet
Zou je die foto hier willen delen? Ik ben wel benieuwd eigenlijk.
Er is online binnen de astronomie wereld een hele community die foto’s van de melkweg maakt.![]()
Dank je! Ehm, favoriet, eh dat hangt af van de omstandigheden en waar ik zin in heb. Ik heb o.a. een 6 cm Polarex azimuthaal, een 9 cm Maksutov en een 20 cm dob. Het liefst kijk ik met de Polarex, kwaliteit is verbluffend, met een bijgeleverde 18mm kelner. (de andere zijn een 25mm Ramsden en een 9mm Symach). De dob heeft altijd veel voorbereidingstijd nodig (afkoelen) en dan ga je ook voor deepsky, daar moet je echt voor gaan zitten. Als ik gewoon even snel wil kijken pak ik een Celestron firstscope. Kwaliteit is niet best, maar dat maakt niet uit. Verder heb ik nog wat in de berging staan.quote:Op dinsdag 30 mei 2023 10:20 schreef Dusthor92 het volgende:
Wat leuk! Het kon haast niet anders dat er hier op FOK! nog iemand moest zijn met deze interesse
Welkom in het topic!
Mag ik weten welke tube je gebruikt en wat je favoriete oculair is? Iedereen heeft wel een favoriet volgens mij![]()
Dat is wel een breed scala aan spul wat je hebt zeg, gaaf! Met name de polarex springt er wel een beetje uit, die heb ik nog niet veel gebruikt zien worden.quote:Op dinsdag 30 mei 2023 11:07 schreef -Sigaartje het volgende:
[..]
Dank je! Ehm, favoriet, eh dat hangt af van de omstandigheden en waar ik zin in heb. Ik heb o.a. een 6 cm Polarex azimuthaal, een 9 cm Maksutov en een 20 cm dob. Het liefst kijk ik met de Polarex, kwaliteit is verbluffend, met een bijgeleverde 18mm kelner. (de andere zijn een 25mm Ramsden en een 9mm Symach). De dob heeft altijd veel voorbereidingstijd nodig (afkoelen) en dan ga je ook voor deepsky, daar moet je echt voor gaan zitten. Als ik gewoon even snel wil kijken pak ik een Celestron firstscope. Kwaliteit is niet best, maar dat maakt niet uit. Verder heb ik nog wat in de berging staan.
Welke objecten liggen een beetje in jouw interesse rond deze tijd van het jaar? Venus? Andromeda?![]()
Ik heb uitkijk op het oosten- zuidoost, dus daar zit nu de zomerdriehoek met een stuk melkweg. De Polarex, daar heb ik lange tijd naar gezocht. Zijn moeilijk te vinden. Ik heb alles origineel, inclusief kist, alles. Het is een genot om er mee te kijken, dat kan ik je verzekeren. De optiek, alles, is gewoon super.quote:Op dinsdag 30 mei 2023 13:01 schreef Dusthor92 het volgende:
[..]
Dat is wel een breed scala aan spul wat je hebt zeg, gaaf! Met name de polarex springt er wel een beetje uit, die heb ik nog niet veel gebruikt zien worden.
Welke objecten liggen een beetje in jouw interesse rond deze tijd van het jaar? Venus? Andromeda?![]()
Zal m eens opzoeken, stelt vrij weinig voor hoor. Maar vond het toen leuk om mn camera eens uit te testenquote:Op dinsdag 30 mei 2023 10:56 schreef Dusthor92 het volgende:
[..]
Laten we zeggen dat het een brede tak van sport is
Zou je die foto hier willen delen? Ik ben wel benieuwd eigenlijk.
Er is online binnen de astronomie wereld een hele community die foto’s van de melkweg maakt.![]()
Heel gaaf! Zeker omdat ook alles origineel is. Eentje om heul zuinig op te zijnquote:Op dinsdag 30 mei 2023 13:09 schreef -Sigaartje het volgende:
[..]
Ik heb uitkijk op het oosten- zuidoost, dus daar zit nu de zomerdriehoek met een stuk melkweg. De Polarex, daar heb ik lange tijd naar gezocht. Zijn moeilijk te vinden. Ik heb alles origineel, inclusief kist, alles. Het is een genot om er mee te kijken, dat kan ik je verzekeren. De optiek, alles, is gewoon super.
Met uitkijk op het oosten / zuidoosten heb je wel een mooie kijk op de planeten. Ik kan niet wachten tot jupiter en Saturnus weer goed te zien zijn.
Ik zelf heb een dakterras en uitkijk op een groot gedeelte van de sterrenhemel. De enige obstructie is ons eigen huis in zuidelijke richting. Als het goed is gaan de planeten daar nét overheen.Maakt niet uit, ben alsnog benieuwd. Mijn foto hierboven stelt ook niet veel voor.quote:Op dinsdag 30 mei 2023 13:18 schreef 111210 het volgende:
[..]
Zal m eens opzoeken, stelt vrij weinig voor hoor. Maar vond het toen leuk om mn camera eens uit te testen
Het gaat (mij) ook vaak meer om de betekenis achter de foto of observatie, dan de daadwerkelijke kwaliteit ervan.![]()
Super gaaf! Je kan inderdaad de “band” van de melkweg al goed zien. Ik denk dat je met een goedkope IR/UV cut nog meer details gaat zien. En dat voor een untracked foto, cool!quote:Op dinsdag 30 mei 2023 13:37 schreef 111210 het volgende:
Dit was 3 jaar geleden in Frankrijk, heb het vorig jaar nog eens gedaan met een betere lens, die zijn wat duidelijker. Maar die moet ik thuis eens opzoeken.
[ link | afbeelding ] [ link | afbeelding ]
Als je er op klikt worden ze groter
Ben benieuwd naar die van vorig jaar!![]()
![]()
Vindt het wel gaaf om soms naar die foto's te kijken maar heb zelf geen telescoop of goede camera.
Kwam er tijdje terug achter dat mijn S22 ook een astro mode heeft en daarmee deze foto gemaakt en bewerkt.
Niets speciaals ofzo maar was wel verrast hoeveel sterren er opgepikt werden.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |