Anthony D., de 16-jarige vmbo-scholier die vandaag terecht staat voor het doodsteken van een medeleerling op het Corbulo College in Voorburg, werd in de weken voor het misdrijf veelvuldig gepest. De school weigerde aanvankelijk daartegen op te treden, omdat de pesterijen zich 'buiten school' afspeelden. ![2899706.jpeg]()
Vandaag moet Anthony D. zich verantwoorden voor de jeugdrechter. Op 10 oktober 2014 stak hij op het Corbulo College in Voorburg een mede-vmbo-leerling dood. Hoe kon dat gebeuren? Had de school het kunnen voorzien? Of de hulpverlening? Een reconstructie.
In de weken voordat Anthony D. zijn medeleerling Wesley Hoek (15) doodstak, werd hij tot twee keer toe 's avonds op straat bedreigd door een groep jongens, waaronder twee leerlingen van zijn middelbare school, het Corbulo College in Voorburg. Dit leidde tot een melding bij de politie. Anthony waarschuwde dat hij fysiek geweld zou gaan gebruiken tegen deze pesters: hij zou ze gaan 'slaan'.
Een politiebrigadier waarschuwde hem dit niet te gaan doen, maar het 'bespreekbaar' te maken op zijn school, zo blijkt uit documenten uit het strafdossier die de Volkskrant heeft ingezien.
Tegenover vrienden sprak Anthony uit dat de bedreigingen hem 'paranoďde' maakten en dat hij zijn pesters iets wilde aandoen. Het Corbulo College wilde zich aanvankelijk echter niet met de zaak bemoeien, omdat de bedreigingen zich 'buiten school' afspeelden.
'Geen signalen'Pas nadat een externe hulpverlener de schooldirectie waarschuwde, werd er toch een gesprek over de kwestie ingepland. Dat gesprek heeft echter nooit meer plaatsgevonden, door ziekte van Anthony.
Een dag later stak hij op het schoolplein klasgenoot Wesley (15), dood, met wie hij kort daarvoor ruzie had gehad. Wesley was niet betrokken bij de bedreigingen op straat. Anthony voelde zich die vrijdagmorgen door Wesley gepest.
Op het Corbulo College ontkende men na de steekpartij desgevraagd tegenover de politie dat Anthony werd gepest. Er waren 'geen signalen' dat Anthony werd gepest, zo stelden leidinggevenden van de school tegenover de politie.
Uit interne documentatie van de school blijkt echter: Anthony D. had een verleden van pesten. Dat begon al op de basisschool. Op de middelbare school zette dit patroon zich voort, blijkt uit het logboek van het Corbulo College, dat de school aan de politie heeft overhandigd.
Op een zusterschool binnen dezelfde scholengemeenschap, waar Anthony eerder zat, werd hij 'al langer gepest'. Ook bedreigde een leerling hem in 2013 met een boksbeugel, waarover melding is gedaan bij de politie.
Het Corbulo College wilde gisteren niet inhoudelijk ingaan op de zaak-Anthony D. Directeur Kees van der Zweep stelt dat 'pas in een heel laat stadium' aan de orde werd gesteld dat de pesterijen zich naar school leken te verplaatsen, vlak voor de dood van hun leerling Wesley.
Belangrijk in het strafproces, dat plaatsvindt achter gesloten deuren, is een gedragsrapportage van een forensische psycholoog en psychiater. Volgens dat rapport is Anthony verminderd toerekeningsvatbaar.
Zonder behandeling word de kans op herhaling van gewelddadig gedrag hoog ingeschat. 'De problematiek van Anthony is ernstig te noemen.' Het is aan de rechter in hoeverre deze conclusies worden overgenomen.
Sinds de dodelijke steekpartij zit Anthony vast in justitiële jeugdinrichting Teylingereind in Sassenheim. 'Het is heel dubbel', zegt zijn advocaat, Hajé Weisfelt. 'Hij is droevig over wat er is gebeurd, maar hij wordt ook niet meer gepest.'
http://www.volkskrant.nl/(...)-anthony-d~a3947384/Dit is zo'n verhaal dat alleen maar verliezers kent en er een paar levens zijn verwoest.

Na jarenlange pesterijen greep de 16-jarige Anthony in oktober vorig jaar naar een mes en stak medescholier Wesley (15) dood. Als de rechtszaak zich vandaag ontvouwt, ligt de school waar het gebeurde even stil. Directeur Kees van der Zweep van het Voorburgse Corbulo College wil weten of er genoeg is gedaan om het drama te voorkomen. Tegelijk geeft hij aan dat hij van pesterijen op school geen weet had. Besloten zittingDe zaak tegen de 16-jarige Anthony D. heeft vandaag achter gesloten deuren plaats omdat de Rijswijker minderjarig is. Ook de zitting van de 16-jarige Brian B. morgen, die Anthony het mes zou hebben gegeven, is niet openbaar. Het Openbaar Ministerie maakt de strafeis vandaag of morgen bekend.
Voor het Corbulo College in Voorburg is er een tijd van vóór 10 oktober 2014 en een tijd van erná. Nederland schrok die vrijdagmiddag op door het bericht dat de 16-jarige Anthony na een ruzie in de klas een schoolgenootje had doorgestoken op de stoep van het college.
Al gauw waren er scholieren die verhaalden van pesterijen tegen Anthony, een buitenbeentje dat versleten werd voor 'Tony Macaroni'. Want was het jarenlange treiteren Anthony inderdaad te veel geworden, zoals zijn moeder zegt? Of stak hij Wesley - volgens zijn advocaat 'een van zijn pesters, maar niet de ergste' - in een vlaag van verstandsverbijstering?
Van der Zweep kende beide jongens en worstelt met dezelfde vragen. ,,Natuurlijk hebben we ons afgevraagd, wát hebben we gemist?''
Heeft u daar nu antwoord op?,,Dat is een lastige vraag. Achteraf is het makkelijk te constateren dat we het anders hadden moeten doen. Maar met de informatie die we toen hadden, hebben we gedaan wat we konden.''
De moeder van Anthony vertelde eerder dat haar zoon jarenlang is gepest, ook op uw school.,,Ik begrijp wat ze zegt, als moeder van een zoon die zoiets heeft gedaan. Ik heb er geen oordeel over. Dat is haar eigen beleving.''
Werd Anthony dan niet gepest?,,Wij kenden het dossier van zijn vorige school, maar hebben de maanden voor het incident geen expliciete signalen opgevangen dat hij binnen de school werd lastiggevallen. Natuurlijk was er wel eens iets aan de hand, maar net als bij andere leerlingen.''
Maar in de week voor de steekpartij ging het toch mis?,,Begin oktober kregen we een telefoontje van Anthony's moeder. Haar zoon werd tijdens zijn werk bij Albert Heijn in Rijswijk geďntimideerd. Ze noemde namen van jongens, maar geen van hen zat bij ons op school. Moeder heeft de politie gebeld, maar wij konden niet veel, omdat het om jongeren van buiten de school ging.''
Kort daarna ging het wel om uw scholieren. De maandag voor de steekpartij werd Anthony opgewacht op zijn werk.,,Inderdaad, daarover kregen wij de volgende ochtend een mailtje van zijn gezinscoach. De pesterijen waarmee hij werd geconfronteerd op zijn werk leken zich te verplaatsen naar school. Twee jongens uit die groep bleken op het Corbulo College te zitten. Toen hebben we voor donderdag meteen een afspraak gemaakt, de dag waarop iedereen kon.''
Anthony meldde zich ziek en het gesprek werd verplaatst naar maandag.,,Later las ik in de krant dat hij zich ziek meldde omdat hij niet naar school wilde. Die bewuste vrijdagochtend kwam Anthony toch. Gedurende die dag gaf hij geen zorgelijke signalen af. Nu denk ik: had zijn moeder maar gebeld. Of was Anthony mijn kantoor maar ingelopen. Hadden we maar even met hem gepraat.''
U had toch ook naar hem kunnen gaan?,,Het kan dat zijn mentor hem heeft gevraagd hoe het met hem ging. Maar ik weet dat niet zeker.''
U bent dat niet nagegaan?,,Nee, dat heb ik niet gevraagd.''
Dat is merkwaardig na wat er is gebeurd.,,De vraag blijft toch of we het incident daarmee hadden voorkomen.''
De zaak drukt permanent op Van der Zweep. Hij loopt vaker door de gangen, is bezorgder sinds de zwartste dag uit zijn loopbaan. ,,De onbevangenheid is eraf.''
http://www.ad.nl/ad/nl/10(...)n-voor-Anthony.dhtml
[ Bericht 32% gewijzigd door tong80 op 09-04-2015 09:09:51 ]
Ik noem een Tony van Heemschut,een Loeki Knol,een Brammetje Biesterveld en natuurlijk een Japie Stobbe !