murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:45 |

dIT IS DE op
14.GIF |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:45 |
dAG DAG |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:45 |
eNB IK HEB HEEL VEEL MOEITE IN DE OP GESTOPT |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:45 |
 |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:46 |
OOK BEN HET PLAATJE ENZULKS |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:46 |
quote: Ja die is echt nice |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:46 |
quote: HA! |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:46 |
NU AL EEN SUCCES |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:46 |
JEEJ |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:46 |
quote: Goed bezig murpio |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:46 |
CAPS |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 15:46 |
quote: IK DOE MN BEST 14.GIF |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:47 |
quote:
 |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 15:47 |
quote:
quote: daydrunk?  |
cherrycoke | zaterdag 13 april 2019 @ 15:47 |
hoi murp |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:48 |
quote:
 |
engine | zaterdag 13 april 2019 @ 15:51 |
Ik wacht op tetten  |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:51 |
quote: Mag nie  |
Nattekat | zaterdag 13 april 2019 @ 15:51 |
FA-onwaardig dit |
engine | zaterdag 13 april 2019 @ 15:52 |
quote: Teleurstellend  |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:54 |
quote: Vannacht op herhaling dan maar |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 15:55 |
quote: Wat mag nie? Mag wel. |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 15:55 |
quote:
 |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 15:57 |
quote: echt he die haags snapt er niks van |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:57 |
quote: Weet ik, maar waar ik nu zit is dat ff nie geoorloofd zeg maar  |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 15:58 |
quote: In een spoiler? |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:58 |
quote: Yesh dat kan. |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 15:59 |
quote:
 |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 15:59 |
quote: DOE DAN |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 15:59 |
quote: Mietje |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:00 |
quote: Niet |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:00 |
quote: Nee ik kan ff geen tieten zien atm  |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:00 |
quote: Ik hoor een jou-probleem en niet een mij-probleem. |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:01 |
quote:
quote:
|
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:01 |
quote: Ja nee klopt |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:02 |
quote:

Ben srrieus |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:02 |
quote: Wat is jouw verhaal? |
Sigaartje | zaterdag 13 april 2019 @ 16:03 |
Waarom hebben Turken een snor? |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:03 |
Waar blijven die tieten gvd |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:04 |
quote: Ik ben veranderd |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:04 |
quote: Post dan |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:04 |
SORRY, IK WAS EVEN BEZIG |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:05 |
quote: KLOPT |
Nattekat | zaterdag 13 april 2019 @ 16:05 |
quote: Kan echt niet hè |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:06 |
quote: Jouw UI laat mij schuimbekken |
Plompzakker | zaterdag 13 april 2019 @ 16:06 |
Kan iemand mij informatie over kiwi's geven? |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:07 |
quote: Ok. |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:07 |
quote: Met schil eten |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:07 |
quote: Kappe |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:07 |
quote:
 |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:08 |
quote: Heel verhaal van 250 alinea's in 3..2..1.. |
Plompzakker | zaterdag 13 april 2019 @ 16:09 |
quote: En anders? |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:09 |
De kiwi of Chinese kruisbes (Actinidia chinensis) is de eetbare vrucht van een snel groeiende slingerende klimplant. De vruchten van de gewone kiwi zijn gewoonlijk langwerpig ovaal van vorm, hebben helder vruchtvlees met een witte kern en een ring van zwarte pitjes rondom deze kern. Schijfjes kiwi worden vaak als decoratieve garnering van gebak, salades en dergelijke gebruikt, maar de vrucht kan ook in zijn geheel worden gegeten (met of zonder schil).
Kiwi Kiwi (fruit) Taxonomische indeling Rijk: Plantae (Planten) Stam: Embryophyta (Landplanten) Klasse: Spermatopsida (Zaadplanten) Clade: Bedektzadigen Clade: 'nieuwe' Tweezaadlobbigen Clade: Asteriden Orde: Ericales Familie: Actinidiaceae Geslacht: Actinidia Soort Actinidia chinensis Planch. (1847)
Tweeslachtige bloem Voedingswaarde Bewerken De kiwi is heel voedzaam. Hij bevat meer vitamine C (1 kiwi = 166% van de dagelijkse behoefte) dan veel andere fruitsoorten en is een goede kaliumbron. Kiwi's bevatten ook het cholesterolverlagende pectine, verder aminozuren, bètacaroteen, foliumzuur, magnesium, koper, zink, fosfor, mangaan, vitamine A en is het een vetarme bron van vitamine E. Verder bevatten ze koolhydraten, eiwitten en zeer weinig vet. De kiwi kan niet met melkproducten gegeten worden, omdat het enzym actinidine de eiwitten afbreekt en het geheel een bittere smaak geeft. Ditzelfde enzym breekt ook gelatine af. Het kan wel gebruikt worden in marinades, omdat het het vlees al enigszins verteert en malser maakt. Het enzym verdwijnt door de kiwi te blancheren.
Herkomst Bewerken Oorspronkelijk komt de kiwi uit China, waar de vrucht al vele eeuwen bekend is. In 1906 werden wat zaden naar Nieuw-Zeeland gehaald. Uit de planten die uit deze zaden groeiden, selecteerden enkele Nieuw-Zeelandse tuinders de eerste rassen. De naam luidde toen nog Chinese kruisbes. Pas in 1959[1], toen de kiwi voor Nieuw-Zeeland een belangrijk exportproduct werd, werd hij in het kader van de internationale marketing hernoemd naar de bekende inlandse loopvogel: de kiwi. Hierbij speelde ook het bruine, harige en eivormige uiterlijk van de vrucht mee, dat aan de eveneens bruine en eivormige vogel doet denken.[2]
Gedurende de zomer komen 75% van alle kiwi's nog steeds uit Nieuw-Zeeland.[bron?] Ook in de Amerikaanse staat Californië wordt de fruitsoort op grote schaal verbouwd en ook Chili, Italië en Frankrijk exporteren de vruchten. Doordat de landen in verschillende perioden oogsten en door de goede bewaarmogelijkheden is de kiwi het hele jaar door verkrijgbaar.
Foto's (genomen in België) van kiwiplant, mannelijke bloem (kan ook wit zijn) en jonge vrucht Handel en consumptie Bewerken De kiwi is voor de handel een makkelijk product: hij kan maandenlang gekoeld bewaard worden zonder verlies van smaak en vitamines. Hoe rijper de kiwi, hoe gemakkelijker hij te eten is. Ze worden vaak onrijp aangeboden, maar dan is de smaak zurig en de nasmaak onprettig. Ook kunnen de pitjes een 'ijzersmaak' op de tanden achterlaten. Een kiwi kan men thuis verder laten rijpen op kamertemperatuur, niet in direct zonlicht en niet te dicht in de buurt van ander fruit. Een rijpe kiwi is licht indrukbaar. De kiwi kan worden geschild of worden gehalveerd en uitgelepeld voor consumptie.
Teelt Bewerken De kiwi gedijt in een gematigd klimaat zoals onder meer Nieuw-Zeeland dat heeft. Bij de tweehuizige rassen kan één mannelijke plant maximaal acht vrouwelijke planten goed bestuiven. De bestuiving vindt voornamelijk plaats via insecten.
De meeste rassen zijn in het Nederlandse klimaat niet volledig winterhard. Met name voor jonge planten is bescherming tegen strenge vorst nodig. Daarna is de winterhardheid meestal toereikend, al kan in strenge winters wel schade optreden.
De kiwi is een slingerende klimplant en groeit uitermate krachtig. De planten worden op zeer ruime afstand (> 6 m) uit elkaar geplant en dienen te worden geleid tegen een muur, hekwerk of pergola. In de commerciële teelt worden hiervoor diverse constructies gebruikt die speciaal voor dit doel worden gemaakt. Snoeien is jaarlijks noodzakelijk om te voorkomen dat de planten te hard groeien en weinig vruchten vormen. Het duurt 3 tot 5 jaar na het aanplanten voordat er vruchten worden gevormd. Daarna kan er met de juiste verzorging elk jaar rijkelijk geoogst worden.
De vruchten hangen lang aan de plant voordat ze rijp zijn. Meestal worden ze onrijp geplukt voor een betere bewaarbaarheid en transporteerbaarheid. In Nederland is het, op een enkele uitzondering na, niet mogelijk om de vruchten aan de plant te laten rijpen. Om toch rijpe vruchten te krijgen worden de kiwi's zo laat mogelijk geplukt (zo vlak mogelijk voor het moment dat de nachtvorsten in oktober/november invallen) en vervolgens samen met bijvoorbeeld rijpe appels of bananen op een schaal gelegd en in een (plastic) zak verpakt. Deze zak wordt op een donkere plek met kamertemperatuur geplaatst. Hierbij duurt het ongeveer een week om de kiwi's af te rijpen, door de vorming van ethyleengas door de appels en de bananen. Een andere manier om rijpe vruchten in Nederland te krijgen is door de vruchten aan de plant te laten hangen tot hij, na de eerste vorst, zijn blad verloren heeft; op deze manier kunnen de rijpe kiwi's tot in januari geplukt worden.
Rassen Bewerken
Kiwibloesem in Iran De kiwi wordt van oudsher tot de soort Actinidia chinensis gerekend. Sinds kort wordt er echter wetenschappelijk onderscheid gemaakt tussen de soorten Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Naast deze twee soorten zijn er nog meer Actinidia-soorten die eetbare vruchten leveren. Hiervan is de mini-kiwi (Actinidia arguta) het bekendst.
Tot de soort Actinidia deliciosa worden de variëteiten gerekend met helder groen vruchtvlees en een harige schil. Ook de takken en de bladeren van de planten zijn behaard. De meeste commercieel geteelde rassen behoren op dit moment tot deze soort. Zij zijn genetisch hexaploïd (2n = 6x = 174).
Tot de soort Actinidia chinensis worden de variëteiten gerekend met een vrijwel onbehaarde vruchtschil en vrijwel onbehaarde takken en bladeren. De kleur van het vruchtvlees varieert van geel tot lichtgroen en is bij sommige variëteiten rood gekleurd rondom de kern. Zij zijn genetisch diploïd of tetraploïd (2n = 2x = 58 of 2n = 4x = 116).
Vrijwel alle kiwirassen zijn tweehuizig. Mannelijke en vrouwelijke bloemen komen dus op verschillende planten voor. Hierdoor moet minimaal één mannelijke plant en één vrouwelijke plant worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. In de bloemen van mannelijke planten zijn de meeldraden goed ontwikkeld en de stampers onderontwikkeld. Bij de vrouwelijke planten is het omgekeerde het geval: in de bloemen zijn de stampers goed ontwikkeld en de meeldraden onderontwikkeld. Er zijn ook enkele eenhuizige (tweeslachtige) rassen bekend. Hierbij zijn in de bloemen zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Bij een eenhuizig ras hoeft er dus maar één plant te worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen.
Vrouwelijke rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken De wereldproductie van groene kiwi's wordt vrijwel geheel beheerst door het ras Hayward, dat tot de soort Actinidia deliciosa wordt gerekend. Hayward werd aan het begin van de 20e eeuw geselecteerd uit het eerste materiaal dat in Nieuw-Zeeland werd geïntroduceerd. Nadat de Nieuw-Zeelandse inspanningen de wereldwijde doorbraak van de kiwi tot gevolg hadden, werd Hayward marktleider vanwege de goede eigenschappen van de vruchten, namelijk de goede vruchtgrootte, de goede bewaarbaarheid, de goede transporteerbaarheid en de goede smaak. Voor de teler heeft het ras echter een aantal nadelige eigenschappen ten opzichte van andere rassen, namelijk: het late rijpingstijdstip. Het duurt wat langer voordat de planten in productie komen en als de planten eenmaal in productie zijn blijft de totaalopbrengst wat lager dan bij andere rassen. Voor de buitenteelt in Nederland rijpt Hayward eigenlijk te laat.
In Japan is de Koryoku cultivar het meest populair. De Koryoku is een Japanse selectie afkomstig van een zaailing van Hayward. De vruchten zijn vroeger rijp dan de Hayward en hebben een hoog suikergehalte.
De rassen Allison, Abbott, Bruno en Monty, die ook in Nieuw-Zeeland uit het eerst geïntroduceerde materiaal werden geselecteerd, spelen door het succes van Hayward in de internationale handel geen rol meer. Voor teelt in particuliere tuinen kunnen deze rassen echter nog wel interessant zijn, omdat ze vroeger rijpen.
Uit Zwitserland komt het ras Starella dat een winterhardere variant van Abbott zou zijn.
Latere pogingen in Nieuw-Zeeland (waarbij opnieuw vers materiaal uit China werd geïntroduceerd), alsmede pogingen in andere landen (onder andere Italië, Japan en de USA) hebben er nog niet toe geleid dat Hayward zijn eerste positie heeft moeten prijsgeven.
In China zelf zijn eveneens nieuwe selecties gemaakt uit in het wild verzameld materiaal. De bekendste daarvan is het ras Qinmei dat is geselecteerd uit de Qinling Shan. Qinmei wordt naast Hayward momenteel veel aangeplant in China. Geen van de nieuwe Chinese rassen spelen echter internationaal een rol van betekenis.
In Italië ontstond een knopmutant van Hayward met gladde vrijwel haarloze vruchten. Deze is onder de naam Top Star geïntroduceerd. De planten groeien veel minder sterk dan het moederras Hayward en vragen daardoor minder snoeiwerkzaamheden in de zomer. Deze mutant is tot nu toe niet doorgebroken.
In Italië ontstond eveneens een andere mutant van Hayward die 30 tot 45 dagen eerder rijpt dan het moederras maar voor het overige dezelfde kenmerken heeft. Dit ras draagt officieel de naam Convi 97001, doch wordt onder de merknaam Green Light op de markt gebracht. Mogelijk dat van deze mutant de vruchten onder Nederlandse omstandigheden rijp kunnen worden aan de plant.
Tweeslachtige rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken Voor particuliere tuinen worden soms eenhuizige (tweeslachtige) rassen aangeboden, zoals Jenny (ook wel Boskoop genoemd) en Solo. Bij de bloemen van deze rassen zijn zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Hierdoor hoeft niet langer een vrouwelijke en een mannelijke plant te worden geplant om vruchten te verkrijgen. Al deze eenhuizige rassen geven kleinere vruchten. Als een eenhuizig ras wordt bestoven door een zuiver mannelijk ras, dan kan de vruchtgrootte toenemen. Het formaat blijft echter kleiner dan van de zuiver vrouwelijke rassen. Het is niet uitgesloten dat door veredeling in de toekomst eenhuizige rassen op de markt zullen komen die wel grote vruchten dragen. Op dit moment is het planten van een zuiver vrouwelijk ras met een gelijk bloeiend mannelijk ras meer aan te bevelen, mits de ruimte het natuurlijk toelaat.
Vrouwelijke rassen (Actinidia chinensis) Bewerken Inmiddels heeft Nieuw-Zeeland het ras Hort-16A geïntroduceerd. Dit ras wordt onder de merknaam Zespri Gold op de markt gebracht (tegelijkertijd is het ras Hayward omgedoopt tot Zespri Green). Hort 16-A is een diploïd ras dat wordt gerekend tot de soort Actinidia chinensis en is daarmee het eerste commerciële ras dat tot deze soort wordt gerekend. Het ras heeft vrijwel gladde bruine vruchten met geelachtig vruchtvlees en een zoete smaak. Doordat de vruchten een beetje taps toelopen, hebben ze een bijzondere vorm en een hoge herkenningswaarde voor de consument. Hort-16A geniet wettelijke bescherming en mag alleen worden geteeld door telers die bij de marketingorganisatie Zespri zijn aangesloten. Hiermee wordt getracht te voorkomen dat andere landen het succes zullen kopiëren zoals destijds met Hayward gebeurde. Hoewel Hort-16A gevoeliger is gebleken voor beschadigingen door transport, is het ras toch doorgebroken door de goede smaak en de hoge herkenningswaarde. Bovendien heeft dit ras een hogere opbrengst dan Hayward. Veel Nieuw-Zeelandse Hayward-plantages zijn inmiddels door middel van omenten overgeschakeld naar Hort-16A.
Er zijn nog enkele andere vrouwelijke kiwirassen welke behoren tot de soort Actinidia chinensis, zoals: Lushanxiang (geel vruchtvlees), Sanuki Gold (geel vruchtvlees), Yellow Queen (geel vruchtvlees), Kuimi (groen vruchtvlees), Rainbow Red (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rondom de kern), Hongyang (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rond de kern), Kosen (groen vruchtvlees met rode ring rondom de kern). Deze rassen zijn vaak bekend onder verschillende lokale benamingen, hetgeen veel verwarring kan geven. Geen van deze rassen heeft op dit moment serieuze commerciële betekenis gekregen.
Vrouwelijke rassen (soortkruisingen) Bewerken In Japan wordt het vrouwelijke ras Sanryoku geteeld. Deze is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis.
Het ras Shinzan is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa.
Van het ras Kosui wordt vaak beweerd dat het een soortkruising is tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa, doch aan de hand van wetenschappelijk onderzoek is aangetoond dat dit zeer waarschijnlijk niet correct is. Waarschijnlijk is Kosui een soortkruising tussen Actinidia rufa en Actinidia chinensis.
Voor zover bekend, is geen enkele van deze soortkruisingen op de Europese markt beschikbaar.
Mannelijke rassen Bewerken Vrouwelijke kiwirassen moeten voor de vruchtzetting bestoven worden door mannelijke rassen. Aan een mannelijk ras worden enkele eisen gesteld. Zo moet een mannelijk ras uitbundig bloeien, moeten de bloemen veel stuifmeel leveren, moet het stuifmeel van goede kwaliteit zijn en moet de bloeiperiode bij voorkeur een zo lang mogelijke periode beslaan. Bij een lange bloeiperiode is de kans op overlap met het te bestuiven vrouwelijke ras immers het grootst. Voor de diverse vrouwelijke rassen en voor de diverse lokale omstandigheden zijn verschillende mannelijke rassen geselecteerd. Enkele mannelijke rassen zijn: Matua, Tomuri, Atlas en Autari.
Matua en Tomuri behoren tot de klassieke Nieuw-Zeelandse rassen welke werden geselecteerd uit het eerst geïntroduceerde materiaal. Matua was met zijn vroegere bloei bedoeld voor de vroeger bloeiende vrouwelijke rassen Bruno, Allison en Abbott. Tomuri bloeit later en was daarmee bedoeld voor de later bloeiende vrouwelijke rassen Hayward en Monty. Van Tomuri is bekend dat deze soms minder uitbundig kan bloeien. Autari is een Italiaans ras welke voor lokale omstandigheden werd geselecteerd voor de bestuiving van Hayward.
De bovengenoemde mannelijke rassen behoren allen tot Actinidia deliciosa, maar zijn ook geschikt voor de bestuiving van vrouwelijke rassen van de soorten Actinidia chinensis en Actinidia arguta (mini-kiwi). Voor de bestuiving van Hort-16A worden in Nieuw-Zeeland mannelijke rassen gebruikt van de soort Actinidia chinensis, omdat Hort 16A erg vroeg bloeit en de bloeiperiode van deze mannelijke rassen daarmee overlapt.
Van Actinidia arguta (mini-kiwi) bestaan ook mannelijke rassen waarvan het voordeel is dat ze zeer winterhard zijn, doch ze leveren minder stuifmeel dan de mannelijke Actinidia deliciosa-rassen.
Ook is het mogelijk om vrouwelijke rassen te bestuiven met een eenhuizig (tweeslachtig) ras. Dit heeft als voordeel dat de stuifmeel leverende plant ook (kleine) vruchten zal dragen. De meeste eenhuizige rassen leveren echter stuifmeel van slechtere kwaliteit, waardoor bestuiving via een speciaal daarvoor geselecteerd mannelijk ras veel betere resultaten zal opleveren. |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:09 |
quote: Op zaterdag 13 april 2019 16:09 schreef Vanillekwark het volgende:De kiwi of Chinese kruisbes (Actinidia chinensis) is de eetbare vrucht van een snel groeiende slingerende klimplant. De vruchten van de gewone kiwi zijn gewoonlijk langwerpig ovaal van vorm, hebben helder vruchtvlees met een witte kern en een ring van zwarte pitjes rondom deze kern. Schijfjes kiwi worden vaak als decoratieve garnering van gebak, salades en dergelijke gebruikt, maar de vrucht kan ook in zijn geheel worden gegeten (met of zonder schil). Kiwi Kiwi (fruit) Taxonomische indeling Rijk: Plantae (Planten) Stam: Embryophyta (Landplanten) Klasse: Spermatopsida (Zaadplanten) Clade: Bedektzadigen Clade: 'nieuwe' Tweezaadlobbigen Clade: Asteriden Orde: Ericales Familie: Actinidiaceae Geslacht: Actinidia Soort Actinidia chinensis Planch. (1847) Tweeslachtige bloem Voedingswaarde Bewerken De kiwi is heel voedzaam. Hij bevat meer vitamine C (1 kiwi = 166% van de dagelijkse behoefte) dan veel andere fruitsoorten en is een goede kaliumbron. Kiwi's bevatten ook het cholesterolverlagende pectine, verder aminozuren, bètacaroteen, foliumzuur, magnesium, koper, zink, fosfor, mangaan, vitamine A en is het een vetarme bron van vitamine E. Verder bevatten ze koolhydraten, eiwitten en zeer weinig vet. De kiwi kan niet met melkproducten gegeten worden, omdat het enzym actinidine de eiwitten afbreekt en het geheel een bittere smaak geeft. Ditzelfde enzym breekt ook gelatine af. Het kan wel gebruikt worden in marinades, omdat het het vlees al enigszins verteert en malser maakt. Het enzym verdwijnt door de kiwi te blancheren. Herkomst Bewerken Oorspronkelijk komt de kiwi uit China, waar de vrucht al vele eeuwen bekend is. In 1906 werden wat zaden naar Nieuw-Zeeland gehaald. Uit de planten die uit deze zaden groeiden, selecteerden enkele Nieuw-Zeelandse tuinders de eerste rassen. De naam luidde toen nog Chinese kruisbes. Pas in 1959[1], toen de kiwi voor Nieuw-Zeeland een belangrijk exportproduct werd, werd hij in het kader van de internationale marketing hernoemd naar de bekende inlandse loopvogel: de kiwi. Hierbij speelde ook het bruine, harige en eivormige uiterlijk van de vrucht mee, dat aan de eveneens bruine en eivormige vogel doet denken.[2] Gedurende de zomer komen 75% van alle kiwi's nog steeds uit Nieuw-Zeeland.[bron?] Ook in de Amerikaanse staat Californië wordt de fruitsoort op grote schaal verbouwd en ook Chili, Italië en Frankrijk exporteren de vruchten. Doordat de landen in verschillende perioden oogsten en door de goede bewaarmogelijkheden is de kiwi het hele jaar door verkrijgbaar. Foto's (genomen in België) van kiwiplant, mannelijke bloem (kan ook wit zijn) en jonge vrucht Handel en consumptie Bewerken De kiwi is voor de handel een makkelijk product: hij kan maandenlang gekoeld bewaard worden zonder verlies van smaak en vitamines. Hoe rijper de kiwi, hoe gemakkelijker hij te eten is. Ze worden vaak onrijp aangeboden, maar dan is de smaak zurig en de nasmaak onprettig. Ook kunnen de pitjes een 'ijzersmaak' op de tanden achterlaten. Een kiwi kan men thuis verder laten rijpen op kamertemperatuur, niet in direct zonlicht en niet te dicht in de buurt van ander fruit. Een rijpe kiwi is licht indrukbaar. De kiwi kan worden geschild of worden gehalveerd en uitgelepeld voor consumptie. Teelt Bewerken De kiwi gedijt in een gematigd klimaat zoals onder meer Nieuw-Zeeland dat heeft. Bij de tweehuizige rassen kan één mannelijke plant maximaal acht vrouwelijke planten goed bestuiven. De bestuiving vindt voornamelijk plaats via insecten. De meeste rassen zijn in het Nederlandse klimaat niet volledig winterhard. Met name voor jonge planten is bescherming tegen strenge vorst nodig. Daarna is de winterhardheid meestal toereikend, al kan in strenge winters wel schade optreden. De kiwi is een slingerende klimplant en groeit uitermate krachtig. De planten worden op zeer ruime afstand (> 6 m) uit elkaar geplant en dienen te worden geleid tegen een muur, hekwerk of pergola. In de commerciële teelt worden hiervoor diverse constructies gebruikt die speciaal voor dit doel worden gemaakt. Snoeien is jaarlijks noodzakelijk om te voorkomen dat de planten te hard groeien en weinig vruchten vormen. Het duurt 3 tot 5 jaar na het aanplanten voordat er vruchten worden gevormd. Daarna kan er met de juiste verzorging elk jaar rijkelijk geoogst worden. De vruchten hangen lang aan de plant voordat ze rijp zijn. Meestal worden ze onrijp geplukt voor een betere bewaarbaarheid en transporteerbaarheid. In Nederland is het, op een enkele uitzondering na, niet mogelijk om de vruchten aan de plant te laten rijpen. Om toch rijpe vruchten te krijgen worden de kiwi's zo laat mogelijk geplukt (zo vlak mogelijk voor het moment dat de nachtvorsten in oktober/november invallen) en vervolgens samen met bijvoorbeeld rijpe appels of bananen op een schaal gelegd en in een (plastic) zak verpakt. Deze zak wordt op een donkere plek met kamertemperatuur geplaatst. Hierbij duurt het ongeveer een week om de kiwi's af te rijpen, door de vorming van ethyleengas door de appels en de bananen. Een andere manier om rijpe vruchten in Nederland te krijgen is door de vruchten aan de plant te laten hangen tot hij, na de eerste vorst, zijn blad verloren heeft; op deze manier kunnen de rijpe kiwi's tot in januari geplukt worden. Rassen Bewerken Kiwibloesem in Iran De kiwi wordt van oudsher tot de soort Actinidia chinensis gerekend. Sinds kort wordt er echter wetenschappelijk onderscheid gemaakt tussen de soorten Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Naast deze twee soorten zijn er nog meer Actinidia-soorten die eetbare vruchten leveren. Hiervan is de mini-kiwi (Actinidia arguta) het bekendst. Tot de soort Actinidia deliciosa worden de variëteiten gerekend met helder groen vruchtvlees en een harige schil. Ook de takken en de bladeren van de planten zijn behaard. De meeste commercieel geteelde rassen behoren op dit moment tot deze soort. Zij zijn genetisch hexaploïd (2n = 6x = 174). Tot de soort Actinidia chinensis worden de variëteiten gerekend met een vrijwel onbehaarde vruchtschil en vrijwel onbehaarde takken en bladeren. De kleur van het vruchtvlees varieert van geel tot lichtgroen en is bij sommige variëteiten rood gekleurd rondom de kern. Zij zijn genetisch diploïd of tetraploïd (2n = 2x = 58 of 2n = 4x = 116). Vrijwel alle kiwirassen zijn tweehuizig. Mannelijke en vrouwelijke bloemen komen dus op verschillende planten voor. Hierdoor moet minimaal één mannelijke plant en één vrouwelijke plant worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. In de bloemen van mannelijke planten zijn de meeldraden goed ontwikkeld en de stampers onderontwikkeld. Bij de vrouwelijke planten is het omgekeerde het geval: in de bloemen zijn de stampers goed ontwikkeld en de meeldraden onderontwikkeld. Er zijn ook enkele eenhuizige (tweeslachtige) rassen bekend. Hierbij zijn in de bloemen zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Bij een eenhuizig ras hoeft er dus maar één plant te worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. Vrouwelijke rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken De wereldproductie van groene kiwi's wordt vrijwel geheel beheerst door het ras Hayward, dat tot de soort Actinidia deliciosa wordt gerekend. Hayward werd aan het begin van de 20e eeuw geselecteerd uit het eerste materiaal dat in Nieuw-Zeeland werd geïntroduceerd. Nadat de Nieuw-Zeelandse inspanningen de wereldwijde doorbraak van de kiwi tot gevolg hadden, werd Hayward marktleider vanwege de goede eigenschappen van de vruchten, namelijk de goede vruchtgrootte, de goede bewaarbaarheid, de goede transporteerbaarheid en de goede smaak. Voor de teler heeft het ras echter een aantal nadelige eigenschappen ten opzichte van andere rassen, namelijk: het late rijpingstijdstip. Het duurt wat langer voordat de planten in productie komen en als de planten eenmaal in productie zijn blijft de totaalopbrengst wat lager dan bij andere rassen. Voor de buitenteelt in Nederland rijpt Hayward eigenlijk te laat. In Japan is de Koryoku cultivar het meest populair. De Koryoku is een Japanse selectie afkomstig van een zaailing van Hayward. De vruchten zijn vroeger rijp dan de Hayward en hebben een hoog suikergehalte. De rassen Allison, Abbott, Bruno en Monty, die ook in Nieuw-Zeeland uit het eerst geïntroduceerde materiaal werden geselecteerd, spelen door het succes van Hayward in de internationale handel geen rol meer. Voor teelt in particuliere tuinen kunnen deze rassen echter nog wel interessant zijn, omdat ze vroeger rijpen. Uit Zwitserland komt het ras Starella dat een winterhardere variant van Abbott zou zijn. Latere pogingen in Nieuw-Zeeland (waarbij opnieuw vers materiaal uit China werd geïntroduceerd), alsmede pogingen in andere landen (onder andere Italië, Japan en de USA) hebben er nog niet toe geleid dat Hayward zijn eerste positie heeft moeten prijsgeven. In China zelf zijn eveneens nieuwe selecties gemaakt uit in het wild verzameld materiaal. De bekendste daarvan is het ras Qinmei dat is geselecteerd uit de Qinling Shan. Qinmei wordt naast Hayward momenteel veel aangeplant in China. Geen van de nieuwe Chinese rassen spelen echter internationaal een rol van betekenis. In Italië ontstond een knopmutant van Hayward met gladde vrijwel haarloze vruchten. Deze is onder de naam Top Star geïntroduceerd. De planten groeien veel minder sterk dan het moederras Hayward en vragen daardoor minder snoeiwerkzaamheden in de zomer. Deze mutant is tot nu toe niet doorgebroken. In Italië ontstond eveneens een andere mutant van Hayward die 30 tot 45 dagen eerder rijpt dan het moederras maar voor het overige dezelfde kenmerken heeft. Dit ras draagt officieel de naam Convi 97001, doch wordt onder de merknaam Green Light op de markt gebracht. Mogelijk dat van deze mutant de vruchten onder Nederlandse omstandigheden rijp kunnen worden aan de plant. Tweeslachtige rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken Voor particuliere tuinen worden soms eenhuizige (tweeslachtige) rassen aangeboden, zoals Jenny (ook wel Boskoop genoemd) en Solo. Bij de bloemen van deze rassen zijn zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Hierdoor hoeft niet langer een vrouwelijke en een mannelijke plant te worden geplant om vruchten te verkrijgen. Al deze eenhuizige rassen geven kleinere vruchten. Als een eenhuizig ras wordt bestoven door een zuiver mannelijk ras, dan kan de vruchtgrootte toenemen. Het formaat blijft echter kleiner dan van de zuiver vrouwelijke rassen. Het is niet uitgesloten dat door veredeling in de toekomst eenhuizige rassen op de markt zullen komen die wel grote vruchten dragen. Op dit moment is het planten van een zuiver vrouwelijk ras met een gelijk bloeiend mannelijk ras meer aan te bevelen, mits de ruimte het natuurlijk toelaat. Vrouwelijke rassen (Actinidia chinensis) Bewerken Inmiddels heeft Nieuw-Zeeland het ras Hort-16A geïntroduceerd. Dit ras wordt onder de merknaam Zespri Gold op de markt gebracht (tegelijkertijd is het ras Hayward omgedoopt tot Zespri Green). Hort 16-A is een diploïd ras dat wordt gerekend tot de soort Actinidia chinensis en is daarmee het eerste commerciële ras dat tot deze soort wordt gerekend. Het ras heeft vrijwel gladde bruine vruchten met geelachtig vruchtvlees en een zoete smaak. Doordat de vruchten een beetje taps toelopen, hebben ze een bijzondere vorm en een hoge herkenningswaarde voor de consument. Hort-16A geniet wettelijke bescherming en mag alleen worden geteeld door telers die bij de marketingorganisatie Zespri zijn aangesloten. Hiermee wordt getracht te voorkomen dat andere landen het succes zullen kopiëren zoals destijds met Hayward gebeurde. Hoewel Hort-16A gevoeliger is gebleken voor beschadigingen door transport, is het ras toch doorgebroken door de goede smaak en de hoge herkenningswaarde. Bovendien heeft dit ras een hogere opbrengst dan Hayward. Veel Nieuw-Zeelandse Hayward-plantages zijn inmiddels door middel van omenten overgeschakeld naar Hort-16A. Er zijn nog enkele andere vrouwelijke kiwirassen welke behoren tot de soort Actinidia chinensis, zoals: Lushanxiang (geel vruchtvlees), Sanuki Gold (geel vruchtvlees), Yellow Queen (geel vruchtvlees), Kuimi (groen vruchtvlees), Rainbow Red (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rondom de kern), Hongyang (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rond de kern), Kosen (groen vruchtvlees met rode ring rondom de kern). Deze rassen zijn vaak bekend onder verschillende lokale benamingen, hetgeen veel verwarring kan geven. Geen van deze rassen heeft op dit moment serieuze commerciële betekenis gekregen. Vrouwelijke rassen (soortkruisingen) Bewerken In Japan wordt het vrouwelijke ras Sanryoku geteeld. Deze is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Het ras Shinzan is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa. Van het ras Kosui wordt vaak beweerd dat het een soortkruising is tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa, doch aan de hand van wetenschappelijk onderzoek is aangetoond dat dit zeer waarschijnlijk niet correct is. Waarschijnlijk is Kosui een soortkruising tussen Actinidia rufa en Actinidia chinensis. Voor zover bekend, is geen enkele van deze soortkruisingen op de Europese markt beschikbaar. Mannelijke rassen Bewerken Vrouwelijke kiwirassen moeten voor de vruchtzetting bestoven worden door mannelijke rassen. Aan een mannelijk ras worden enkele eisen gesteld. Zo moet een mannelijk ras uitbundig bloeien, moeten de bloemen veel stuifmeel leveren, moet het stuifmeel van goede kwaliteit zijn en moet de bloeiperiode bij voorkeur een zo lang mogelijke periode beslaan. Bij een lange bloeiperiode is de kans op overlap met het te bestuiven vrouwelijke ras immers het grootst. Voor de diverse vrouwelijke rassen en voor de diverse lokale omstandigheden zijn verschillende mannelijke rassen geselecteerd. Enkele mannelijke rassen zijn: Matua, Tomuri, Atlas en Autari. Matua en Tomuri behoren tot de klassieke Nieuw-Zeelandse rassen welke werden geselecteerd uit het eerst geïntroduceerde materiaal. Matua was met zijn vroegere bloei bedoeld voor de vroeger bloeiende vrouwelijke rassen Bruno, Allison en Abbott. Tomuri bloeit later en was daarmee bedoeld voor de later bloeiende vrouwelijke rassen Hayward en Monty. Van Tomuri is bekend dat deze soms minder uitbundig kan bloeien. Autari is een Italiaans ras welke voor lokale omstandigheden werd geselecteerd voor de bestuiving van Hayward. De bovengenoemde mannelijke rassen behoren allen tot Actinidia deliciosa, maar zijn ook geschikt voor de bestuiving van vrouwelijke rassen van de soorten Actinidia chinensis en Actinidia arguta (mini-kiwi). Voor de bestuiving van Hort-16A worden in Nieuw-Zeeland mannelijke rassen gebruikt van de soort Actinidia chinensis, omdat Hort 16A erg vroeg bloeit en de bloeiperiode van deze mannelijke rassen daarmee overlapt. Van Actinidia arguta (mini-kiwi) bestaan ook mannelijke rassen waarvan het voordeel is dat ze zeer winterhard zijn, doch ze leveren minder stuifmeel dan de mannelijke Actinidia deliciosa-rassen. Ook is het mogelijk om vrouwelijke rassen te bestuiven met een eenhuizig (tweeslachtig) ras. Dit heeft als voordeel dat de stuifmeel leverende plant ook (kleine) vruchten zal dragen. De meeste eenhuizige rassen leveren echter stuifmeel van slechtere kwaliteit, waardoor bestuiving via een speciaal daarvoor geselecteerd mannelijk ras veel betere resultaten zal opleveren.
 |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:10 |
quote: Op zaterdag 13 april 2019 16:09 schreef Vanillekwark het volgende:De kiwi of Chinese kruisbes (Actinidia chinensis) is de eetbare vrucht van een snel groeiende slingerende klimplant. De vruchten van de gewone kiwi zijn gewoonlijk langwerpig ovaal van vorm, hebben helder vruchtvlees met een witte kern en een ring van zwarte pitjes rondom deze kern. Schijfjes kiwi worden vaak als decoratieve garnering van gebak, salades en dergelijke gebruikt, maar de vrucht kan ook in zijn geheel worden gegeten (met of zonder schil). Kiwi Kiwi (fruit) Taxonomische indeling Rijk: Plantae (Planten) Stam: Embryophyta (Landplanten) Klasse: Spermatopsida (Zaadplanten) Clade: Bedektzadigen Clade: 'nieuwe' Tweezaadlobbigen Clade: Asteriden Orde: Ericales Familie: Actinidiaceae Geslacht: Actinidia Soort Actinidia chinensis Planch. (1847) Tweeslachtige bloem Voedingswaarde Bewerken De kiwi is heel voedzaam. Hij bevat meer vitamine C (1 kiwi = 166% van de dagelijkse behoefte) dan veel andere fruitsoorten en is een goede kaliumbron. Kiwi's bevatten ook het cholesterolverlagende pectine, verder aminozuren, bètacaroteen, foliumzuur, magnesium, koper, zink, fosfor, mangaan, vitamine A en is het een vetarme bron van vitamine E. Verder bevatten ze koolhydraten, eiwitten en zeer weinig vet. De kiwi kan niet met melkproducten gegeten worden, omdat het enzym actinidine de eiwitten afbreekt en het geheel een bittere smaak geeft. Ditzelfde enzym breekt ook gelatine af. Het kan wel gebruikt worden in marinades, omdat het het vlees al enigszins verteert en malser maakt. Het enzym verdwijnt door de kiwi te blancheren. Herkomst Bewerken Oorspronkelijk komt de kiwi uit China, waar de vrucht al vele eeuwen bekend is. In 1906 werden wat zaden naar Nieuw-Zeeland gehaald. Uit de planten die uit deze zaden groeiden, selecteerden enkele Nieuw-Zeelandse tuinders de eerste rassen. De naam luidde toen nog Chinese kruisbes. Pas in 1959[1], toen de kiwi voor Nieuw-Zeeland een belangrijk exportproduct werd, werd hij in het kader van de internationale marketing hernoemd naar de bekende inlandse loopvogel: de kiwi. Hierbij speelde ook het bruine, harige en eivormige uiterlijk van de vrucht mee, dat aan de eveneens bruine en eivormige vogel doet denken.[2] Gedurende de zomer komen 75% van alle kiwi's nog steeds uit Nieuw-Zeeland.[bron?] Ook in de Amerikaanse staat Californië wordt de fruitsoort op grote schaal verbouwd en ook Chili, Italië en Frankrijk exporteren de vruchten. Doordat de landen in verschillende perioden oogsten en door de goede bewaarmogelijkheden is de kiwi het hele jaar door verkrijgbaar. Foto's (genomen in België) van kiwiplant, mannelijke bloem (kan ook wit zijn) en jonge vrucht Handel en consumptie Bewerken De kiwi is voor de handel een makkelijk product: hij kan maandenlang gekoeld bewaard worden zonder verlies van smaak en vitamines. Hoe rijper de kiwi, hoe gemakkelijker hij te eten is. Ze worden vaak onrijp aangeboden, maar dan is de smaak zurig en de nasmaak onprettig. Ook kunnen de pitjes een 'ijzersmaak' op de tanden achterlaten. Een kiwi kan men thuis verder laten rijpen op kamertemperatuur, niet in direct zonlicht en niet te dicht in de buurt van ander fruit. Een rijpe kiwi is licht indrukbaar. De kiwi kan worden geschild of worden gehalveerd en uitgelepeld voor consumptie. Teelt Bewerken De kiwi gedijt in een gematigd klimaat zoals onder meer Nieuw-Zeeland dat heeft. Bij de tweehuizige rassen kan één mannelijke plant maximaal acht vrouwelijke planten goed bestuiven. De bestuiving vindt voornamelijk plaats via insecten. De meeste rassen zijn in het Nederlandse klimaat niet volledig winterhard. Met name voor jonge planten is bescherming tegen strenge vorst nodig. Daarna is de winterhardheid meestal toereikend, al kan in strenge winters wel schade optreden. De kiwi is een slingerende klimplant en groeit uitermate krachtig. De planten worden op zeer ruime afstand (> 6 m) uit elkaar geplant en dienen te worden geleid tegen een muur, hekwerk of pergola. In de commerciële teelt worden hiervoor diverse constructies gebruikt die speciaal voor dit doel worden gemaakt. Snoeien is jaarlijks noodzakelijk om te voorkomen dat de planten te hard groeien en weinig vruchten vormen. Het duurt 3 tot 5 jaar na het aanplanten voordat er vruchten worden gevormd. Daarna kan er met de juiste verzorging elk jaar rijkelijk geoogst worden. De vruchten hangen lang aan de plant voordat ze rijp zijn. Meestal worden ze onrijp geplukt voor een betere bewaarbaarheid en transporteerbaarheid. In Nederland is het, op een enkele uitzondering na, niet mogelijk om de vruchten aan de plant te laten rijpen. Om toch rijpe vruchten te krijgen worden de kiwi's zo laat mogelijk geplukt (zo vlak mogelijk voor het moment dat de nachtvorsten in oktober/november invallen) en vervolgens samen met bijvoorbeeld rijpe appels of bananen op een schaal gelegd en in een (plastic) zak verpakt. Deze zak wordt op een donkere plek met kamertemperatuur geplaatst. Hierbij duurt het ongeveer een week om de kiwi's af te rijpen, door de vorming van ethyleengas door de appels en de bananen. Een andere manier om rijpe vruchten in Nederland te krijgen is door de vruchten aan de plant te laten hangen tot hij, na de eerste vorst, zijn blad verloren heeft; op deze manier kunnen de rijpe kiwi's tot in januari geplukt worden. Rassen Bewerken Kiwibloesem in Iran De kiwi wordt van oudsher tot de soort Actinidia chinensis gerekend. Sinds kort wordt er echter wetenschappelijk onderscheid gemaakt tussen de soorten Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Naast deze twee soorten zijn er nog meer Actinidia-soorten die eetbare vruchten leveren. Hiervan is de mini-kiwi (Actinidia arguta) het bekendst. Tot de soort Actinidia deliciosa worden de variëteiten gerekend met helder groen vruchtvlees en een harige schil. Ook de takken en de bladeren van de planten zijn behaard. De meeste commercieel geteelde rassen behoren op dit moment tot deze soort. Zij zijn genetisch hexaploïd (2n = 6x = 174). Tot de soort Actinidia chinensis worden de variëteiten gerekend met een vrijwel onbehaarde vruchtschil en vrijwel onbehaarde takken en bladeren. De kleur van het vruchtvlees varieert van geel tot lichtgroen en is bij sommige variëteiten rood gekleurd rondom de kern. Zij zijn genetisch diploïd of tetraploïd (2n = 2x = 58 of 2n = 4x = 116). Vrijwel alle kiwirassen zijn tweehuizig. Mannelijke en vrouwelijke bloemen komen dus op verschillende planten voor. Hierdoor moet minimaal één mannelijke plant en één vrouwelijke plant worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. In de bloemen van mannelijke planten zijn de meeldraden goed ontwikkeld en de stampers onderontwikkeld. Bij de vrouwelijke planten is het omgekeerde het geval: in de bloemen zijn de stampers goed ontwikkeld en de meeldraden onderontwikkeld. Er zijn ook enkele eenhuizige (tweeslachtige) rassen bekend. Hierbij zijn in de bloemen zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Bij een eenhuizig ras hoeft er dus maar één plant te worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. Vrouwelijke rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken De wereldproductie van groene kiwi's wordt vrijwel geheel beheerst door het ras Hayward, dat tot de soort Actinidia deliciosa wordt gerekend. Hayward werd aan het begin van de 20e eeuw geselecteerd uit het eerste materiaal dat in Nieuw-Zeeland werd geïntroduceerd. Nadat de Nieuw-Zeelandse inspanningen de wereldwijde doorbraak van de kiwi tot gevolg hadden, werd Hayward marktleider vanwege de goede eigenschappen van de vruchten, namelijk de goede vruchtgrootte, de goede bewaarbaarheid, de goede transporteerbaarheid en de goede smaak. Voor de teler heeft het ras echter een aantal nadelige eigenschappen ten opzichte van andere rassen, namelijk: het late rijpingstijdstip. Het duurt wat langer voordat de planten in productie komen en als de planten eenmaal in productie zijn blijft de totaalopbrengst wat lager dan bij andere rassen. Voor de buitenteelt in Nederland rijpt Hayward eigenlijk te laat. In Japan is de Koryoku cultivar het meest populair. De Koryoku is een Japanse selectie afkomstig van een zaailing van Hayward. De vruchten zijn vroeger rijp dan de Hayward en hebben een hoog suikergehalte. De rassen Allison, Abbott, Bruno en Monty, die ook in Nieuw-Zeeland uit het eerst geïntroduceerde materiaal werden geselecteerd, spelen door het succes van Hayward in de internationale handel geen rol meer. Voor teelt in particuliere tuinen kunnen deze rassen echter nog wel interessant zijn, omdat ze vroeger rijpen. Uit Zwitserland komt het ras Starella dat een winterhardere variant van Abbott zou zijn. Latere pogingen in Nieuw-Zeeland (waarbij opnieuw vers materiaal uit China werd geïntroduceerd), alsmede pogingen in andere landen (onder andere Italië, Japan en de USA) hebben er nog niet toe geleid dat Hayward zijn eerste positie heeft moeten prijsgeven. In China zelf zijn eveneens nieuwe selecties gemaakt uit in het wild verzameld materiaal. De bekendste daarvan is het ras Qinmei dat is geselecteerd uit de Qinling Shan. Qinmei wordt naast Hayward momenteel veel aangeplant in China. Geen van de nieuwe Chinese rassen spelen echter internationaal een rol van betekenis. In Italië ontstond een knopmutant van Hayward met gladde vrijwel haarloze vruchten. Deze is onder de naam Top Star geïntroduceerd. De planten groeien veel minder sterk dan het moederras Hayward en vragen daardoor minder snoeiwerkzaamheden in de zomer. Deze mutant is tot nu toe niet doorgebroken. In Italië ontstond eveneens een andere mutant van Hayward die 30 tot 45 dagen eerder rijpt dan het moederras maar voor het overige dezelfde kenmerken heeft. Dit ras draagt officieel de naam Convi 97001, doch wordt onder de merknaam Green Light op de markt gebracht. Mogelijk dat van deze mutant de vruchten onder Nederlandse omstandigheden rijp kunnen worden aan de plant. Tweeslachtige rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken Voor particuliere tuinen worden soms eenhuizige (tweeslachtige) rassen aangeboden, zoals Jenny (ook wel Boskoop genoemd) en Solo. Bij de bloemen van deze rassen zijn zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Hierdoor hoeft niet langer een vrouwelijke en een mannelijke plant te worden geplant om vruchten te verkrijgen. Al deze eenhuizige rassen geven kleinere vruchten. Als een eenhuizig ras wordt bestoven door een zuiver mannelijk ras, dan kan de vruchtgrootte toenemen. Het formaat blijft echter kleiner dan van de zuiver vrouwelijke rassen. Het is niet uitgesloten dat door veredeling in de toekomst eenhuizige rassen op de markt zullen komen die wel grote vruchten dragen. Op dit moment is het planten van een zuiver vrouwelijk ras met een gelijk bloeiend mannelijk ras meer aan te bevelen, mits de ruimte het natuurlijk toelaat. Vrouwelijke rassen (Actinidia chinensis) Bewerken Inmiddels heeft Nieuw-Zeeland het ras Hort-16A geïntroduceerd. Dit ras wordt onder de merknaam Zespri Gold op de markt gebracht (tegelijkertijd is het ras Hayward omgedoopt tot Zespri Green). Hort 16-A is een diploïd ras dat wordt gerekend tot de soort Actinidia chinensis en is daarmee het eerste commerciële ras dat tot deze soort wordt gerekend. Het ras heeft vrijwel gladde bruine vruchten met geelachtig vruchtvlees en een zoete smaak. Doordat de vruchten een beetje taps toelopen, hebben ze een bijzondere vorm en een hoge herkenningswaarde voor de consument. Hort-16A geniet wettelijke bescherming en mag alleen worden geteeld door telers die bij de marketingorganisatie Zespri zijn aangesloten. Hiermee wordt getracht te voorkomen dat andere landen het succes zullen kopiëren zoals destijds met Hayward gebeurde. Hoewel Hort-16A gevoeliger is gebleken voor beschadigingen door transport, is het ras toch doorgebroken door de goede smaak en de hoge herkenningswaarde. Bovendien heeft dit ras een hogere opbrengst dan Hayward. Veel Nieuw-Zeelandse Hayward-plantages zijn inmiddels door middel van omenten overgeschakeld naar Hort-16A. Er zijn nog enkele andere vrouwelijke kiwirassen welke behoren tot de soort Actinidia chinensis, zoals: Lushanxiang (geel vruchtvlees), Sanuki Gold (geel vruchtvlees), Yellow Queen (geel vruchtvlees), Kuimi (groen vruchtvlees), Rainbow Red (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rondom de kern), Hongyang (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rond de kern), Kosen (groen vruchtvlees met rode ring rondom de kern). Deze rassen zijn vaak bekend onder verschillende lokale benamingen, hetgeen veel verwarring kan geven. Geen van deze rassen heeft op dit moment serieuze commerciële betekenis gekregen. Vrouwelijke rassen (soortkruisingen) Bewerken In Japan wordt het vrouwelijke ras Sanryoku geteeld. Deze is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Het ras Shinzan is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa. Van het ras Kosui wordt vaak beweerd dat het een soortkruising is tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa, doch aan de hand van wetenschappelijk onderzoek is aangetoond dat dit zeer waarschijnlijk niet correct is. Waarschijnlijk is Kosui een soortkruising tussen Actinidia rufa en Actinidia chinensis. Voor zover bekend, is geen enkele van deze soortkruisingen op de Europese markt beschikbaar. Mannelijke rassen Bewerken Vrouwelijke kiwirassen moeten voor de vruchtzetting bestoven worden door mannelijke rassen. Aan een mannelijk ras worden enkele eisen gesteld. Zo moet een mannelijk ras uitbundig bloeien, moeten de bloemen veel stuifmeel leveren, moet het stuifmeel van goede kwaliteit zijn en moet de bloeiperiode bij voorkeur een zo lang mogelijke periode beslaan. Bij een lange bloeiperiode is de kans op overlap met het te bestuiven vrouwelijke ras immers het grootst. Voor de diverse vrouwelijke rassen en voor de diverse lokale omstandigheden zijn verschillende mannelijke rassen geselecteerd. Enkele mannelijke rassen zijn: Matua, Tomuri, Atlas en Autari. Matua en Tomuri behoren tot de klassieke Nieuw-Zeelandse rassen welke werden geselecteerd uit het eerst geïntroduceerde materiaal. Matua was met zijn vroegere bloei bedoeld voor de vroeger bloeiende vrouwelijke rassen Bruno, Allison en Abbott. Tomuri bloeit later en was daarmee bedoeld voor de later bloeiende vrouwelijke rassen Hayward en Monty. Van Tomuri is bekend dat deze soms minder uitbundig kan bloeien. Autari is een Italiaans ras welke voor lokale omstandigheden werd geselecteerd voor de bestuiving van Hayward. De bovengenoemde mannelijke rassen behoren allen tot Actinidia deliciosa, maar zijn ook geschikt voor de bestuiving van vrouwelijke rassen van de soorten Actinidia chinensis en Actinidia arguta (mini-kiwi). Voor de bestuiving van Hort-16A worden in Nieuw-Zeeland mannelijke rassen gebruikt van de soort Actinidia chinensis, omdat Hort 16A erg vroeg bloeit en de bloeiperiode van deze mannelijke rassen daarmee overlapt. Van Actinidia arguta (mini-kiwi) bestaan ook mannelijke rassen waarvan het voordeel is dat ze zeer winterhard zijn, doch ze leveren minder stuifmeel dan de mannelijke Actinidia deliciosa-rassen. Ook is het mogelijk om vrouwelijke rassen te bestuiven met een eenhuizig (tweeslachtig) ras. Dit heeft als voordeel dat de stuifmeel leverende plant ook (kleine) vruchten zal dragen. De meeste eenhuizige rassen leveren echter stuifmeel van slechtere kwaliteit, waardoor bestuiving via een speciaal daarvoor geselecteerd mannelijk ras veel betere resultaten zal opleveren. Niet gelezen |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:11 |
Kut verhaal joh |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:11 |
quote: echt he |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:12 |
quote: Heb jij het helema gelezen? |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:12 |
quote: nog niet misschien |
I | zaterdag 13 april 2019 @ 16:12 |
HALLo |
nogeenoudebekende | zaterdag 13 april 2019 @ 16:14 |
quote: Op zaterdag 13 april 2019 16:09 schreef Vanillekwark het volgende:De kiwi of Chinese kruisbes (Actinidia chinensis) is de eetbare vrucht van een snel groeiende slingerende klimplant. De vruchten van de gewone kiwi zijn gewoonlijk langwerpig ovaal van vorm, hebben helder vruchtvlees met een witte kern en een ring van zwarte pitjes rondom deze kern. Schijfjes kiwi worden vaak als decoratieve garnering van gebak, salades en dergelijke gebruikt, maar de vrucht kan ook in zijn geheel worden gegeten (met of zonder schil). Kiwi Kiwi (fruit) Taxonomische indeling Rijk: Plantae (Planten) Stam: Embryophyta (Landplanten) Klasse: Spermatopsida (Zaadplanten) Clade: Bedektzadigen Clade: 'nieuwe' Tweezaadlobbigen Clade: Asteriden Orde: Ericales Familie: Actinidiaceae Geslacht: Actinidia Soort Actinidia chinensis Planch. (1847) Tweeslachtige bloem Voedingswaarde Bewerken De kiwi is heel voedzaam. Hij bevat meer vitamine C (1 kiwi = 166% van de dagelijkse behoefte) dan veel andere fruitsoorten en is een goede kaliumbron. Kiwi's bevatten ook het cholesterolverlagende pectine, verder aminozuren, bètacaroteen, foliumzuur, magnesium, koper, zink, fosfor, mangaan, vitamine A en is het een vetarme bron van vitamine E. Verder bevatten ze koolhydraten, eiwitten en zeer weinig vet. De kiwi kan niet met melkproducten gegeten worden, omdat het enzym actinidine de eiwitten afbreekt en het geheel een bittere smaak geeft. Ditzelfde enzym breekt ook gelatine af. Het kan wel gebruikt worden in marinades, omdat het het vlees al enigszins verteert en malser maakt. Het enzym verdwijnt door de kiwi te blancheren. Herkomst Bewerken Oorspronkelijk komt de kiwi uit China, waar de vrucht al vele eeuwen bekend is. In 1906 werden wat zaden naar Nieuw-Zeeland gehaald. Uit de planten die uit deze zaden groeiden, selecteerden enkele Nieuw-Zeelandse tuinders de eerste rassen. De naam luidde toen nog Chinese kruisbes. Pas in 1959[1], toen de kiwi voor Nieuw-Zeeland een belangrijk exportproduct werd, werd hij in het kader van de internationale marketing hernoemd naar de bekende inlandse loopvogel: de kiwi. Hierbij speelde ook het bruine, harige en eivormige uiterlijk van de vrucht mee, dat aan de eveneens bruine en eivormige vogel doet denken.[2] Gedurende de zomer komen 75% van alle kiwi's nog steeds uit Nieuw-Zeeland.[bron?] Ook in de Amerikaanse staat Californië wordt de fruitsoort op grote schaal verbouwd en ook Chili, Italië en Frankrijk exporteren de vruchten. Doordat de landen in verschillende perioden oogsten en door de goede bewaarmogelijkheden is de kiwi het hele jaar door verkrijgbaar. Foto's (genomen in België) van kiwiplant, mannelijke bloem (kan ook wit zijn) en jonge vrucht Handel en consumptie Bewerken De kiwi is voor de handel een makkelijk product: hij kan maandenlang gekoeld bewaard worden zonder verlies van smaak en vitamines. Hoe rijper de kiwi, hoe gemakkelijker hij te eten is. Ze worden vaak onrijp aangeboden, maar dan is de smaak zurig en de nasmaak onprettig. Ook kunnen de pitjes een 'ijzersmaak' op de tanden achterlaten. Een kiwi kan men thuis verder laten rijpen op kamertemperatuur, niet in direct zonlicht en niet te dicht in de buurt van ander fruit. Een rijpe kiwi is licht indrukbaar. De kiwi kan worden geschild of worden gehalveerd en uitgelepeld voor consumptie. Teelt Bewerken De kiwi gedijt in een gematigd klimaat zoals onder meer Nieuw-Zeeland dat heeft. Bij de tweehuizige rassen kan één mannelijke plant maximaal acht vrouwelijke planten goed bestuiven. De bestuiving vindt voornamelijk plaats via insecten. De meeste rassen zijn in het Nederlandse klimaat niet volledig winterhard. Met name voor jonge planten is bescherming tegen strenge vorst nodig. Daarna is de winterhardheid meestal toereikend, al kan in strenge winters wel schade optreden. De kiwi is een slingerende klimplant en groeit uitermate krachtig. De planten worden op zeer ruime afstand (> 6 m) uit elkaar geplant en dienen te worden geleid tegen een muur, hekwerk of pergola. In de commerciële teelt worden hiervoor diverse constructies gebruikt die speciaal voor dit doel worden gemaakt. Snoeien is jaarlijks noodzakelijk om te voorkomen dat de planten te hard groeien en weinig vruchten vormen. Het duurt 3 tot 5 jaar na het aanplanten voordat er vruchten worden gevormd. Daarna kan er met de juiste verzorging elk jaar rijkelijk geoogst worden. De vruchten hangen lang aan de plant voordat ze rijp zijn. Meestal worden ze onrijp geplukt voor een betere bewaarbaarheid en transporteerbaarheid. In Nederland is het, op een enkele uitzondering na, niet mogelijk om de vruchten aan de plant te laten rijpen. Om toch rijpe vruchten te krijgen worden de kiwi's zo laat mogelijk geplukt (zo vlak mogelijk voor het moment dat de nachtvorsten in oktober/november invallen) en vervolgens samen met bijvoorbeeld rijpe appels of bananen op een schaal gelegd en in een (plastic) zak verpakt. Deze zak wordt op een donkere plek met kamertemperatuur geplaatst. Hierbij duurt het ongeveer een week om de kiwi's af te rijpen, door de vorming van ethyleengas door de appels en de bananen. Een andere manier om rijpe vruchten in Nederland te krijgen is door de vruchten aan de plant te laten hangen tot hij, na de eerste vorst, zijn blad verloren heeft; op deze manier kunnen de rijpe kiwi's tot in januari geplukt worden. Rassen Bewerken Kiwibloesem in Iran De kiwi wordt van oudsher tot de soort Actinidia chinensis gerekend. Sinds kort wordt er echter wetenschappelijk onderscheid gemaakt tussen de soorten Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Naast deze twee soorten zijn er nog meer Actinidia-soorten die eetbare vruchten leveren. Hiervan is de mini-kiwi (Actinidia arguta) het bekendst. Tot de soort Actinidia deliciosa worden de variëteiten gerekend met helder groen vruchtvlees en een harige schil. Ook de takken en de bladeren van de planten zijn behaard. De meeste commercieel geteelde rassen behoren op dit moment tot deze soort. Zij zijn genetisch hexaploïd (2n = 6x = 174). Tot de soort Actinidia chinensis worden de variëteiten gerekend met een vrijwel onbehaarde vruchtschil en vrijwel onbehaarde takken en bladeren. De kleur van het vruchtvlees varieert van geel tot lichtgroen en is bij sommige variëteiten rood gekleurd rondom de kern. Zij zijn genetisch diploïd of tetraploïd (2n = 2x = 58 of 2n = 4x = 116). Vrijwel alle kiwirassen zijn tweehuizig. Mannelijke en vrouwelijke bloemen komen dus op verschillende planten voor. Hierdoor moet minimaal één mannelijke plant en één vrouwelijke plant worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. In de bloemen van mannelijke planten zijn de meeldraden goed ontwikkeld en de stampers onderontwikkeld. Bij de vrouwelijke planten is het omgekeerde het geval: in de bloemen zijn de stampers goed ontwikkeld en de meeldraden onderontwikkeld. Er zijn ook enkele eenhuizige (tweeslachtige) rassen bekend. Hierbij zijn in de bloemen zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Bij een eenhuizig ras hoeft er dus maar één plant te worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. Vrouwelijke rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken De wereldproductie van groene kiwi's wordt vrijwel geheel beheerst door het ras Hayward, dat tot de soort Actinidia deliciosa wordt gerekend. Hayward werd aan het begin van de 20e eeuw geselecteerd uit het eerste materiaal dat in Nieuw-Zeeland werd geïntroduceerd. Nadat de Nieuw-Zeelandse inspanningen de wereldwijde doorbraak van de kiwi tot gevolg hadden, werd Hayward marktleider vanwege de goede eigenschappen van de vruchten, namelijk de goede vruchtgrootte, de goede bewaarbaarheid, de goede transporteerbaarheid en de goede smaak. Voor de teler heeft het ras echter een aantal nadelige eigenschappen ten opzichte van andere rassen, namelijk: het late rijpingstijdstip. Het duurt wat langer voordat de planten in productie komen en als de planten eenmaal in productie zijn blijft de totaalopbrengst wat lager dan bij andere rassen. Voor de buitenteelt in Nederland rijpt Hayward eigenlijk te laat. In Japan is de Koryoku cultivar het meest populair. De Koryoku is een Japanse selectie afkomstig van een zaailing van Hayward. De vruchten zijn vroeger rijp dan de Hayward en hebben een hoog suikergehalte. De rassen Allison, Abbott, Bruno en Monty, die ook in Nieuw-Zeeland uit het eerst geïntroduceerde materiaal werden geselecteerd, spelen door het succes van Hayward in de internationale handel geen rol meer. Voor teelt in particuliere tuinen kunnen deze rassen echter nog wel interessant zijn, omdat ze vroeger rijpen. Uit Zwitserland komt het ras Starella dat een winterhardere variant van Abbott zou zijn. Latere pogingen in Nieuw-Zeeland (waarbij opnieuw vers materiaal uit China werd geïntroduceerd), alsmede pogingen in andere landen (onder andere Italië, Japan en de USA) hebben er nog niet toe geleid dat Hayward zijn eerste positie heeft moeten prijsgeven. In China zelf zijn eveneens nieuwe selecties gemaakt uit in het wild verzameld materiaal. De bekendste daarvan is het ras Qinmei dat is geselecteerd uit de Qinling Shan. Qinmei wordt naast Hayward momenteel veel aangeplant in China. Geen van de nieuwe Chinese rassen spelen echter internationaal een rol van betekenis. In Italië ontstond een knopmutant van Hayward met gladde vrijwel haarloze vruchten. Deze is onder de naam Top Star geïntroduceerd. De planten groeien veel minder sterk dan het moederras Hayward en vragen daardoor minder snoeiwerkzaamheden in de zomer. Deze mutant is tot nu toe niet doorgebroken. In Italië ontstond eveneens een andere mutant van Hayward die 30 tot 45 dagen eerder rijpt dan het moederras maar voor het overige dezelfde kenmerken heeft. Dit ras draagt officieel de naam Convi 97001, doch wordt onder de merknaam Green Light op de markt gebracht. Mogelijk dat van deze mutant de vruchten onder Nederlandse omstandigheden rijp kunnen worden aan de plant. Tweeslachtige rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken Voor particuliere tuinen worden soms eenhuizige (tweeslachtige) rassen aangeboden, zoals Jenny (ook wel Boskoop genoemd) en Solo. Bij de bloemen van deze rassen zijn zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Hierdoor hoeft niet langer een vrouwelijke en een mannelijke plant te worden geplant om vruchten te verkrijgen. Al deze eenhuizige rassen geven kleinere vruchten. Als een eenhuizig ras wordt bestoven door een zuiver mannelijk ras, dan kan de vruchtgrootte toenemen. Het formaat blijft echter kleiner dan van de zuiver vrouwelijke rassen. Het is niet uitgesloten dat door veredeling in de toekomst eenhuizige rassen op de markt zullen komen die wel grote vruchten dragen. Op dit moment is het planten van een zuiver vrouwelijk ras met een gelijk bloeiend mannelijk ras meer aan te bevelen, mits de ruimte het natuurlijk toelaat. Vrouwelijke rassen (Actinidia chinensis) Bewerken Inmiddels heeft Nieuw-Zeeland het ras Hort-16A geïntroduceerd. Dit ras wordt onder de merknaam Zespri Gold op de markt gebracht (tegelijkertijd is het ras Hayward omgedoopt tot Zespri Green). Hort 16-A is een diploïd ras dat wordt gerekend tot de soort Actinidia chinensis en is daarmee het eerste commerciële ras dat tot deze soort wordt gerekend. Het ras heeft vrijwel gladde bruine vruchten met geelachtig vruchtvlees en een zoete smaak. Doordat de vruchten een beetje taps toelopen, hebben ze een bijzondere vorm en een hoge herkenningswaarde voor de consument. Hort-16A geniet wettelijke bescherming en mag alleen worden geteeld door telers die bij de marketingorganisatie Zespri zijn aangesloten. Hiermee wordt getracht te voorkomen dat andere landen het succes zullen kopiëren zoals destijds met Hayward gebeurde. Hoewel Hort-16A gevoeliger is gebleken voor beschadigingen door transport, is het ras toch doorgebroken door de goede smaak en de hoge herkenningswaarde. Bovendien heeft dit ras een hogere opbrengst dan Hayward. Veel Nieuw-Zeelandse Hayward-plantages zijn inmiddels door middel van omenten overgeschakeld naar Hort-16A. Er zijn nog enkele andere vrouwelijke kiwirassen welke behoren tot de soort Actinidia chinensis, zoals: Lushanxiang (geel vruchtvlees), Sanuki Gold (geel vruchtvlees), Yellow Queen (geel vruchtvlees), Kuimi (groen vruchtvlees), Rainbow Red (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rondom de kern), Hongyang (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rond de kern), Kosen (groen vruchtvlees met rode ring rondom de kern). Deze rassen zijn vaak bekend onder verschillende lokale benamingen, hetgeen veel verwarring kan geven. Geen van deze rassen heeft op dit moment serieuze commerciële betekenis gekregen. Vrouwelijke rassen (soortkruisingen) Bewerken In Japan wordt het vrouwelijke ras Sanryoku geteeld. Deze is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Het ras Shinzan is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa. Van het ras Kosui wordt vaak beweerd dat het een soortkruising is tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa, doch aan de hand van wetenschappelijk onderzoek is aangetoond dat dit zeer waarschijnlijk niet correct is. Waarschijnlijk is Kosui een soortkruising tussen Actinidia rufa en Actinidia chinensis. Voor zover bekend, is geen enkele van deze soortkruisingen op de Europese markt beschikbaar. Mannelijke rassen Bewerken Vrouwelijke kiwirassen moeten voor de vruchtzetting bestoven worden door mannelijke rassen. Aan een mannelijk ras worden enkele eisen gesteld. Zo moet een mannelijk ras uitbundig bloeien, moeten de bloemen veel stuifmeel leveren, moet het stuifmeel van goede kwaliteit zijn en moet de bloeiperiode bij voorkeur een zo lang mogelijke periode beslaan. Bij een lange bloeiperiode is de kans op overlap met het te bestuiven vrouwelijke ras immers het grootst. Voor de diverse vrouwelijke rassen en voor de diverse lokale omstandigheden zijn verschillende mannelijke rassen geselecteerd. Enkele mannelijke rassen zijn: Matua, Tomuri, Atlas en Autari. Matua en Tomuri behoren tot de klassieke Nieuw-Zeelandse rassen welke werden geselecteerd uit het eerst geïntroduceerde materiaal. Matua was met zijn vroegere bloei bedoeld voor de vroeger bloeiende vrouwelijke rassen Bruno, Allison en Abbott. Tomuri bloeit later en was daarmee bedoeld voor de later bloeiende vrouwelijke rassen Hayward en Monty. Van Tomuri is bekend dat deze soms minder uitbundig kan bloeien. Autari is een Italiaans ras welke voor lokale omstandigheden werd geselecteerd voor de bestuiving van Hayward. De bovengenoemde mannelijke rassen behoren allen tot Actinidia deliciosa, maar zijn ook geschikt voor de bestuiving van vrouwelijke rassen van de soorten Actinidia chinensis en Actinidia arguta (mini-kiwi). Voor de bestuiving van Hort-16A worden in Nieuw-Zeeland mannelijke rassen gebruikt van de soort Actinidia chinensis, omdat Hort 16A erg vroeg bloeit en de bloeiperiode van deze mannelijke rassen daarmee overlapt. Van Actinidia arguta (mini-kiwi) bestaan ook mannelijke rassen waarvan het voordeel is dat ze zeer winterhard zijn, doch ze leveren minder stuifmeel dan de mannelijke Actinidia deliciosa-rassen. Ook is het mogelijk om vrouwelijke rassen te bestuiven met een eenhuizig (tweeslachtig) ras. Dit heeft als voordeel dat de stuifmeel leverende plant ook (kleine) vruchten zal dragen. De meeste eenhuizige rassen leveren echter stuifmeel van slechtere kwaliteit, waardoor bestuiving via een speciaal daarvoor geselecteerd mannelijk ras veel betere resultaten zal opleveren. Goed verhaal. Lekker kort. |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:15 |
quote: Oh er mist een stukkie haha |
ijs_beer | zaterdag 13 april 2019 @ 16:15 |
 |
Plompzakker | zaterdag 13 april 2019 @ 16:19 |
quote: Op zaterdag 13 april 2019 16:09 schreef Vanillekwark het volgende:De kiwi of Chinese kruisbes (Actinidia chinensis) is de eetbare vrucht van een snel groeiende slingerende klimplant. De vruchten van de gewone kiwi zijn gewoonlijk langwerpig ovaal van vorm, hebben helder vruchtvlees met een witte kern en een ring van zwarte pitjes rondom deze kern. Schijfjes kiwi worden vaak als decoratieve garnering van gebak, salades en dergelijke gebruikt, maar de vrucht kan ook in zijn geheel worden gegeten (met of zonder schil). Kiwi Kiwi (fruit) Taxonomische indeling Rijk: Plantae (Planten) Stam: Embryophyta (Landplanten) Klasse: Spermatopsida (Zaadplanten) Clade: Bedektzadigen Clade: 'nieuwe' Tweezaadlobbigen Clade: Asteriden Orde: Ericales Familie: Actinidiaceae Geslacht: Actinidia Soort Actinidia chinensis Planch. (1847) Tweeslachtige bloem Voedingswaarde Bewerken De kiwi is heel voedzaam. Hij bevat meer vitamine C (1 kiwi = 166% van de dagelijkse behoefte) dan veel andere fruitsoorten en is een goede kaliumbron. Kiwi's bevatten ook het cholesterolverlagende pectine, verder aminozuren, bètacaroteen, foliumzuur, magnesium, koper, zink, fosfor, mangaan, vitamine A en is het een vetarme bron van vitamine E. Verder bevatten ze koolhydraten, eiwitten en zeer weinig vet. De kiwi kan niet met melkproducten gegeten worden, omdat het enzym actinidine de eiwitten afbreekt en het geheel een bittere smaak geeft. Ditzelfde enzym breekt ook gelatine af. Het kan wel gebruikt worden in marinades, omdat het het vlees al enigszins verteert en malser maakt. Het enzym verdwijnt door de kiwi te blancheren. Herkomst Bewerken Oorspronkelijk komt de kiwi uit China, waar de vrucht al vele eeuwen bekend is. In 1906 werden wat zaden naar Nieuw-Zeeland gehaald. Uit de planten die uit deze zaden groeiden, selecteerden enkele Nieuw-Zeelandse tuinders de eerste rassen. De naam luidde toen nog Chinese kruisbes. Pas in 1959[1], toen de kiwi voor Nieuw-Zeeland een belangrijk exportproduct werd, werd hij in het kader van de internationale marketing hernoemd naar de bekende inlandse loopvogel: de kiwi. Hierbij speelde ook het bruine, harige en eivormige uiterlijk van de vrucht mee, dat aan de eveneens bruine en eivormige vogel doet denken.[2] Gedurende de zomer komen 75% van alle kiwi's nog steeds uit Nieuw-Zeeland.[bron?] Ook in de Amerikaanse staat Californië wordt de fruitsoort op grote schaal verbouwd en ook Chili, Italië en Frankrijk exporteren de vruchten. Doordat de landen in verschillende perioden oogsten en door de goede bewaarmogelijkheden is de kiwi het hele jaar door verkrijgbaar. Foto's (genomen in België) van kiwiplant, mannelijke bloem (kan ook wit zijn) en jonge vrucht Handel en consumptie Bewerken De kiwi is voor de handel een makkelijk product: hij kan maandenlang gekoeld bewaard worden zonder verlies van smaak en vitamines. Hoe rijper de kiwi, hoe gemakkelijker hij te eten is. Ze worden vaak onrijp aangeboden, maar dan is de smaak zurig en de nasmaak onprettig. Ook kunnen de pitjes een 'ijzersmaak' op de tanden achterlaten. Een kiwi kan men thuis verder laten rijpen op kamertemperatuur, niet in direct zonlicht en niet te dicht in de buurt van ander fruit. Een rijpe kiwi is licht indrukbaar. De kiwi kan worden geschild of worden gehalveerd en uitgelepeld voor consumptie. Teelt Bewerken De kiwi gedijt in een gematigd klimaat zoals onder meer Nieuw-Zeeland dat heeft. Bij de tweehuizige rassen kan één mannelijke plant maximaal acht vrouwelijke planten goed bestuiven. De bestuiving vindt voornamelijk plaats via insecten. De meeste rassen zijn in het Nederlandse klimaat niet volledig winterhard. Met name voor jonge planten is bescherming tegen strenge vorst nodig. Daarna is de winterhardheid meestal toereikend, al kan in strenge winters wel schade optreden. De kiwi is een slingerende klimplant en groeit uitermate krachtig. De planten worden op zeer ruime afstand (> 6 m) uit elkaar geplant en dienen te worden geleid tegen een muur, hekwerk of pergola. In de commerciële teelt worden hiervoor diverse constructies gebruikt die speciaal voor dit doel worden gemaakt. Snoeien is jaarlijks noodzakelijk om te voorkomen dat de planten te hard groeien en weinig vruchten vormen. Het duurt 3 tot 5 jaar na het aanplanten voordat er vruchten worden gevormd. Daarna kan er met de juiste verzorging elk jaar rijkelijk geoogst worden. De vruchten hangen lang aan de plant voordat ze rijp zijn. Meestal worden ze onrijp geplukt voor een betere bewaarbaarheid en transporteerbaarheid. In Nederland is het, op een enkele uitzondering na, niet mogelijk om de vruchten aan de plant te laten rijpen. Om toch rijpe vruchten te krijgen worden de kiwi's zo laat mogelijk geplukt (zo vlak mogelijk voor het moment dat de nachtvorsten in oktober/november invallen) en vervolgens samen met bijvoorbeeld rijpe appels of bananen op een schaal gelegd en in een (plastic) zak verpakt. Deze zak wordt op een donkere plek met kamertemperatuur geplaatst. Hierbij duurt het ongeveer een week om de kiwi's af te rijpen, door de vorming van ethyleengas door de appels en de bananen. Een andere manier om rijpe vruchten in Nederland te krijgen is door de vruchten aan de plant te laten hangen tot hij, na de eerste vorst, zijn blad verloren heeft; op deze manier kunnen de rijpe kiwi's tot in januari geplukt worden. Rassen Bewerken Kiwibloesem in Iran De kiwi wordt van oudsher tot de soort Actinidia chinensis gerekend. Sinds kort wordt er echter wetenschappelijk onderscheid gemaakt tussen de soorten Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Naast deze twee soorten zijn er nog meer Actinidia-soorten die eetbare vruchten leveren. Hiervan is de mini-kiwi (Actinidia arguta) het bekendst. Tot de soort Actinidia deliciosa worden de variëteiten gerekend met helder groen vruchtvlees en een harige schil. Ook de takken en de bladeren van de planten zijn behaard. De meeste commercieel geteelde rassen behoren op dit moment tot deze soort. Zij zijn genetisch hexaploïd (2n = 6x = 174). Tot de soort Actinidia chinensis worden de variëteiten gerekend met een vrijwel onbehaarde vruchtschil en vrijwel onbehaarde takken en bladeren. De kleur van het vruchtvlees varieert van geel tot lichtgroen en is bij sommige variëteiten rood gekleurd rondom de kern. Zij zijn genetisch diploïd of tetraploïd (2n = 2x = 58 of 2n = 4x = 116). Vrijwel alle kiwirassen zijn tweehuizig. Mannelijke en vrouwelijke bloemen komen dus op verschillende planten voor. Hierdoor moet minimaal één mannelijke plant en één vrouwelijke plant worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. In de bloemen van mannelijke planten zijn de meeldraden goed ontwikkeld en de stampers onderontwikkeld. Bij de vrouwelijke planten is het omgekeerde het geval: in de bloemen zijn de stampers goed ontwikkeld en de meeldraden onderontwikkeld. Er zijn ook enkele eenhuizige (tweeslachtige) rassen bekend. Hierbij zijn in de bloemen zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Bij een eenhuizig ras hoeft er dus maar één plant te worden aangeplant om vruchten te kunnen krijgen. Vrouwelijke rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken De wereldproductie van groene kiwi's wordt vrijwel geheel beheerst door het ras Hayward, dat tot de soort Actinidia deliciosa wordt gerekend. Hayward werd aan het begin van de 20e eeuw geselecteerd uit het eerste materiaal dat in Nieuw-Zeeland werd geïntroduceerd. Nadat de Nieuw-Zeelandse inspanningen de wereldwijde doorbraak van de kiwi tot gevolg hadden, werd Hayward marktleider vanwege de goede eigenschappen van de vruchten, namelijk de goede vruchtgrootte, de goede bewaarbaarheid, de goede transporteerbaarheid en de goede smaak. Voor de teler heeft het ras echter een aantal nadelige eigenschappen ten opzichte van andere rassen, namelijk: het late rijpingstijdstip. Het duurt wat langer voordat de planten in productie komen en als de planten eenmaal in productie zijn blijft de totaalopbrengst wat lager dan bij andere rassen. Voor de buitenteelt in Nederland rijpt Hayward eigenlijk te laat. In Japan is de Koryoku cultivar het meest populair. De Koryoku is een Japanse selectie afkomstig van een zaailing van Hayward. De vruchten zijn vroeger rijp dan de Hayward en hebben een hoog suikergehalte. De rassen Allison, Abbott, Bruno en Monty, die ook in Nieuw-Zeeland uit het eerst geïntroduceerde materiaal werden geselecteerd, spelen door het succes van Hayward in de internationale handel geen rol meer. Voor teelt in particuliere tuinen kunnen deze rassen echter nog wel interessant zijn, omdat ze vroeger rijpen. Uit Zwitserland komt het ras Starella dat een winterhardere variant van Abbott zou zijn. Latere pogingen in Nieuw-Zeeland (waarbij opnieuw vers materiaal uit China werd geïntroduceerd), alsmede pogingen in andere landen (onder andere Italië, Japan en de USA) hebben er nog niet toe geleid dat Hayward zijn eerste positie heeft moeten prijsgeven. In China zelf zijn eveneens nieuwe selecties gemaakt uit in het wild verzameld materiaal. De bekendste daarvan is het ras Qinmei dat is geselecteerd uit de Qinling Shan. Qinmei wordt naast Hayward momenteel veel aangeplant in China. Geen van de nieuwe Chinese rassen spelen echter internationaal een rol van betekenis. In Italië ontstond een knopmutant van Hayward met gladde vrijwel haarloze vruchten. Deze is onder de naam Top Star geïntroduceerd. De planten groeien veel minder sterk dan het moederras Hayward en vragen daardoor minder snoeiwerkzaamheden in de zomer. Deze mutant is tot nu toe niet doorgebroken. In Italië ontstond eveneens een andere mutant van Hayward die 30 tot 45 dagen eerder rijpt dan het moederras maar voor het overige dezelfde kenmerken heeft. Dit ras draagt officieel de naam Convi 97001, doch wordt onder de merknaam Green Light op de markt gebracht. Mogelijk dat van deze mutant de vruchten onder Nederlandse omstandigheden rijp kunnen worden aan de plant. Tweeslachtige rassen (Actinidia deliciosa) Bewerken Voor particuliere tuinen worden soms eenhuizige (tweeslachtige) rassen aangeboden, zoals Jenny (ook wel Boskoop genoemd) en Solo. Bij de bloemen van deze rassen zijn zowel de meeldraden als de stampers ontwikkeld. Hierdoor hoeft niet langer een vrouwelijke en een mannelijke plant te worden geplant om vruchten te verkrijgen. Al deze eenhuizige rassen geven kleinere vruchten. Als een eenhuizig ras wordt bestoven door een zuiver mannelijk ras, dan kan de vruchtgrootte toenemen. Het formaat blijft echter kleiner dan van de zuiver vrouwelijke rassen. Het is niet uitgesloten dat door veredeling in de toekomst eenhuizige rassen op de markt zullen komen die wel grote vruchten dragen. Op dit moment is het planten van een zuiver vrouwelijk ras met een gelijk bloeiend mannelijk ras meer aan te bevelen, mits de ruimte het natuurlijk toelaat. Vrouwelijke rassen (Actinidia chinensis) Bewerken Inmiddels heeft Nieuw-Zeeland het ras Hort-16A geïntroduceerd. Dit ras wordt onder de merknaam Zespri Gold op de markt gebracht (tegelijkertijd is het ras Hayward omgedoopt tot Zespri Green). Hort 16-A is een diploïd ras dat wordt gerekend tot de soort Actinidia chinensis en is daarmee het eerste commerciële ras dat tot deze soort wordt gerekend. Het ras heeft vrijwel gladde bruine vruchten met geelachtig vruchtvlees en een zoete smaak. Doordat de vruchten een beetje taps toelopen, hebben ze een bijzondere vorm en een hoge herkenningswaarde voor de consument. Hort-16A geniet wettelijke bescherming en mag alleen worden geteeld door telers die bij de marketingorganisatie Zespri zijn aangesloten. Hiermee wordt getracht te voorkomen dat andere landen het succes zullen kopiëren zoals destijds met Hayward gebeurde. Hoewel Hort-16A gevoeliger is gebleken voor beschadigingen door transport, is het ras toch doorgebroken door de goede smaak en de hoge herkenningswaarde. Bovendien heeft dit ras een hogere opbrengst dan Hayward. Veel Nieuw-Zeelandse Hayward-plantages zijn inmiddels door middel van omenten overgeschakeld naar Hort-16A. Er zijn nog enkele andere vrouwelijke kiwirassen welke behoren tot de soort Actinidia chinensis, zoals: Lushanxiang (geel vruchtvlees), Sanuki Gold (geel vruchtvlees), Yellow Queen (geel vruchtvlees), Kuimi (groen vruchtvlees), Rainbow Red (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rondom de kern), Hongyang (lichtgroen vruchtvlees met rode ring rond de kern), Kosen (groen vruchtvlees met rode ring rondom de kern). Deze rassen zijn vaak bekend onder verschillende lokale benamingen, hetgeen veel verwarring kan geven. Geen van deze rassen heeft op dit moment serieuze commerciële betekenis gekregen. Vrouwelijke rassen (soortkruisingen) Bewerken In Japan wordt het vrouwelijke ras Sanryoku geteeld. Deze is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia deliciosa en Actinidia chinensis. Het ras Shinzan is ontstaan uit een soortkruising tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa. Van het ras Kosui wordt vaak beweerd dat het een soortkruising is tussen Actinidia arguta (mini-kiwi) en Actinidia deliciosa, doch aan de hand van wetenschappelijk onderzoek is aangetoond dat dit zeer waarschijnlijk niet correct is. Waarschijnlijk is Kosui een soortkruising tussen Actinidia rufa en Actinidia chinensis. Voor zover bekend, is geen enkele van deze soortkruisingen op de Europese markt beschikbaar. Mannelijke rassen Bewerken Vrouwelijke kiwirassen moeten voor de vruchtzetting bestoven worden door mannelijke rassen. Aan een mannelijk ras worden enkele eisen gesteld. Zo moet een mannelijk ras uitbundig bloeien, moeten de bloemen veel stuifmeel leveren, moet het stuifmeel van goede kwaliteit zijn en moet de bloeiperiode bij voorkeur een zo lang mogelijke periode beslaan. Bij een lange bloeiperiode is de kans op overlap met het te bestuiven vrouwelijke ras immers het grootst. Voor de diverse vrouwelijke rassen en voor de diverse lokale omstandigheden zijn verschillende mannelijke rassen geselecteerd. Enkele mannelijke rassen zijn: Matua, Tomuri, Atlas en Autari. Matua en Tomuri behoren tot de klassieke Nieuw-Zeelandse rassen welke werden geselecteerd uit het eerst geïntroduceerde materiaal. Matua was met zijn vroegere bloei bedoeld voor de vroeger bloeiende vrouwelijke rassen Bruno, Allison en Abbott. Tomuri bloeit later en was daarmee bedoeld voor de later bloeiende vrouwelijke rassen Hayward en Monty. Van Tomuri is bekend dat deze soms minder uitbundig kan bloeien. Autari is een Italiaans ras welke voor lokale omstandigheden werd geselecteerd voor de bestuiving van Hayward. De bovengenoemde mannelijke rassen behoren allen tot Actinidia deliciosa, maar zijn ook geschikt voor de bestuiving van vrouwelijke rassen van de soorten Actinidia chinensis en Actinidia arguta (mini-kiwi). Voor de bestuiving van Hort-16A worden in Nieuw-Zeeland mannelijke rassen gebruikt van de soort Actinidia chinensis, omdat Hort 16A erg vroeg bloeit en de bloeiperiode van deze mannelijke rassen daarmee overlapt. Van Actinidia arguta (mini-kiwi) bestaan ook mannelijke rassen waarvan het voordeel is dat ze zeer winterhard zijn, doch ze leveren minder stuifmeel dan de mannelijke Actinidia deliciosa-rassen. Ook is het mogelijk om vrouwelijke rassen te bestuiven met een eenhuizig (tweeslachtig) ras. Dit heeft als voordeel dat de stuifmeel leverende plant ook (kleine) vruchten zal dragen. De meeste eenhuizige rassen leveren echter stuifmeel van slechtere kwaliteit, waardoor bestuiving via een speciaal daarvoor geselecteerd mannelijk ras veel betere resultaten zal opleveren. Dankjewel. Precies wat ik wilde weten  |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:20 |
Plompzakker met zijn nieuwe act |
Plompzakker | zaterdag 13 april 2019 @ 16:20 |
quote: Jij weet ook niet hoe je bagger juist erger maakt he?  |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:20 |

 |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:20 |
quote: /CARE |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:21 |
quote: Nee, ik ga voor kwaliteit. |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:21 |
quote: Dit werkt niet helemaal lekker. |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:21 |
quote: NEE  |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:22 |
haha murp is helemaal van het padje af |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:22 |
quote: Zullen we hem helpen? |
Plompzakker | zaterdag 13 april 2019 @ 16:23 |
quote: Aldus de man met 600k posts in men  |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:24 |
quote: 240k
Ga maar weer opnieuw tellen  |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:25 |
quote: Ik sta altijd klaar voor murp maar niet voor koala's |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:25 |
quote: Teregte klagt |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:26 |
quote: Koala's zijn fucking vreselijke dieren. |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:26 |
quote: Ik heb er weinig ervaring mee. |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:29 |
 |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:29 |
quote: TVP |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:30 |
quote: Koalas are fucking horrible animals. They have one of the smallest brain to body ratios of any mammal, additionally - their brains are smooth. A brain is folded to increase the surface area for neurons. If you present a koala with leaves plucked from a branch, laid on a flat surface, the koala will not recognise it as food. They are too thick to adapt their feeding behaviour to cope with change. In a room full of potential food, they can literally starve to death. This is not the token of an animal that is winning at life. Speaking of stupidity and food, one of the likely reasons for their primitive brains is the fact that additionally to being poisonous, eucalyptus leaves (the only thing they eat) have almost no nutritional value. They can't afford the extra energy to think, they sleep more than 80% of their fucking lives. When they are awake all they do is eat, shit and occasionally scream like fucking satan. Because eucalyptus leaves hold such little nutritional value, koalas have to ferment the leaves in their guts for days on end. Unlike their brains, they have the largest hind gut to body ratio of any mammal. Many herbivorous mammals have adaptations to cope with harsh plant life taking its toll on their teeth, rodents for instance have teeth that never stop growing, some animals only have teeth on their lower jaw, grinding plant matter on bony plates in the tops of their mouths, others have enlarged molars that distribute the wear and break down plant matter more efficiently... Koalas are no exception, when their teeth erode down to nothing, they resolve the situation by starving to death, because they're fucking terrible animals. Being mammals, koalas raise their joeys on milk (admittedly, one of the lowest milk yields to body ratio... There's a trend here). When the young joey needs to transition from rich, nourishing substances like milk, to eucalyptus (a plant that seems to be making it abundantly clear that it doesn't want to be eaten), it finds it does not have the necessary gut flora to digest the leaves. To remedy this, the young joey begins nuzzling its mother's anus until she leaks a little diarrhoea (actually fecal pap, slightly less digested), which he then proceeds to slurp on. This partially digested plant matter gives him just what he needs to start developing his digestive system. Of course, he may not even have needed to bother nuzzling his mother. She may have been suffering from incontinence. Why? Because koalas are riddled with chlamydia. In some areas the infection rate is 80% or higher. This statistic isn't helped by the fact that one of the few other activities koalas will spend their precious energy on is rape. Despite being seasonal breeders, males seem to either not know or care, and will simply overpower a female regardless of whether she is ovulating. If she fights back, he may drag them both out of the tree, which brings us full circle back to the brain: Koalas have a higher than average quantity of cerebrospinal fluid in their brains. This is to protect their brains from injury... should they fall from a tree. An animal so thick it has its own little built in special ed helmet. I fucking hate them. |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:31 |
quote:  |
Haags | zaterdag 13 april 2019 @ 16:32 |
quote: Op zaterdag 13 april 2019 16:30 schreef Vanillekwark het volgende:[..] Koalas are fucking horrible animals. They have one of the smallest brain to body ratios of any mammal, additionally - their brains are smooth. A brain is folded to increase the surface area for neurons. If you present a koala with leaves plucked from a branch, laid on a flat surface, the koala will not recognise it as food. They are too thick to adapt their feeding behaviour to cope with change. In a room full of potential food, they can literally starve to death. This is not the token of an animal that is winning at life. Speaking of stupidity and food, one of the likely reasons for their primitive brains is the fact that additionally to being poisonous, eucalyptus leaves (the only thing they eat) have almost no nutritional value. They can't afford the extra energy to think, they sleep more than 80% of their fucking lives. When they are awake all they do is eat, shit and occasionally scream like fucking satan. Because eucalyptus leaves hold such little nutritional value, koalas have to ferment the leaves in their guts for days on end. Unlike their brains, they have the largest hind gut to body ratio of any mammal. Many herbivorous mammals have adaptations to cope with harsh plant life taking its toll on their teeth, rodents for instance have teeth that never stop growing, some animals only have teeth on their lower jaw, grinding plant matter on bony plates in the tops of their mouths, others have enlarged molars that distribute the wear and break down plant matter more efficiently... Koalas are no exception, when their teeth erode down to nothing, they resolve the situation by starving to death, because they're fucking terrible animals. Being mammals, koalas raise their joeys on milk (admittedly, one of the lowest milk yields to body ratio... There's a trend here). When the young joey needs to transition from rich, nourishing substances like milk, to eucalyptus (a plant that seems to be making it abundantly clear that it doesn't want to be eaten), it finds it does not have the necessary gut flora to digest the leaves. To remedy this, the young joey begins nuzzling its mother's anus until she leaks a little diarrhoea (actually fecal pap, slightly less digested), which he then proceeds to slurp on. This partially digested plant matter gives him just what he needs to start developing his digestive system. Of course, he may not even have needed to bother nuzzling his mother. She may have been suffering from incontinence. Why? Because koalas are riddled with chlamydia. In some areas the infection rate is 80% or higher. This statistic isn't helped by the fact that one of the few other activities koalas will spend their precious energy on is rape. Despite being seasonal breeders, males seem to either not know or care, and will simply overpower a female regardless of whether she is ovulating. If she fights back, he may drag them both out of the tree, which brings us full circle back to the brain: Koalas have a higher than average quantity of cerebrospinal fluid in their brains. This is to protect their brains from injury... should they fall from a tree. An animal so thick it has its own little built in special ed helmet. I fucking hate them. Bedankt  |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:36 |
quote: Kan ik een adapter met een hoger ampèrage aansluiten? Ja, u kunt te allen tijde een adapter met een hoger ampèrage dan uw laptop gebruiken. Deze adapter heeft meer vermogen dan de laptop vraagt en zal dus in geen enkel geval overbelast raken of in de beveiliging slaan. Ook wordt de adapter minder belast dan een adapter die op maximaal vermogen moet werken. We raden daarom in veel gevallen aan om een zwaardere adapter aan te schaffen dan de adapter die u origineel bij uw laptop kreeg.
|
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:47 |
quote: Thx |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:52 |
quote: GRAAG GEDAAB |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 16:52 |
NU EERST EVEN POEPEN |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 16:53 |
quote: SCHIJTZE |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 17:00 |
quote:
 |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 17:16 |
GELUKT! |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 17:17 |
quote: FOTO'S |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 17:17 |
HET WAS WEL EEN HELE ZIT HOOR |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 17:17 |
quote:
 |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 17:18 |
quote: top man |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 17:41 |
quote: VOND IK OOK |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 17:41 |
quote:
|
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 17:43 |
quote:  |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 17:44 |
quote: had m nog onder de ctrl+c/ctrl+v vanuit de KLB SC want daar hadden ze het over seks met stoma's
sorry he |
Nattekat | zaterdag 13 april 2019 @ 17:47 |
Baggertopic |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 17:51 |
quote: HET IS HIER GEEN KLB |
#ANONIEM | zaterdag 13 april 2019 @ 17:53 |
quote: Nee anders was het wel drukker hier idd. |
murp | zaterdag 13 april 2019 @ 18:09 |
 TOT MORGEN :w |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 01:06 |
HAHAHAHAHAHAHAHA |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 01:06 |
WEER GEEN SUCCES |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 06:35 |
quote: Hey |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 06:41 |
TETTEN |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 07:52 |
Ah mag het weer? |
yvonne | zondag 14 april 2019 @ 07:53 |
Tuurlijk  |
yvonne | zondag 14 april 2019 @ 07:54 |
quote: Ga jij nou maar F1 modden  |
naatje_1 | zondag 14 april 2019 @ 08:14 |
NOG STEEDS GEEN SUCCES  |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 08:14 |
quote: WEL |
murp | zondag 14 april 2019 @ 09:16 |
Ah, eigenlijk was het de bedoeling om elke dag een nieuw deeltje te openen, maarja  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 09:16 |
quote: Succes verzekerd! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 09:17 |
quote: Ban |
murp | zondag 14 april 2019 @ 09:17 |
Ohnee, dat gaat niet |
murp | zondag 14 april 2019 @ 09:17 |
 |
murp | zondag 14 april 2019 @ 09:17 |
Dus |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 09:18 |
quote:
faal |
murp | zondag 14 april 2019 @ 10:29 |
schop! |
Nattekat | zondag 14 april 2019 @ 10:32 |
quote: Gedaan.
Mrup  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 10:53 |
quote: Al klaar? |
murp | zondag 14 april 2019 @ 10:55 |
Schiop |
murp | zondag 14 april 2019 @ 10:56 |
 |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 10:56 |
Lol @murp |
murp | zondag 14 april 2019 @ 10:56 |
Zondag! |
Nattekat | zondag 14 april 2019 @ 10:57 |
quote: Afgelopen. |
murp | zondag 14 april 2019 @ 10:57 |
quote: Lol + lol = hihi |
murp | zondag 14 april 2019 @ 10:57 |
quote: Nou, op zwart dan |
Nattekat | zondag 14 april 2019 @ 10:58 |
quote: Over twee weken weer een race  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 10:58 |
quote: Oh |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 11:00 |
quote:
 |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:03 |
quote: ! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:09 |
Dus |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:09 |
Ik |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 11:09 |
quote: Doe gvd ffe normaal |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:09 |
Heb |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:10 |
Het |
Nattekat | zondag 14 april 2019 @ 11:10 |
Bolk |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:10 |
Heel |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:10 |
Gezellig |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:10 |
Zo |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:10 |
Nieuwe zin: |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:11 |
Hoi |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 11:11 |
quote: Wat nou... |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:11 |
quote: Wat |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 11:11 |
Combobreak  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:11 |
quote:
 |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 11:11 |
quote: Sorry  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:11 |
quote:
 |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 11:12 |
Ik ga wel even pannenkoeken bakken voor ontbijt. Dan kun je rustig aan de gang murp  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:12 |
! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:13 |
We zijn al over de halft |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:13 |
Jeej |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:13 |
Goed bezig |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:13 |
Supertrots |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:13 |
Op |
murp | zondag 14 april 2019 @ 11:13 |
Mijzelf |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 11:14 |
 |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 11:19 |
Murp spamt in zijn eentje het hele topic vol  |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 11:20 |
Iemand moet het doen |
hemarookworst | zondag 14 april 2019 @ 12:24 |
Dag bagger  |
engine | zondag 14 april 2019 @ 12:25 |
Wat een succes  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:34 |
quote: Lekker! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:34 |
quote:
 |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:34 |
Ik was effe weg |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:34 |
Nu ben ik er weer effe |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:34 |
Totdat de koffie er is! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:35 |
Effe wachten... |
engine | zondag 14 april 2019 @ 13:35 |
Super |
engine | zondag 14 april 2019 @ 13:35 |
Gezellig |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:35 |
Nog effe wachten... |
engine | zondag 14 april 2019 @ 13:35 |
Wacht ik mee  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:35 |
Nog heel effe wachten.. |
engine | zondag 14 april 2019 @ 13:36 |
Pizzzaaaa? |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:36 |
Koffie!! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:37 |
quote: Nee :p |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:38 |
Ik ben er zo weer, niet weggaaan he allemaal! |
engine | zondag 14 april 2019 @ 13:38 |
quote: Jaaalalalalaaa Jaaalalalalaaa  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:41 |
quote: ♥ |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:41 |
 |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 13:53 |
Hoi murp |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:55 |
Hoi |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:55 |
Hoest |
nogeenoudebekende | zondag 14 april 2019 @ 13:56 |
quote: HAND VOOR DE MOND JA! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:57 |
quote: Zorrie !!! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 13:57 |
 |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 14:18 |
HALLO HALLO HIER SPREEKT DE POLITIE HAHAHAH HIER DE BRANDWEER KUNT U MIJ HOREN |
murp | zondag 14 april 2019 @ 14:18 |
quote: JA, LUID EN DUIDELIJK! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 14:44 |
 |
murp | zondag 14 april 2019 @ 14:44 |
190  |
I | zondag 14 april 2019 @ 14:45 |
 |
murp | zondag 14 april 2019 @ 14:45 |
ONZ DAGBAGGER#1 12» fullpage murp 190 779 249394014-04-2019 14:44:53 murp |
murp | zondag 14 april 2019 @ 14:45 |
quote: feest!
Gratis bier hier! |
murp | zondag 14 april 2019 @ 14:46 |
 |
engine | zondag 14 april 2019 @ 14:51 |
quote: Proost!  |
engine | zondag 14 april 2019 @ 14:52 |
Zondagmiddag zuipen  |
Ama | zondag 14 april 2019 @ 14:57 |
 |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 14:57 |
 |
engine | zondag 14 april 2019 @ 15:05 |
quote: Guilty pleasure |
I | zondag 14 april 2019 @ 15:06 |
quote:  |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 15:19 |
Ik mag zelf naakte borsten hier posten als ik zou willen |
murp | zondag 14 april 2019 @ 15:28 |
quote: 🙊🙈 |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 15:39 |

Ik ben een beetje als Danearys stormborn, mijn macht was me afgepakt en nu ben ik terug met meer macht dan ooit tevoren
[ Bericht 46% gewijzigd door #ANONIEM op 14-04-2019 15:39:36 ] |
nogeenoudebekende | zondag 14 april 2019 @ 15:41 |
quote: Dany heeft niet van die lekker tetters die je kan motorboaten.... |
murp | zondag 14 april 2019 @ 15:42 |
 |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 15:56 |
quote:



[ Bericht 7% gewijzigd door ToT op 14-04-2019 16:01:41 ] |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:04 |
quote:
quote: master/pass/disgust-incest-daenerys.jpg
|
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:06 |
quote: https://www.vanityfair.co(...)-daenerys-sex-incest
Over dat tante Daenerys met d'r neefje de koffer in dook afgelopen seizoen!  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:23 |
quote: ah ok  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:23 |
ANDER ZOU IK HEEL TELEUIRGESTELD ZIJN |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:25 |
quote: Maar het was meer voor d'r "Yuck!"-bakkes vanwege die kwarktassen bedoeld in dit geval!  |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:25 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:25 schreef ToT het volgende:[..] Maar het was meer voor d'r "Yuck!"-bakkes vanwege die kwarktassen bedoeld in dit geval!  Dat heb je wel mooi uitgebeeld |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:26 |
quote:
 Volle kwark ook nog eens he!  |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:26 |
quote: Volle kwark is altijd goed.  |
nogeenoudebekende | zondag 14 april 2019 @ 16:27 |
quote: Lege kwarktassen. . |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:27 |
quote: Wacht maar tot bij jou alles verlept is |
nogeenoudebekende | zondag 14 april 2019 @ 16:28 |
quote: Dan ruil ik haar in. |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:28 |
quote: Ja je moet idd geen theezakjes hebben.
En sommige users hier houden meer van een stevige worst! 
 |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:29 |
quote: Hahahaha neob dat gelooft niemand. |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:30 |
 |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:32 |
quote: Dat is eng.
Ben wel hyped voor de nieuwe afleveringen |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:33 |
quote: ik ook  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:34 |
Ik denk dat er heul veul doodgaan |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:34 |
quote: Same here! 
En wij hebben hier ook een probleem:
 |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:35 |
quote:
 |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:38 |
quote: Heb je gehoord over de website waar je kan voorspellen wie er blijft leven, gaat sterven en wie er een white walker worden? quote: Gewoon de babyfoon uitzetten toch  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:40 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:38 schreef Flippiee het volgende:[..] Heb je gehoord over de website waar je kan voorspellen wie er blijft leven, gaat sterven en wie er een white walker worden? [..] Gewoon de babyfoon uitzetten toch  ja!
Alleen had ik via facebook ingelogd, dus kan ik het niet delen hier  |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:40 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:38 schreef Flippiee het volgende:[..] Heb je gehoord over de website waar je kan voorspellen wie er blijft leven, gaat sterven en wie er een white walker worden? [..] Gewoon de babyfoon uitzetten toch  Owjah! Goed idee!  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:42 |
 |
engine | zondag 14 april 2019 @ 16:43 |
GoT  |
nogeenoudebekende | zondag 14 april 2019 @ 16:44 |
quote: Jelly. . |
nogeenoudebekende | zondag 14 april 2019 @ 16:44 |
quote: Ketter. Draken en tetten! . |
engine | zondag 14 april 2019 @ 16:45 |
quote: Ben zelf al een draak. |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:47 |
quote: Oh shit dat is al jammer, kun je dan niet je naam wijzigen. Heb ik volgens mij wel gedaan quote: Maar alle risico's zijn voor jezelf hoor  |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:48 |
quote: En bijdehandte oude dametjes! 
Oh ja, niet meer.... |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:48 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:47 schreef Flippiee het volgende:[..] Oh shit  dat is al jammer, kun je dan niet je naam wijzigen. Heb ik volgens mij wel gedaan [..] Maar alle risico's zijn voor jezelf hoor  We flikkeren er wel een fles melk en een pak luiers naast neer!  |
nogeenoudebekende | zondag 14 april 2019 @ 16:50 |
quote: Carice... soort van. |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:51 |
quote: Owjah! 
Dat zijn dingen die je niet op je netvlies wil hebben! 
Of die scène van die knul die Joffrey in dat theaterstuk speelt, die ineens klaagt over wratten op z'n lul! 
Dat kwam ÉCHT zo vanuit het niets zo in je bakkes!  |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:51 |
quote: Mag het zichzelf voeden en verschonen, beter vroeg onafhankelijk maken  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:52 |
Hodor  |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 16:53 |
quote: Eens |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:53 |
quote: Dat was wel sneu.  |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:53 |
quote: Ja nou in een ander topic werd me een tijdje geleden dat we hem juist zo snel mogelijk zelfstandig moesten maken! Vond ik niet zo'n heel geslaagd idee; hij kan nog niet eens kruipen! |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:53 |
quote:
Sow, tranen met tuiten zeg! |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:54 |
quote:
 |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 16:54 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:53 schreef ToT het volgende:[..] Ja nou in een ander topic werd me een tijdje geleden dat we hem juist zo snel mogelijk zelfstandig moesten maken!  Vond ik niet zo'n heel geslaagd idee; hij kan nog niet eens kruipen! Iedereen weet het altijd beter volgens mij. Gewoon doen wat je zelf belangrijk vindt.  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:54 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:53 schreef ToT het volgende:[..] Ja nou in een ander topic werd me een tijdje geleden dat we hem juist zo snel mogelijk zelfstandig moesten maken!  Vond ik niet zo'n heel geslaagd idee; hij kan nog niet eens kruipen! als ze 9 zijn dan kunnen ze ook nog niets zelf hoor  |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 16:54 |
quote: Ik had helemaal niets met Hodor |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:55 |
quote: niet  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 16:55 |
barbaar! |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 16:55 |
quote: Nee.. |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:56 |
quote: Helemaal mee eens! 
quote: Precies, maar ik heb meerdere aanvaringen gehad met mensen hier die het wel ff beter dachten te wisten hoe we hem moesten opvoeden.  |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 16:58 |

De belhamel in kwestie.
En dat roze speentje is niet omdat we hem voorbereiden gay te gaan worden; we hebben er een paar online besteld en dan krijg je willekeurige kleuren toegestuurd!  |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 17:03 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:58 schreef ToT het volgende:[ afbeelding ] De belhamel in kwestie. En dat roze speentje is niet omdat we hem voorbereiden gay te gaan worden; we hebben er een paar online besteld en dan krijg je willekeurige kleuren toegestuurd!  Leuke foto! |
ToT | zondag 14 april 2019 @ 17:05 |
quote: Haha thx!  Ja elke dag maak je zo veel momenten mee dat je het echt ff wil vastleggen. Volgens mij hebben we een nieuwe harde schijf van een paar terabyte nodig voor z'n 1e verjaardag!  |
engine | zondag 14 april 2019 @ 17:07 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:58 schreef ToT het volgende:[ afbeelding ] De belhamel in kwestie. En dat roze speentje is niet omdat we hem voorbereiden gay te gaan worden; we hebben er een paar online besteld en dan krijg je willekeurige kleuren toegestuurd!  Leuke foto  |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:07 |
Ola |
murp | zondag 14 april 2019 @ 17:07 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:58 schreef ToT het volgende:[ afbeelding ] De belhamel in kwestie. En dat roze speentje is niet omdat we hem voorbereiden gay te gaan worden; we hebben er een paar online besteld en dan krijg je willekeurige kleuren toegestuurd!  wat een schatje! |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:07 |
Murpioooo |
murp | zondag 14 april 2019 @ 17:08 |
quote: Op zondag 14 april 2019 17:05 schreef ToT het volgende:[..] Haha thx!  Ja elke dag maak je zo veel momenten mee dat je het echt ff wil vastleggen. Volgens mij hebben we een nieuwe harde schijf van een paar terabyte nodig voor z'n 1e verjaardag!  je moest eens weten, ik heb er 1 van 7 en 9 nu en die kunnen ook foto's en filmpjes maken met hun tablet. Net hadden ze de hond aangekleed met roze tutu en jasje en gefilmd  |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:09 |
quote: Op zondag 14 april 2019 16:58 schreef ToT het volgende:[ afbeelding ] De belhamel in kwestie. En dat roze speentje is niet omdat we hem voorbereiden gay te gaan worden; we hebben er een paar online besteld en dan krijg je willekeurige kleuren toegestuurd!  Zo lieffffff  En niks mis met roze  |
engine | zondag 14 april 2019 @ 17:11 |
quote: Op zondag 14 april 2019 17:08 schreef murp het volgende:[..] je moest eens weten, ik heb er 1 van 7 en 9 nu en die kunnen ook foto's en filmpjes maken met hun tablet. Net hadden ze de hond aangekleed met roze tutu en jasje en gefilmd   Arme hond  |
murp | zondag 14 april 2019 @ 17:12 |
en trouwens die het al willen zien:
Veel plezier!
SPOILER
|
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:15 |
quote: Wejooooo |
murp | zondag 14 april 2019 @ 17:15 |
quote: zo ben ik  graag gedaan! |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:16 |
quote: Dank |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:17 |
quote:
gvd |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:17 |
quote:
 |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 17:17 |
quote: :’) |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:18 |
quote: Al geslapen? |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 17:18 |
quote: Ja, 1 heel uur |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:19 |
quote: Jezus |
engine | zondag 14 april 2019 @ 17:22 |
quote:  |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:24 |
quote: Ik ben ook teleurgesteld dat ik er in trapte |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:24 |
quote: Liverpool-Chelsea nu. |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:26 |
quote: Hmm ik lig buiten in de zon beetje te dutten leuke wedstrijd? Dan zet ik het wel even op |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 17:27 |
quote: begint nu pas natuurlijk goede wedstrijd tis liverpool |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:28 |
quote: Vind goede wedstrijd en Liverpool nou niet per se een vanzelfsprekende combinatie |
engine | zondag 14 april 2019 @ 17:28 |
quote: Ja dit.. En had me er zo op verheugd  |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 17:29 |
quote: Ik kan niet meer met jou omgaan. Fijn leven nog verder. |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:29 |
quote:
nu toch nog eventjes wachten  |
engine | zondag 14 april 2019 @ 17:29 |
quote: Kwam er van de week achter dat er in m'n werkjas een label zit met "you'll never work alone"  |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:29 |
quote: Ja. |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:30 |
quote: SOOOOOW koekoek. Dan ga ik wel weer buiten in de zon liggen |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:31 |
quote: Pics?! |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:31 |
quote: Zo spannend is het niet, maar wacht even |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:32 |
quote: 😎 |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:35 |
quote:

Selfie lukt niet want ik kijk in de zon en dan knijp ik met mijn ogen  |
#ANONIEM | zondag 14 april 2019 @ 17:36 |
quote: Niet hard zo zonder kussens? |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:36 |
quote: Mooi blond Amsterdam servies  |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:37 |
quote: Jawel maar te lui om te pakken. Was ook niet de bedoeling dat ik buiten bleef maar wilde in de zon koffie drinken. Maar als ik zo naar binnen ga, dan blijf ik daar ook denk ik  |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:37 |
quote: Op zondag 14 april 2019 17:37 schreef Flippiee het volgende:[..] Jawel maar te lui om te pakken. Was ook niet de bedoeling dat ik buiten bleef maar wilde in de zon koffie drinken. Maar als ik zo naar binnen ga, dan blijf ik daar ook denk ik  Ik vond het wel fris vandaag. |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:37 |
quote: Alleen mijn koffie kopjes. +1 Dat je het herkent  |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:38 |
quote: Ik zit precies uit de wind met zon op mijn bakkes en heb ook dekentje dus valt wel mee  |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:38 |
quote: Uit duizenden, mijn vriendin is er helemaal weg van |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:39 |
quote: Ah nice. |
vosss | zondag 14 april 2019 @ 17:39 |
quote: Die zooi hebben wij hier ook staan. Gepersonaliseerd zelfs. |
Haags | zondag 14 april 2019 @ 17:39 |
quote: Zo ver ga ik dan weer niet. |
Flippiee | zondag 14 april 2019 @ 17:40 |
quote: Oh echt vind het ook wel wat hebben, maar zou geen compleet servies hoeven denk ik  quote: Ook nog eens  |
vosss | zondag 14 april 2019 @ 17:41 |
quote: Hey ik niet he, brennie. Mij zal het jeuken waar mn koffie in zit zolang ie maar warm en donkerbruin is  |