FOK!forum / General Chat / Vandalist is vanaf nu een normaal Nederlands woord
Uncle_Ericzondag 29 september 2002 @ 21:44
Zeg nu zelf, als afgeleide van vandalisme hoort het gewoon de vandalist te zijn.

Je hoort het steeds meer, bovendien is het wel een normaal Nederlands woord volgens De Dikke van Dale en de nieuwe Nederlandse spellinggids van de Nederlandse Taal.

Arcee, mail jij even met het Groene Boekje, zodat ze het even aanpassen? Alvast bedankt.

ChrisJXzondag 29 september 2002 @ 21:50
Het is toch een vandaal?

Al klinkt vandalist ook wel...

xmanzondag 29 september 2002 @ 21:55
En wat is iemand dan die bij de Van Dale werkt?
BlackJackzondag 29 september 2002 @ 21:57
quote:
Op zondag 29 september 2002 21:55 schreef xman het volgende:
En wat is iemand dan die bij de Van Dale werkt?
Iemand met een hele saaie baan.
Eddy_Albenazondag 29 september 2002 @ 21:57
quote:
Op zondag 29 september 2002 21:55 schreef xman het volgende:
En wat is iemand dan die bij de Van Dale werkt?
Een vandaler?
JeOmazondag 29 september 2002 @ 21:58
quote:
Op zondag 29 september 2002 21:55 schreef xman het volgende:
En wat is iemand dan die bij de Van Dale werkt?
Dat heet een schrijver of onderzoeker of taalkundige. Van Dale is namelijk geen naam van een bedrijf toch?
ACT-Fzondag 29 september 2002 @ 22:15
Nu flitspaal nog.
Uncle_Ericmaandag 30 september 2002 @ 00:18
<<Arcee mode on>>


Vandaal is volgens de meeste woordenboeken en het Groene Boekje nog steeds de juiste benaming voor een vernieler. Alleen Van Dale (1995) en de Nieuwe Spellinggids van de Nederlandse Taal (1995) geven ook vandalist(e). In de vorige druk van Van Dale (1984) kwam vandalist(e) nog niet voor. Het is niet zo vreemd dat vandalist hoe langer hoe meer wordt gebruikt. Het achtervoegsel -ist gebruiken we immers vaak om mannelijke persoonsnamen af te leiden van zelfstandige naamwoorden. Vergelijk: socialisme -- socialist en marxisme -- marxist. Vandalisme -- vandalist lijkt mooi in dit rijtje te passen. Waarom is het dan toch vandaal?

Het woord Vandaal is ouder dan vandalisme. Vandaar dat de afleiding vandalisme - vandalist niet opgaat. Een Vandaal was vroeger een 'lid van de Vandalen', een Germaanse stam die in de vijfde eeuw Rome plunderde. Het zelfstandig naamwoord vandalisme is rond 1793 voor het eerst gebruikt door Grégoire, bisschop van Blois. Hij gebruikte het in een rapport over de verwoestingen in bibliotheken en monumenten door het Parijse 'gepeupel' tijdens de Franse Revolutie. Waarschijnlijk vergeleek bisschop Grégoire de vernielzuchtige Parijzenaars met de Vandalen.

Zoals gezegd wint vandalist steeds meer terrein; het woord komt blijkbaar al zo vaak voor dat Van Dale het niet langer fout rekent en het zonder een waarschuwing opneemt. Maar als u taalkritiek wilt vermijden, dan kunt u beter voor vandaal blijven kiezen.

<<Arcee Mode Off>>

Uncle_Ericmaandag 30 september 2002 @ 12:29
Arcee?
Arceemaandag 30 september 2002 @ 18:51
quote:
Op zondag 29 september 2002 21:44 schreef Uncle_Eric het volgende:
de nieuwe Nederlandse spellinggids van de Nederlandse Taal.
Jammer dat je de titel verneukt hebt, want die luidt natuurlijk:

De Nieuwe Spellinggids van de Nederlandse Taal

Dat boek roeleert héél zwaar!

Overigens staat 'vandaliste' daar wel in.

Uncle_Ericmaandag 30 september 2002 @ 19:14
In de Dikke Van Dale staat zowel vandalist als vandaliste
Pagina 3271.
BitchNixwoensdag 2 oktober 2002 @ 10:00
Ja maar het woord vandaal komt van het oude volk de Vandalen oid, een groepje boeren die Rome eens een keer afgebroken heeft en daarom leid je het woord eigenlijk niet af als vandalist.
V.woensdag 2 oktober 2002 @ 10:02
Ik vind het schreeuwende kolder dat een prima woord (vandaal) aangepast schijnt te moeten worden omdat de Nederlander te beroerd is om gewoon zijn vocabulaire een beetje op orde te houden.

Pure armoede.

V.