Voordat ik begane grond wil afwerken, vond ik het prettig om zeker te weten dat het riool nog in orde zou zijn. Ik heb daarom gisteren een rioolinspectie ingepland om preventief mijn huidige riool te beoordelen. Eigenlijk met de instelling dat er niets aan de hand zou zijn want de eerste zichtbare centimeters zagen er puntgaaf uit van het riool. Maarr....
Helaas was het resultaat van deze camera inspectie niet best. De hoofdriool gres pijpleiding onder mijn woning is voorzien van boomwortels.
![r09z0.jpg]()
Volgens de rioolexpert moet de pijp vervangen worden want dit wordt alleen maar erger.
Het ergste is, de rioolpijp lijkt wel onvervangbaar! Er is geen kruipruimte en begane grond is gemaakt van beton. Ik heb op de plaats des onheils vandaag zitten bikken. Het beton is zo`n 20cm dik. Ik kom na deze 20cm in (droog) zand terecht. Behalve waar de riool pijp zit, daar stuit ik op een extra laag beton onder de betonvloer. Ik moet bij de riool pijp nog zo`n 5cm extra bikken voordat ik de bovenkant zag van de riool (gres) pijp. Hij is 125mm dik.
Ik heb c.a 20x20cm zitten bikken, hieruit wordt duidelijk dat ik nooit de hele leiding eruit kan bikken! (Uitbikken is geen optie omdat de draagkracht van beton vloer dan in geding komt).
Ik dacht, ik plaats gewoon opnieuw een riool leiding en laat de oude staan, maar ik kom nergens boven of tussen het beton weg. De beschikbare ruimte is simpelweg onvoldoende. En onder het beton kan ik niet bij vanwege het zand en de aanwezige betonijzers die ik niet kan weghalen.
Enige wat ik nu kan bedenken, is door een gespecialiseerd bedrijf de gehele zandlaag te laten verwijderen onder het huis en dan via de voorkant of tuinkant onder de woning "kruipen".. maar dit kost vast een vermogen

(ik ga morgen informeren).
Andere optie, wat ik op internet vond, is het laten weghalen van de boomwortels door middel van polijsten van de buis van binnen uit. Maar ik heb zo mijn twijfels of dit een duurzame oplossing wordt.
Ook ben ik reuze benieuwd of de boomwortels onder een verzekering valt of dat de gemeente hiervoor aansprakelijk is. De gemeente heeft namelijk op minder dan 5 meter afstand van ons huis hele hoge bomen geplaatst jaren terug. Ik kan niet anders bedenken dan dat hier de wortels vandaan moeten komen, maarja, hoe toon je dát aan.
Ik voel echt een enorme tegenslag in mijn klusproject