Goed! Ik ga hier dus verbouwen en heb meteen de mogelijkheid gegrepen om de meterkast aan te pakken. Heb een gebruikte groepenkast op de kop getikt met een hele berg Merlin Gerin alamats erin dus dat is wel lekker luxe

.
Echter, nu zat er in deze gebruikte groepenkast ook wat oud X.10 spul. Nu weet ik wat dit ongeveer inhoudt, maar de exacte werking en aansluiting van de componenten ontgaat me compleet. Ik ben namelijk benieuwd of ik hier nog iets grappigs mee kan doen.
Voor de leken: X10 is dus een domotica-protocol waarmee je dingen op afstand kunt besturen via signalen over het lichtnet (beetje als powerline ethernet maar dan ouder).
Ik wil het volgende proberen: de buitenverlichting in mijn tuin wordt nu geregeld via een tijdschakelaar in mijn schuur en een schemerschakelaar daarbuiten. Daarnaast heb ik ook nog een tuinhuis met een tijdschakelaar.
Beide schakelaars zitten op nogal onmogelijke plaatsen en met opnieuw instellen en alles moet je dus èn twee klokken instellen èn je moet erbij zien te komen.
Nu kan ik eventueel al één schakelaar weglaten: tussen mijn schuur en tuinhuis loopt een kabel met schakeldraad erin. Die is ongebruikt.
Tussen mijn huis en schuur loopt echter een kabel zonder schakeldraad.
Mijn plan is het volgende: in de meterkast een DIN-rail schakelklok (heb ik al) die de buitenlamp aan het huis bedient en via de X10-spullen een signaal over de "schuurkabel" stuurt en ook direct de buitenverlichting op afstand schakelt. Eventueel kan ik de schemerschakelaar ook direct in de meterkast aansluiten.
Ik heb de volgende X10-spullen:
Netfilter en signaalversterker (Busch Timac 2293-63Kb en 2256/3Kb)
"Fernschalter" 2272/1Kb
"Leitstelle" 2253Kb/101
Nu gaat het om de laatste twee, en specifiek de laatste. De fernschalter is een schakelaar die via X10 bediend kan worden (en waar ook een schakelaar op aangesloten kan worden).
De leitstelle is een soort controller. Maar hoe werkt dit ding? Plaatje:
![$T2eC16ZHJIQE9qUHuEBuBRUUF349FQ~~60_57.JPG]()
Het gaat om de linker twee. Fase en nul komen uiteraard onderin binnen. Maar hoe kan ik het ding laten schakelen? En schakelt het ding de adressen die staan ingesteld, of kan het ding zelf ook op afstand bediend worden? Wat betekenen C1, C2, 1, 2 en 3?
Weet iemand dit? Het lijkt me leuk als ik er nog wat mee kan!
"Nevertheless sir, like German tourists, the stupid are everywhere." -
Arnold J. Rimmer, Red Dwarf ||
Last.fm