"Weet je, Tinus", sprak ik tegen mijn vrouw Tineke, "het zou geen enkel maatschappelijk doel dienen." Ze keek me vreemd aan: "Wat zou geen enkel maatschappelijk doel dienen?"
- "Ledematen, schat, ledematen."
- "Ledematen?"
- "Ja, ledematen."
- "Hoe bedoel je ledematen?"
Ik ging raadselachtig door, om het gesprek spannend te houden. "Is that a little piece of your brain?"
Ze roerde in haar koffie, en nam daarna voorzichtig een slok, daarna trok ze snel terug. Nog te heet, liet haar gezichtsuitdrukking zien. Ze stak haar tong naar buiten en aaide er met haar vinger over. Ik vervolgde: "Blaming the messenger, zie je dat nu écht niet?!" Hoe kon ze toch zó blind zijn!
- "Waar wil je nu eigenlijk heen met dit gesprek?"
- "Naar die vliegtuigramp MH17."
- "Wat is daar dan mee?"
- "Twitter zou ontploffen. 'Respectloos', zou men in koor roepen. De zender zou moeten verdwijnen. Blaming the messenger dus."
Mijn vrouw keek weer verwonderd: "Begrijp ik nu goed, dat jij ledematen en afgescheurde hoofden in beeld wilt brengen?"
- "Het is toch raar, lieverd. De wereld zou te klein zijn, maar het enige wat een camera doet is registreren. De moraalpolitie!"
- "Je bent gek! En de kinderen dan!?"
- "Niks. Slap excuus."
Ze keek afkeurend. Ze begreep er weer helemaal niks van. "Men maakt zich over de verkeerde dingen druk, dat is wat mij stoort. Men zou kunnen zeggen: "'Wat een mongool, die een vliegtuig uit de lucht schiet', maar nee, Twitter ontploft vanwege schokkende beelden. Dat klopt niet. Door het te laten zien, verander je niks, en het helpt ook niet om een hoger bewustzijn te creëren, dat is natuurlijk gelul."
- "Waarom zou je het dan willen laten zien?!"
- "Dat leg ik toch net uit!?"
Ze probeerde opnieuw een slok van haar koffie. Ze zei: "Drink jij nu ook je koffie maar op, straks wordt 'ie koud."
Ze dacht na. Het bleef een tijdje stil. "Toch moeten ze dat maar niet doen, Leo."
- "Ik vind van wel. Men verdient straf."
- "Ôh. Dus jij wilt een afgehakt hoofd in beeld brengen, alleen om een punt te maken."
- "Juist!"
Ik was blij, ze leek 't eindelijk te begrijpen.