Warmte komt uit aardgas, niet uit het niets. Beide openen dus ==> kouder retourwater ==> hoger rendement.quote:Op woensdag 6 november 2013 12:46 schreef Ron.Jeremy het volgende:
Nu mijn vraag: Is het rendabel om de gehele ruimte met 1 radiator te verwarmen? Rendabel in de zin van minder energieverbruik, dus minder stookkosten.
Dubbele, zoiets:quote:Op woensdag 6 november 2013 13:04 schreef GroningseGast het volgende:
Heb je dubbele of enkele radiatoren?
Wel de klok horen luiden, maar niet weten waar de klepel hangt..quote:Op woensdag 6 november 2013 15:42 schreef Coolmint het volgende:
Altijd zo veel mogelijk radiatoren tegelijk open zetten. Tegelijk de waterhoeveelheid door de radiatoren laag houden (dat gebeurt ook door meer tegelijk open te zetten). Het water krijgt dan meer tijd om af te koelen en komt dus kouder terug bij de ketel. Deze condenseert daardoor beter en dat verhoogt het rendement.
De truuk is altijd om water van zo'n laag mogelijke temperatuur de radiatoren in te sturen waarbij het nog wel behaaglijk warm wordt in huis en tegelijk water met een zo laag mogelijke temperatuur terug de ketel in te sturen.
Een enkele radiator open zetten zorgt ervoor dat deze hard moet werken en dat er dus veel luchtstroom is in huis (koude lucht over de vloer stroomt richting de radiator, deze warmte de lucht op en deze stroomt via het plafond door het huis enz.). Meer radiatoren verdelen deze taak en het tocht dus minder.
Allemaal redenen dus om alle radiatoren open te zetten.
Dus als je alle radiatoren open hebt valt de efficiëntie van je ketel weg? Je spreekt jezelf tegen. Als je cv-installatie goed hebt ingeregeld, dus ook de ketel is qua vermogen en temperatuur goed ingesteld heb je een efficiënte installatie. Op elke radiator een delta T van 20 graden, de retourtemperatuur dient 55 graden en lager te zijn, dan pas condenseert je ketel.quote:Op woensdag 6 november 2013 15:22 schreef Ivo1985 het volgende:
Om de ruimte tot een bepaalde temperatuur te verwarmen, is een bepaalde hoeveelheid warmteafgifte vereist.
Een CV-ketel werkt doorgaans efficiënter bij een grote warmtevraag (veel warmte-afgifte in korte tijd).
Daarbij voelt het comfortabeler als de warmte beter verspreid is over de ruimte.
Dus: met 2 radiatoren stoken zal marginaal goedkoper zijn doordat de ketel een iets hoger rendement haalt en bovendien heb je meer comfort.
Het efficiëntie-verhaal valt natuurlijk weg als je elders in huis ook nog een hoop radiatoren open hebt staan, maar je kosten zullen in elk geval níet hoger worden door beide radiatoren in de woonkamer te gebruiken.
Ja duh, ook dat is waar, maar kun je ook aangeven waarom het door mij geschreven verhaal dan onjuist is? Nul stroom door de ene en alles door de andere is toch geen gelijke volumestroom? Veel systemen draaien met een veel te hoge flow, lage delta T, veel pendelen en dus onzuinig. Een beetje moderne ketel regelt zelf zijn vermogen terug en bij voorkeur ook pompsnelheid. Door al je radiatoren in een kamer te gebruiken kan je ketel in ieder geval beter zijn warmte kwijt.quote:Op woensdag 6 november 2013 18:09 schreef cvboer het volgende:
[..]
Wel de klok horen luiden, maar niet weten waar de klepel hangt..
Het is juist de kunst om de volumestroom door iedere radiator gelijk te krijgen.
Dat bereik je door alles goed in te regelen, en de ketel op de achterliggende installatie af te stemmen.
De eerste alinea van je verhaal klopt wel aardig. De tweede alinea niet, als je door 1 radiator het hele vermogen van de ketel doorheen jaagt, schiet hij juist in storing, hij kan simpel weg zijn warmte niet kwijt. Dan gaat ie pendelen.quote:Op woensdag 6 november 2013 21:02 schreef Coolmint het volgende:
[..]
Ja duh, ook dat is waar, maar kun je ook aangeven waarom het door mij geschreven verhaal dan onjuist is? Nul stroom door de ene en alles door de andere is toch geen gelijke volumestroom? Veel systemen draaien met een veel te hoge flow, lage delta T, veel pendelen en dus onzuinig. Een beetje moderne ketel regelt zelf zijn vermogen terug en bij voorkeur ook pompsnelheid. Door al je radiatoren in een kamer te gebruiken kan je ketel in ieder geval beter zijn warmte kwijt.
Dat klopt, maar de kern van de vraag was: heeft het voordeel om 2 ipv 1 radiator open te zetten (of andersom)?quote:Op woensdag 6 november 2013 21:37 schreef cvboer het volgende:
Ik blijf erbij, het goed waterzijdig inregelen is een tijdrovend klusje, maar levert zeker geld op, zonder aan comfort in te leveren.
Wegens gebrek aan degelijk internet een wat late reactie.quote:Op woensdag 6 november 2013 18:25 schreef cvboer het volgende:
[..]
Dus als je alle radiatoren open hebt valt de efficiëntie van je ketel weg? Je spreekt jezelf tegen. Als je cv-installatie goed hebt ingeregeld, dus ook de ketel is qua vermogen en temperatuur goed ingesteld heb je een efficiënte installatie. Op elke radiator een delta T van 20 graden, de retourtemperatuur dient 55 graden en lager te zijn, dan pas condenseert je ketel.
Dat maakt het een stuk duidelijker.quote:Op zaterdag 9 november 2013 22:48 schreef Ivo1985 het volgende:
[..]
Wegens gebrek aan degelijk internet een wat late reactie.
Ik heb het wat ongelukkig opgeschreven, maar ik bedoelde dat wanneer er elders in huis al veel warmte-afgifte is omdat daar in alle kamers een radiator al flink open staat, dan heeft het voor de temperatuur van het retourwater veel minder invloed of je in de woonkamer 1 of 2 radiatoren op zet dan wanneer je in de rest van het huis alle radiatoren dicht hebt.
Oftewel: Staan in het hele huis de radiatoren al open, dan heeft het open zetten van die ene extra radiator nog maar weinig invloed op de efficiëntie van de ketel omdat door de 7 tot 10 andere radiatoren het water al flink afkoelt.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |