https://www.msn.com/nl-nl(...)ulpacties/ar-AATdpMRquote:Miljoenen Afghanen hebben te maken met enorme armoede en hongersnood. Sinds de taliban afgelopen augustus de macht overnamen, is het land in een humanitaire crisis beland. Mensen zijn zo wanhopig dat ze het meest kostbare verkopen wat ze hebben: hun nieren en kinderen.
"We hebben geen keus", zegt een Afghaanse man, die vanuit veiligheidsoverwegingen anoniem moet blijven. "We hebben onze nier al verkocht, nu moeten we onze kinderen verkopen." Een hele groep Afghanen tonen allemaal het litteken op de zijkant van hun buik, zoals in deze video te zien is:
Het verkopen van organen is niet nieuw, maar komt wel steeds vaker voor. Mensen krijgen ongeveer 1.500 dollar voor een nier. "Ik heb al een kind verloren en ik kan het toch niet laten gebeuren dat ze allemaal verhongeren?" zegt een jonge moeder.
Je kind verkopen aan iemand die het wel te eten kan geven, zien de vrouwen in dit geval als de beste optie. "Het is beter voor hen en met het geld kunnen we weer eten voor de andere kinderen kopen."
Extreme honger
In augustus namen de taliban de macht over in Afghanistan. Sindsdien gaat het slechter met het land en is deze humanitaire crisis ontstaan. Volgens de Verenigde Naties hebben bijna 23 miljoen mensen, dat is meer dan de helft van de bevolking, te maken met extreme honger. Dit is vijf keer zoveel als een half jaar geleden. Het Wereldvoedselprogramma heeft het zelfs over 98 procent van de mensen die niet voldoende eten hebben.
"Wat mij vooral is bijgebleven, is dat er zoveel bedelaars overal zijn. Zoveel vrouwen en kinderen die je vragen om eten", zegt Nienke Boskma, noodhulpexpert bij het Rode Kruis. Ze was van eind oktober tot begin december in Afghanistan om noodhulp te verlenen.
Aardappelschillen
"Ik sprak een verpleegkundige die haar kinderen aardappelschillen te eten gaf. Dat was het enige wat ze hun kon bieden. Echt enorm schrijnend om te zien."
Op dit moment heeft het vooral prioriteit dat mensen in Afghanistan de winter doorkomen, zegt Boskma. Op veel plekken in het land dalen de temperaturen tot ver onder het vriespunt, wat de nood extra hoog maakt. Het Rode Kruis schaalt de capaciteit op, maar volgens Boskma is er niet genoeg geld om iedereen te helpen.
Suleyman Aslami van het burgerinitiatief 'Hart voor Afghanistan' kent deze verhalen. "Gelukkig niet uit eerste hand, maar deze extreme armoede is zichtbaar voor alle mensen in Afghanistan. Je nier verkopen is geen uitzondering meer."
Hij is teleurgesteld dat grote hulpacties vanuit Nederland uitblijven. "Nederland neemt geen verantwoordelijkheid voor een land waar we al ruim twintig jaar een band mee hebben. Er zijn daar Nederlandse militairen om het leven gekomen en nu gooien we zo de handdoek in de ring en keren we Afghanistan de rug toe. Ik ben echt verbijsterd."
Onderhandelen met taliban
Dat de armoede en honger zo snel zijn toegenomen, komt ook doordat internationale banken zo'n 10 miljard aan tegoeden hebben bevroren. Ze willen geen geld geven zo lang de taliban aan de macht zijn. De islamitische beweging wordt internationaal nog altijd gezien als een terroristische organisatie.
Afgelopen week was een delegatie van de taliban in Noorwegen om met westerse leiders te praten over de humanitaire crisis. Ze willen dat dit geld weer wordt vrijgegeven en beloven in ruil daarvoor bijvoorbeeld mensenrechten te verbeteren.
Erkenning van taliban
Er is veel kritiek op deze ontmoeting. Afghaanse mensen in Noorwegen protesteerden tegen het bezoek. Volgens hen is onderhandelen met de taliban een erkenning van hun gezag – en dat terwijl ze signalen uit hun thuisland ontvangen dat de islamitische beweging haar beloftes voor verbetering stelselmatig niet nakomt.
Dat blijkt ook uit rapporten van onder andere Human Rights Watch. Bijna nergens mogen meisjes nog naar school en veel vrouwen zijn hun baan kwijtgeraakt. Journalisten worden opgepakt en mishandeld en vrije media zijn gesloten. Ook vinden executies plaats van voormalige leden van de Afghaanse veiligheidstroepen.
Het talibanregime bemoeilijkt hulp in Afghanistan, maar het zou volgens Aslami geen reden moeten zijn om mensen dan maar aan hun lot over te laten. "Mensen helpen is nu topprioriteit en in dit geval moeten we rekening houden met de feitelijke machthebbers. Dat betekent niet dat er geld naar de taliban gaat, maar wel dat we afspraken met ze moeten maken. Bijvoorbeeld of de hulporganisaties toegang krijgen tot een bepaald gebied."
'Bereidheid om te geven is er'
In Groot-Brittannië werd tijdens een landelijke actie binnen een maand meer dan 33 miljoen opgehaald. Aslami zou graag zien dat de inzamelingsorganisatie Giro555 in Nederland iets vergelijkbaars opzet.
De bereidheid om te geven is er, zegt Aslami. "Zaterdag is er een actie van kinderen van een rugbyclub die geld ingezameld hebben en volgende week gaat iemand 250 kilometer lopen in de vorm van een hart uit solidariteit met Afghanistan. Het draagvlak is er en dat maakt het des te pijnlijker voor ons om te zien dat er op landelijk niveau geen actie komt. We weten dat de situatie in Afghanistan complex is, maar het gaat om miljoenen mensenlevens en we moeten alles doen wat we kunnen om de mensen daar te redden."
Giro555 laat in een schriftelijke reactie weten dat de schrijnende situatie in Afghanistan de volle aandacht heeft en dat er al veel hulp geboden wordt, maar dat hulpverlening sinds de machtsovername van de taliban uiterst complex is. Hulporganisaties krijgen moeilijk toegang tot bepaalde gebieden en kunnen moeilijk opschalen.
"Om succesvol actie te kunnen voeren en de actieopbrengst verantwoord te kunnen besteden, is het essentieel om op grote schaal efficiënt hulp te kunnen verlenen. Zolang dat niet mogelijk is, is Giro555 terughoudend. Individueel komen diverse hulporganisaties achter Giro555 wel in actie."
Vorige week kwam in het nieuws dat voedselhulp dat door het buitenland was geschonken door de Taliban werd gestolen en werd gebruikt als 'salaris' aan mensen die werken.quote:Dat de armoede en honger zo snel zijn toegenomen, komt ook doordat internationale banken zo'n 10 miljard aan tegoeden hebben bevroren. Ze willen geen geld geven zo lang de taliban aan de macht zijn. De islamitische beweging wordt internationaal nog altijd gezien als een terroristische organisatie.
Afgelopen week was een delegatie van de taliban in Noorwegen om met westerse leiders te praten over de humanitaire crisis. Ze willen dat dit geld weer wordt vrijgegeven en beloven in ruil daarvoor bijvoorbeeld mensenrechten te verbeteren.
Als ik dit lees, dan komt de cynicus weer in mij boven. Het gaat weer gewoon om geld en het is weer eens onze schuld.quote:Hij is teleurgesteld dat grote hulpacties vanuit Nederland uitblijven. "Nederland neemt geen verantwoordelijkheid voor een land waar we al ruim twintig jaar een band mee hebben. Er zijn daar Nederlandse militairen om het leven gekomen en nu gooien we zo de handdoek in de ring en keren we Afghanistan de rug toe. Ik ben echt verbijsterd."
Wat zou je als Nederland moeten doen ? Geld sturen naar de Taliban die het dan wel even zal verdelen over de armen ? Denk niet dat dit werkt.quote:Op vrijdag 28 januari 2022 06:02 schreef thedeedster het volgende:
[..]
Als ik dit lees, dan komt de cynicus weer in mij boven. Het gaat weer gewoon om geld en het is weer eens onze schuld.
Wat voor band?
Als mensen daadwerkelijk honger hebben, dan zijn er dus eigenlijk twee opties; een moeilijke of een makkelijke. Of je vecht voor je land, of je wacht op gratis geld en voedsel.
Wat een misdadigers, even erg of erger als de Taliban, een hele volk laten verhongeren door hun eigen geld te bevriezen omdat je gedachtegoed niet overeenkomt met die van de Taliban.quote:Dat de armoede en honger zo snel zijn toegenomen, komt ook doordat internationale banken zo'n 10 miljard aan tegoeden hebben bevroren. Ze willen geen geld geven zo lang de taliban aan de macht zijn.
Alle honger Afghanen naar Nederland halenquote:Op vrijdag 28 januari 2022 06:29 schreef Pedroso het volgende:
[..]
Wat zou je als Nederland moeten doen ? Geld sturen naar de Taliban die het dan wel even zal verdelen over de armen ? Denk niet dat dit werkt.
Waar/wanneer heeft ze dat beweerd?quote:Op vrijdag 28 januari 2022 07:39 schreef Mike-The-Situation het volgende:
Huh, dit was toch een moderne Taliban? Met vrouwenrechten en mensenrechten in zijn algemeen hoog in het vaandel aldus Kaag?
Als NL verantwoordelijkheid moet nemen voor elk land waar ze een militaire (vredes/opbouw)missie hebben uitgevoerd zijn we nog wel even bezig...quote:Op vrijdag 28 januari 2022 06:02 schreef thedeedster het volgende:
[..]
Als ik dit lees, dan komt de cynicus weer in mij boven. Het gaat weer gewoon om geld en het is weer eens onze schuld.
Wat voor band?
Als mensen daadwerkelijk honger hebben, dan zijn er dus eigenlijk twee opties; een moeilijke of een makkelijke. Of je vecht voor je land, of je wacht op gratis geld en voedsel.
Hadden ze maar niet zo lijdzaam moeten toekijken hoe een relatief kleine groep Taliban het land weer overnam.quote:Op vrijdag 28 januari 2022 06:31 schreef Tyr80 het volgende:
Dit is hoe allah het wil, wie zijn wij om daar tegenin te gaan?
quote:Op vrijdag 28 januari 2022 07:39 schreef Mike-The-Situation het volgende:
Huh, dit was toch een moderne Taliban? Met vrouwenrechten en mensenrechten in zijn algemeen hoog in het vaandel aldus Kaag?
Kabinet geeft dit jaar 20 miljoen noodhulp aan Afghanistanquote:Op vrijdag 28 januari 2022 06:29 schreef Pedroso het volgende:
[..]
Wat zou je als Nederland moeten doen ? Geld sturen naar de Taliban die het dan wel even zal verdelen over de armen ? Denk niet dat dit werkt.
https://www.msn.com/nl-nl(...)ghanistan/ar-AATcIwsquote:DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt dit jaar 20 miljoen euro vrij voor noodhulp aan Afghanistan. Dat zei minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) in de Tweede Kamer. De humanitaire situatie is in het land is extreem zorgwekkend, zei ze.
"Zonder hulp van buiten stort Afghanistan in", aldus de bewindsvrouw. Volgens de laatste cijfers hebben zeker 24 miljoen Afghanen hulp nodig dit jaar. Schreinemacher verwacht niet dat de noodhulp op korte termijn aan het land in handen van de Taliban kan worden stopgezet.
Het kabinet stelt de 20 miljoen noodhulp ter beschikking aan het Afghanistan Humanitarian Fund, een onderdeel van de Verenigde Naties. De radicaalislamitische Taliban nam de macht over in de zomer van vorig jaar. De economie is vervolgens volledig ingestort.
De meeste hebben op Rutte gestemd. Dus niet meer over de huidige politiek klagen hé, dat doe je maar bij Markquote:Op vrijdag 28 januari 2022 08:28 schreef ootjekatootje het volgende:
De meesten vonden het van de zomer prima toen de Taliban de boel overnam, zoek het lekker uit dan.
Laat ze maar bij de Taliban gaan klagen.
Belachelijk. Beetje de Taliban subsidiërenquote:Op vrijdag 28 januari 2022 08:31 schreef the-eye het volgende:
[..]
Kabinet geeft dit jaar 20 miljoen noodhulp aan Afghanistan
[..]
https://www.msn.com/nl-nl(...)ghanistan/ar-AATcIws
Ipv dat ze die noodhulp nou financieren uit de tegoeden die bevroren zijn ipv belastinggeld daar heen te sturen en het geld bij de banken te houden![]()
Je was al nooit het meest heldere licht.quote:Op vrijdag 28 januari 2022 08:18 schreef damsco het volgende:
Honger? Trek zullen ze bedoelen.
Honger hebben ze in Afrika.
Je niet mee bemoeien? Soms ligt het antwoord zo voor de hand.quote:Op vrijdag 28 januari 2022 08:42 schreef ToT het volgende:
Klote situatie, dat moge duidelijk zijn.
Dat een deel van de bevolking achter de Taliban staat, betekent niet dat je die vluchtelingen maar moet laten verhongeren.
Maar voedsel, goederen en geld die kant op sturen is blijkbaar geen oplossing.
Hen hier naar toe halen ABSOLUUUUUUUUT niet!
Dus tja, wat dan wel?
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |