http://www.telegraaf.nl/b(...)_in_EBI_Vught__.htmlJustitie blijkt vorige maand hardhandig een opstand te hebben neergeslagen in de terrorisme-afdeling in Vught. Vrienden van gedetineerde moslimradicalen op de zogenoemde TA-afdeling spreken over zware vechtpartijen tussen gedetineerden en het IBT (Intern Bijstands Team) dat gevangenen naar isoleercellen heeft gesleurd.
Het IBT, uitgerust met helmen, schilden, lange wapenstokken en traangas, is een speciale eenheid die wordt ingezet als de orde of de veiligheid in het gedrang komen in gevangenissen.
De vechtpartijen zijn gisteren gemeld door protestbeweging ‘Project A’, orthodoxe moslims die financiële en morele steun geven aan veroordeelde en verdachte terroristen die worden vastgehouden onder het zware bajesregime.
Situatie ontploftDe situatie zou zijn ontploft toen een vrouwelijke verdachte op de terroristenafdeling werd geplaatst. ,,In Nederlandse gevangenissen worden mannen van vrouwen gescheiden, behalve op de TA-afdeling. Hier worden mannen, vrouwen en zelfs minderjarigen geplaatst. De broeders waren het daar niet mee eens en waren woedend. De zuster mocht ook geen correcte hijaab dragen en dat was de druppel”, aldus de actiegroep.
De gedetineerden begonnen daarop de bewaarders uit te schelden en deuren te vernielen. ,,Deuren die gemaakt zijn van van erg sterk materiaal en echt niet kapot gaan door een paar trappen”, aldus de sympathisantengroep.
Na een onrustige nacht zou gevangenis-oproerteam hebben ingegrepen: ,,De volgende dag om half twaalf, wanneer gevangenen normaal een warme maaltijd krijgen, kwam het IBT-team met schilden en stokken bij een van de broeders om hem mee te nemen, omdat hij tegen de deur had getrapt. De broeder besloot niet mee te werken en had twee van het IBT-team zwaar toegetakeld voordat hij overmeesterd werd. De broeders konden zien dat er een kussensloop over zijn hoofd werd gedaan en dat ze op hem in bleven slaan, terwijl hij al overmeesterd was. Ze grepen hem zelfs bij zijn edele delen en zo sleepten ze hem naar de isoleercel.”
Gedetineerden afgevoerdVervolgens werden ook andere gedetineerden afgevoerd. ,,Er werd veel pepperspray gebruikt en ook wapenstokken. Op de gang tot aan de isoleercellen was een spoor van bloed. Een voor een werden de broeders naar de isoleercel gebracht en zelfs de broeders die niet tegenwerkten werden zwaar mishandeld. Nadat ze in de iso werden gegooid moesten ze helemaal uit de kleren en werd er met de hand hun naakte lichaam gevisiteerd. Ze kregen een overall aan en verder was er niks. Sommige broeders kregen vier dagen iso, anderen tien. Nadat de broeders weer terug waren op de afdeling gingen ze in hongerstaking tot de dag dat de zuster werd vrijgelaten, gelukkig was dat heel snel. Na hun vrijlating uit de iso waren ze verbaasd hoe ze eruitzagen, met blauwe ogen en sommige hadden moeite om te lopen.”
Abou MoussaNederland telt zeventien ’terrorisme-cellen’, tien in Rotterdam en zeven in Vught. Hier zitten terrorismeverdachten van divers pluimage, van tegengehouden uitreizigers tot aan jihadisten die daadwerkelijk hebben gevochten bij terreurorganisatie IS. De bekendste gedetineerde is Azzedine C. (33) alias Abou Moussa, sleutelfiguur van de Haagse extremistencel en tot zes jaar cel veroordeeld.
Veel van de TA-gedetineerden zijn cliënt van advocaat André Seebregts. Seebregts wil eerst overleggen met zijn cliënten voordat hij reageert op de ongeregeldheden in de terreurbajes: ,,Ik spreek de cliënten weer aanstaande vrijdag. Indien zij willen dat ik er wat over zeg, en mocht U er dan nog wat aan hebben, kunnen we er eventueel over bellen”, laat Seebregts weten.
’Vernederende behandeling’Critici zeggen dat de TA-afdelingen gedetineerden juist verder radicaliseert. TA-gedetineerden zitten vrijwel permanent op cel, en worden meermalen fysiek geïnspecteerd na bezoek en na elke rechtbankzitting. De gedetineerden, die dan hun billen moeten spreiden en hun geslachtsdelen moeten optillen, noemen die behandeling vernederend.
Woordvoerder Lodewijk Hekking van het ministerie van Veiligheid en Justitie zegt ,,niet in te mogen gaan op de specifieke aantijgingen, omdat we niets mogen zeggen over individuele zaken”. Hekking benadrukt dat de ,,bejegening van gedetineerden op de TA dezelfde is als de bejegening van andere gedetineerden”.
Visitatie is op de TA ,,standaardprocedure voor en na bezoek en transporten”: ,,De gedetineerde moet in opdracht van personeel zelf een aantal handelingen verrichten. Incidenteel, wanneer een betrokkene medewerking weigert, moet dit door personeel worden overgenomen. Slechts dan wordt het lichaam aangeraakt. Als er een veiligheidsrisico is voor gedetineerden of personeel, dan wordt het IBT ingezet, net als in alle gevangenissen. Net als op andere afdelingen en in andere gevangenissen vinden er op de TA wel eens incidenten plaats. Dit kan leidden tot sancties.”