Vond het (als zure ex-roker) een opmerkelijk bericht, maar vraag me wel af hoe betrouwbaar dit onderzoek is. De kosten die opgevoerd worden zijn gedeeltelijk te kwantificeren, maar andere dingen, zoals verlies van kwaliteit van leven, kan je volgens mij elk getal op plakken dat je maar wil.quote:Roken kost de samenleving in totaal tussen de 21 en 43 miljard euro per jaar. Dat blijkt uit berekeningen van SEO Economisch Onderzoek in opdracht van de Stichting Eindspel Tabak.
De stichting streeft naar de geleidelijke invoering van een totaalverbod op de verkoop van tabak, omdat roken ten koste gaat van de volksgezondheid. Zo sterven in Nederland 20.000 mensen per jaar aan ziektes die worden veroorzaakt door roken.
Kosten en baten
SEO heeft in zijn berekeningen allerlei kosten en baten van roken meegenomen. Kosten zijn bijvoorbeeld de waarde van verloren levensjaren, verlies van kwaliteit van leven, productieverlies en zorgkosten. Onder baten vallen onder meer AOW- en pensioenuitkeringen die niet uitbetaald hoeven te worden.
Omdat er veel onzekerheden zijn, stelde SEO drie scenario's op: een met lage kosten, een met hoge kosten en een met middelhoge kosten. Op grond daarvan concludeert het bureau dat in Nederland de totale kosten van roken tussen de 21,1 en 43,2 miljard euro liggen.
Totaalverbod
Roken vergroot de kans op long-, darm- en leverkanker, andere longziekten en hart- en vaatziekten. Gemiddeld sterven in Nederland 20.000 mensen per jaar aan de gevolgen van roken.
Een gemiddelde roker sterft tien jaar eerder dan iemand die nooit gerookt heeft. Toch rookt 25 procent van de Nederlanders. De meesten begonnen op jonge leeftijd en komen er nooit meer van af.
Om te voorkomen dat jongeren in contact komen met tabak streeft de stichting Eindspel Tabak naar de invoering van een rookverbod voor mensen die na een nog te kiezen jaar worden geboren, of een verbod om aan deze mensen tabak te leveren. Dat jaar zou 2017 kunnen zijn.
De stichting Eindspel Tabak is opgericht door medici en bestuurders in de zorg.
http://nos.nl/artikel/208(...)iljard-per-jaar.html
Dat is meer dan ik dacht..quote:Gemiddeld sterven in Nederland 20.000 mensen per jaar aan de gevolgen van roken.
Voor het gemak vergeten de accijns die per pakje sigaretten berekend wordt maar even?quote:Onder baten vallen onder meer AOW- en pensioenuitkeringen die niet uitbetaald hoeven te worden.
Dat 1 op de 4 rookt vind ik ook best een schokkend aantal. Niet dat het me verbaasd, maar blijkbaar zijn er dus miljoenen mensen echt ezels in ons land. Oh wacht, ook dat verbaasd me niet.quote:
Of dat jong stervende rokers geen ouderdomskwalen krijgen en daar dus ook geen zorgkosten voor hebben.quote:Op maandag 15 februari 2016 10:40 schreef begaaierd het volgende:
[..]
Voor het gemak vergeten de accijns die per pakje sigaretten berekend wordt maar even?
Of is dat in deze niet relevant?
quote:Stichting Eindspel Tabak
quote:De stichting streeft naar de geleidelijke invoering van een totaalverbod op de verkoop van tabak,
Demonisering ten top. Als de kogel komt, staat er ingegraveerd: "Met vriendelijke groet, stichting Eindspel Tabak"quote:Op maandag 15 februari 2016 10:46 schreef opreis het volgende:
Alsof mensen die niet roken geen kanker krijgen en daar dure behandelingen voor krijgen.
Uit een ander onderzoek bleek juist dat rokers de staat juist geld opleverde
"Kogels zijn dodelijk"quote:Op maandag 15 februari 2016 10:47 schreef Toefjes het volgende:
[..]
Als de kogel komt, staat er ingegraveerd: "Met vriendelijke groet, stichting Eindspel Tabak"
Was die toevallig uitgevoerd in opdracht van Philip Morris ofzo?quote:Op maandag 15 februari 2016 10:46 schreef opreis het volgende:
Alsof mensen die niet roken geen kanker krijgen en daar dure behandelingen voor krijgen.
Uit een ander onderzoek bleek juist dat rokers de staat juist geld opleverde
Dat is wel een goede nuancering. Het gaat hier dus enkel om de kosten. Niks over de opbrengst van het roken (door middel van accijnzen).quote:Op maandag 15 februari 2016 10:52 schreef Stranger het volgende:
http://www.eindspeltabak.(...)drapport-jan2016.pdf
Hier de samenvatting van het onderzoek
[ afbeelding ]
En de tabel met de berekening
Interessant!quote:Op maandag 15 februari 2016 10:52 schreef Stranger het volgende:
http://www.eindspeltabak.(...)drapport-jan2016.pdf
Hier de samenvatting van het onderzoek
[ afbeelding ]
En de tabel met de berekening
Niet iedereen heeft de ambitie om ouder dan 80 te worden en vol mankementen eenzaam te sterven. Oud worden is niet zaligmakend.quote:Op maandag 15 februari 2016 10:51 schreef Oud_student het volgende:
Ik vind juist dat roken gestimuleerd moet worden, dat is heel goed voor de pensioenfondsen, de AOW blijft betaalbaar. En ook voor de zorg is het een voordeel, nu sterven ze aan hart en vaatzieken en aan kanker, maar als ze stoppen zouden ze misschien nog wel 20 jaar langer leven en andere veel duurdere ziektes ontwikkelen. Bovendien denk aan de accijnsinkomsten en de werkgelegenheid.
Er worden financiële en niet materiële zaken bij elkaar opgeteld,quote:Op maandag 15 februari 2016 10:52 schreef Stranger het volgende:
http://www.eindspeltabak.(...)drapport-jan2016.pdf
Hier de samenvatting van het onderzoek
[ afbeelding ]
En de tabel met de berekening
Schijnt ca. 80.000 te zijn, wordt ook gebruikt bij bepalen of geneesmiddelen in het pakket komen.quote:Op maandag 15 februari 2016 10:58 schreef Oud_student het volgende:
Waarde verloren levensjaren wat is dat
Oftewel, mensen die niet roken ondervinden er financieel geen hinder aan. Alle kosten die gemaakt worden door rokers wordt door de rokers zelf betaald. Prima geregeld dus.quote:Kosten van roken komen terecht bij rokers
De kosten van roken komen terecht bij rokers zelf. Zij leven korter en hebben een lagere kwaliteit
van leven. De kosten van productieverlies en hogere zorgkosten komen evenredig terecht bij (ex
-)rokers en nooit-rokers. Dit geldt ook voor de besparing op consumptie van vervroegd overleden
rokers. Rookgenot (voor zover dit er is) komt terecht bij (ex-)rokers, evenals de kosten van
productie van rookwaren en de accijns die erop zit. De accijns op rookwaren is een baat voor nooit
-rokers. De nooit-rokers komen per saldo ongeveer neutraal uit. Van de bevolking heeft 63procent
gerookt, of rookt nog steeds. Zij betalen de kosten van roken.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |