Het is nu een blufoorlog geworden ,quote:Op zaterdag 28 januari 2023 22:22 schreef slashdotter3 het volgende:
[..]
Het is volgens Hofman stilaan nu of nooit als president Volodymyr Zelensky zijn belofte wil nakomen het Russische leger uit Oekrane te verdrijven. Als dit voorjaar geen nieuwe doorbraak wordt geforceerd, wordt dat lastig. Zo niet onmogelijk. Hofman: ,,Er is al enorm veel gezegd over de oorlog, maar op het terrein stel je vast dat geen van beide partijen er vandaag in slaagt om zijn strategische doelen te verwezenlijken. Rusland zeker niet. Er is geen regimewissel in Kiev en de territoriale veroveringen vallen tegen. Maar ook Oekrane niet. De vraag is nu: wat volgt?"
Sinds de herovering van Cherson is er sprake van een 'adempauze' in de gevechten. Enkele maanden terug werden elke dag 20.000 artillerieschoten gelost. Intussen is dat gedaald naar 6000 7.000. ,,Rusland probeert nu zijn verdedigingslinies te versterken. Over bijna het hele front. In Cherson hebben ze daarvoor de Dnjepr als natuurlijke barrire. En het leger probeert zich te reorganiseren en te herbewapenen. Een belangrijk deel van de Russische industrie is bezig met het produceren van extra wapens en munitie. De voorbereiding voor een groot offensief is dat. Men schat tegen de lente."
Leopards
Aan Oekraense kant zijn er successen geboekt in het najaar. ,,De herovering van de regio rond Charkiv was een grote opsteker. Net als de overwinning in Cherson. Maar we zien nu dat ook zij vooral hun verdediging aan het consolideren zijn. De Oekraense oproep vorige week tijdens de top in het Duitse Ramstein was een duidelijk signaal: 'Dit is het materiaal dat we nodig hebben om een nieuw tegenoffensief in te zetten.' Zelensky heeft dat offensief al langer aangekondigd. Waar, wanneer en hoe: dat weten we niet. De Oekraners zijn sterk in het afschermen van hun bedoelingen. Nu ze extra materieel krijgen, zal dat hun kansen op succes in de strijd uiteraard verhogen."
De langverwachte levering van westerse tanks aan Oekrane is goed nieuws. Het land smeekt er al maanden om. Tegelijk is het geen zekerheid op succes, waarschuwt Hofman. Oekraense militairen moeten vertrouwd raken met de voertuigen. Er hangt ook een logistieke staart aan vast. Tanks vreten brandstof. Er moeten technici zijn. Dat verzekeren te midden van de oorlogschaos is lastig.
Duitsland is volgens Hofman in gesprek met meerdere landen waar Leopard-tanks beschikbaar zijn. In Belgi zijn er een twintigtal 'in de aanbieding' bij het bedrijf OIP. Het gaat om Leopards (de oudere 1-versie) die een tiental jaar geleden uit dienst genomen zijn door de Belgische krijgsmacht. ,,Duitsland is nu een inventarisatie aan het maken van wat nog overal te vinden is. Maar het is onduidelijk in welke staat die tanks verkeren en wat nodig is om ze klaar te krijgen."
Poetin
Waarom is de toestand in Oekrane dan net vandaag 'cruciaal' volgens admiraal Hofman - doorgaans niet de man van grote woorden? ,,Als het Oekraense tegenoffensief niet slaagt en Rusland in staat is stand te houden, denk ik dat we in een heel ander scenario zullen belanden. Dan zal de dreiging voor Oekrane en voor heel Europa alleen maar stijgen. Ik ken de ambities van Russisch president Vladimir Poetin niet, maar ik schat dat hij er heel grote heeft."
Concreet vreest Hofman dat de tijd in het voordeel van Rusland tikt. ,,Zelensky wil zijn land terugwinnen en vermijden dat de Russen zo versterkt zijn dat dit niet meer lukt. Daarom is het in de komende paar maanden absoluut noodzakelijk dat Oekrane erin slaagt door te breken en nog een deel van zijn territorium te heroveren.
Anders ga je naar een patstelling of erger: een situatie waarin Rusland het overwicht krijgt dankzij de versterking van zijn linies, de mobilisatie van troepen en de komst van munitie. Want ook in het Westen hebben we problemen om genoeg munitie te leveren. De hoop is dat Oekrane voldoende successen boekt om straks vanuit een sterke positie te onderhandelen. Nu kan onderhandelen niet. Ik snap dat: Rusland heeft veel rode lijnen overschreden. Maar ze beseffen wel dat het ooit zal moeten. Al is die beslissing aan Zelensky."
Hulp
Over de veelbesproken Belgische hulpleveringen aan Oekrane herhaalt Hofman wat hij eerder heeft gezegd: het leger doet wat het kan, maar dat is nu eenmaal niet zo veel. Door decennialange besparingen op de krijgsmacht heeft het nog amper zwaar materieel ter beschikking. Ook de wapendepots zijn zo goed als leeg.
Elders tanks of kanonnen aankopen kan, maar dat is 'een politieke zaak'. In juni 2022 begon minister Ludivine Dedonder (PS) onderhandelingen met OIP over afgedankte M109-houwitsers van het Belgisch leger. Tot een koop kwam het niet, omdat de vraagprijs te hoog lag. Later werden de houwitsers alsnog door het VK opgekocht voor Oekrane.
De federale regering heeft beslist om een pakket ter waarde van ruim 90 miljoen euro aan Oekrane te leveren. ,,We voorzien onder meer de levering van AMRAAM's (luchtafweerraketten), LAW's en RGW's (antitankwapens) aan Oekrane. Dit zal uit onze voorraden komen, die al behoorlijk laag zijn. We zakken dus nog wat verder."
Krim al vaak genoeg aangevallen. Zijn vloot ligt er niet eens meer uit angst. Rusland ook vaak zelf aangevallen. Geen enkele reactie. Woorden zonder daden maken je enkel zwakker. Kwestie van tijd voordat de Russen op het slagveld erachter komen dat Oekraners raketten hebben die langere afstanden afleggen dan de HIMARS dat deden, en ook dan zal Poetin niets doen. Behalve blaffen.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 21:07 schreef Discombobulate het volgende:
Volgens nu houdt Poetin zich nog steeds aan de militaire doctrine. Er is niets bijzonders wat dat betreft. Het zijn geen rele dreigingen, maar woorden om te deterren. Het wordt een ander verhaal als het op de Krim aan komt.
Dat deed Poetin toch ook periode? Constant referenties naar kernwapens? En toen stopte die daar abrupt mee.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 22:14 schreef phpmystyle het volgende:
Wellicht dat ik te simplistisch denk: maar als de Russen weten dat wij zo voorzichtig zijn dan is het toch rationeel gedrag van de Russen om nog veel harder in de kernwapendreiging retoriek te vliegen, of cyber aanvallen in te zetten als er weer wapens vanuit het Westen komen?
Slechts zijdelings ontopic hier.. maar:quote:Op zaterdag 28 januari 2023 22:29 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Allemaal speculeren nog... maar misschien bedoelen ze dit wel... Aid from Isral to Ukraine is much more than is known
NWS / [breaking~ish] Aanval Isral op meerdere locaties Iranquote:Op zaterdag 28 januari 2023 22:25 schreef Starhopper het volgende:
[..]
Israel die een shahedabriek heeft opgeblazen?
Isral? De VS? Of misschien wel Oekrane met steun van de VS?quote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:05 schreef Perrin het volgende:
[..]
Slechts zijdelings ontopic hier.. maar:
[ twitter ]
Ook Iraans ministerie van Defensie getroffen?
Berichten van nu al 4 verschillende locaties. Ik zou zeggen Israel die het Iraanse drone-programma een klap uitdeelt.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:12 schreef polderturk het volgende:
[..]
Isral? De VS? Of misschien wel Oekrane met steun van de VS?
goed zo vol op de blufquote:
Dat er wat bommen vallen is heel iets anders dan binnenvallen en overnemen. Heeft niets met doctrine te maken. Lees eens doctrine op min def rus.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 21:09 schreef Starhopper het volgende:
[..]
Er zijn ook al bommen op de krim gevallen. Deze week nog. Ik heb nog geen noek gezien.
Ja, dat zou een hele verstandige zet zijn.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:20 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
goed zo vol op de bluf
dat is de enige taal die russen verstaan
begin maar over kernbommen leveren
[ twitter ]
Ja, geklets over als grondgebied in gevaar komt, maar kherson verklaren ze een paar weken van te voren grondgebied, oekraine bevrijd het, gebeurt niks. Geklets over "existentieel" bla bla, net alsof putin onderscheid maakt tussen een existentieel gevaar voor hem en voor z'n land.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:23 schreef Discombobulate het volgende:
[..]
Dat er wat bommen vallen is heel iets anders dan binnenvallen en overnemen. Heeft niets met doctrine te maken. Lees eens doctrine op min def rus.
zijn moeder krijgt een witte ladaquote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:28 schreef Repentless het volgende:
[..]
Ja, dat zou een hele verstandige zet zijn.
quote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:36 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
zijn moeder krijgt een witte lada
[ twitter ]
Mooi.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:45 schreef ExTec het volgende:
[..]
Als de zwarte voorradig zijn, mag ze ook een zwarte als ze dat wil
Charismatisch en wijs man.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:56 schreef Aether het volgende:
Czech Republic has a new president - Petr Pavel - former Chairman of the NATO Military Committee - increase in support of Ukraine expected
https://redd.it/10nhnh1
Ik zou het prachtig vinden als het een Isralische Azerbeidzjanse n tweetje blijkt te zijn als reactie op die aanslag op de Azerbeidzjanse ambassade in Teheran deze week.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 23:15 schreef Perrin het volgende:
[..]
Berichten van nu al 4 verschillende locaties. Ik zou zeggen Israel die het Iraanse drone-programma een klap uitdeelt.
[ twitter ]
Individuele Russen zullen vast en zeker sympathieke mensen zijn en in de jongere generatie Russen heb ik ook wel iets meer vertrouwen dan in de Sovjetboomers, maar als collectief deugt het Russische volk eenvoudigweg niet.quote:Op zaterdag 28 januari 2023 19:46 schreef BehoorlijkKritisch het volgende:
[..]
Het is niet zo simpel..je mag ook best meenemen hoe het komt dat ze niet deugen. Een volk is niet inherent slecht, Russen zijn gewoon extreem eenzijdig genformeerd en gendoctrineerd. Dat maakt niet ineens dat ze wel deugen en het is verschrikkelijk moeilijk op te lossen, maar je kunt niet een aantal miljoen mensen maar afschrijven als 'ze deugen niet'.
Ik ken uit eerdere tijden nog wel 350 zwafvciequote:Op zaterdag 28 januari 2023 19:04 schreef spoilert het volgende:
[..]
pff er gaat niets boven 140 zwtcie
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |