Intussen is duidelijk dat er inderdaad cassatie volgt. Het OM blijft van mening dat beide jongens verantwoordelijk zijn voor de dodelijke aanrijding.quote:ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) zal alles op alles zetten om het Nijmeegse scooterdrama als cassatiezaak voor de Hoge Raad te brengen. Dat liet het OM dinsdag weten, na een volgens justitie teleurstellende uitspraak van het gerechtshof in Arnhem.
Twee mannen werden vervolgd nadat zij januari 2010 in Nijmegen een man doodreden. Zij waren op één motorscooter op de vlucht na een verijdelde overval. Het OM acht bewezen dat een 22-jarige man uit Beuningen reed, maar achtte de 20-jarige bijrijder uit Nijmegen mede schuldig aan doodslag. Het gerechtshof sprak hen dinsdag echter vrij van doodslag en veroordeelde hen voor de voorgenomen overval op hotel Belvoir tot celstraffen. De 22-jarige kreeg 2 jaar cel, óók voor het bedreigen van ziekenhuispersoneel. De 20-jarige werd veroordeeld tot 18 maanden cel waarvan 3 voorwaardelijk. Het OM had 7 en 4 jaar cel geëist, naast rijverboden van 10 en 6 jaar.
De rechtbank sprak eerder de Nijmegenaar vrij van doodslag, maar veroordeelde toen wel de 22-jarige wegens onder meer doodslag tot 8 jaar cel.
In de zaak draait het om wie er heeft gereden en of de bijrijder schuld treft. Het gerechtshof vindt dat niet te bewijzen is wie reed, omdat getuigenverklaringen daarover niet duidelijk genoeg zijn. De mannen wijzen naar elkaar. Het hof vindt niet dat de bijrijder zomaar als medepleger van doodslag kan worden beschouwd.
Het OM vindt het teleurstellend en onbevredigend nu niemand voor de dood van het 50-jarige slachtoffer uit Arnhem wordt bestraft. ,,Zeker omdat vaststaat dat in elk geval één van hen reed.'' Het OM vindt dat de 22-jarige reed, maar dat zelfs bij twijfel daarover de bestuurder en bijrijder sámen te veroordelen zijn. ,,Hier moet een hoogste rechter naar kijken.''
De zaak zorgde voor veel onrust in de Nijmeegse regio. Het tweetal reed een gevaarlijke dodenmansrit, waarna in het ziekenhuis ook hulpverleners werden bedreigd terwijl de Arnhemmer daar stierf. Toen familie van de 22-jarige de krant te woord stond, werd krantenpersoneel bedreigd om publicatie te verhinderen.
Als ik het goed begrepen heb, gaat het erom dat de hoge raad zou kunnen vaststellen dat de interpretatie van het Gerechtshof dat de bijrijder niet als medepleger van de doodslag kan worden beschouwd onjuist is. Zo las ik het in ieder geval een paar weken geleden.quote:Op maandag 18 juni 2012 09:16 schreef Die_Hofstadtgruppe het volgende:
Cassatie kijkt toch niet inhoudelijk naar de zaak?
Zelfs als ze dat willen zou een groot gedeelte van de bevolking weer gaan klagen dat het niet eerlijk is om iemand lang te straffen voor zoiets.quote:Op maandag 18 juni 2012 09:27 schreef Viajero het volgende:
Misschien wordt het ook eens tijd dat onze regering zorgt dat we betere wetten hebben voor dit soort zaken. Het is te gek voor woorden dat je hiermee wegkomt.
Dat is de situatie toch helemaal niet? Het gaat hier om een stel die een overval gingen plegen en daarna voor de politie gingen vluchten. Dan neem je willens en wetens dat risico.quote:Op maandag 18 juni 2012 09:48 schreef Tyr80 het volgende:
Stel je zit rustig bij iemand achterop een scooter, en opeens gaat de bestuurder als een idioot door het verkeer racen. Wat zijn je opties dan? Eraf springen? Bestuurder met je handen verblinden? Nekslag?
Is het echt zo anders? Op het moment dat je bij iemand in of op een voertuig stapt kun je niet voorzien hoe debiel hij of zij gaat rijden, zelfs niet bij het vluchten.quote:Op maandag 18 juni 2012 09:50 schreef Die_Hofstadtgruppe het volgende:
[..]
Dat is de situatie toch helemaal niet? Het gaat hier om een stel die een overval gingen plegen en daarna voor de politie gingen vluchten. Dan neem je willens en wetens dat risico.
Ja natuurlijk is dat totaal anders. Je weet nml van te voren dat als je na een criminele actie gaat vluchten voor de politie dat een dollemansrit gaat worden.quote:Op maandag 18 juni 2012 09:54 schreef Tyr80 het volgende:
[..]
Is het echt zo anders? Op het moment dat je bij iemand in of op een voertuig stapt kun je niet voorzien hoe debiel hij of zij gaat rijden, zelfs niet bij het vluchten.
Begrijp me goed, hoop ook op mooie straffen, maar dit is ongeveer hoe mijn jurist de uitspraak toelichtte. Denk wie weet helpt het.
En daar gaat het sowieso niet om, het gaat er om wie er reed op dat moment en als ze dat niet willen zeggen dan maar beide de zelfde straf. En als wel duidelijk is wie reed dan die zwaarder straffen en de ander minder.quote:Op maandag 18 juni 2012 09:54 schreef Tyr80 het volgende:
[..]
Is het echt zo anders? Op het moment dat je bij iemand in of op een voertuig stapt kun je niet voorzien hoe debiel hij of zij gaat rijden, zelfs niet bij het vluchten.
Begrijp me goed, hoop ook op mooie straffen, maar dit is ongeveer hoe mijn jurist de uitspraak toelichtte. Denk wie weet helpt het.
Ik krijg het idee dat dit tokkies eerste klas zijn. Beetje jammer dat dit soort tuig nu niet kan worden opgesloten, want het is gewoon wachten totdat ze weer iemand kapot rijden oid.quote:De zaak zorgde voor veel onrust in de Nijmeegse regio. Het tweetal reed een gevaarlijke dodenmansrit, waarna in het ziekenhuis ook hulpverleners werden bedreigd terwijl de Arnhemmer daar stierf. Toen familie van de 22-jarige de krant te woord stond, werd krantenpersoneel bedreigd om publicatie te verhinderen.
Hij zat niet 'zomaar' achterop, ze hadden een beroving achter de rug.quote:Op maandag 18 juni 2012 09:48 schreef Tyr80 het volgende:
Stel je zit rustig bij iemand achterop een scooter, en opeens gaat de bestuurder als een idioot door het verkeer racen. Wat zijn je opties dan? Eraf springen? Bestuurder met je handen verblinden? Nekslag?
Erger nog...allochtonen of wacht..je moest het gaan benoemen he...Marokkanen.....quote:Op maandag 18 juni 2012 11:01 schreef Spouwerranger het volgende:
[..]
Ik krijg het idee dat dit tokkies eerste klas zijn. Beetje jammer dat dit soort tuig nu niet kan worden opgesloten, want het is gewoon wachten totdat ze weer iemand kapot rijden oid.
Serieus?quote:Op maandag 18 juni 2012 09:50 schreef Die_Hofstadtgruppe het volgende:
[..]
Dat is de situatie toch helemaal niet? Het gaat hier om een stel die een overval gingen plegen en daarna voor de politie gingen vluchten. Dan neem je willens en wetens dat risico.
Dat klopt inderdaad, want de Hoge Raad kijkt alleen of het recht juist is toegepast en/of er geen procedurefouten zijn gemaakt.quote:Op maandag 18 juni 2012 09:16 schreef Die_Hofstadtgruppe het volgende:
Cassatie kijkt toch niet inhoudelijk naar de zaak?
quote:'Scooterzaak toont juist de kracht van de rechtsstaat'
Dat de vrijspraak van de twee verdachten in de beruchte scooterzaak gevoelens van onrechtvaardigheid oproept is begrijpelijk, schrijft Tom Herrenberg. Maar voor wie de uitspraak kan plaatsen in het juiste perspectief, ziet dat het gezond verstand niet haaks staat op deze vrijspraak.
Het Openbaar Ministerie heeft besloten cassatie in te stellen tegen de vrijspraak van de verdachten in de 'Nijmeegse scooterzaak'. Kort gezegd ging het in die zaak om twee jongens die met de scooter op weg waren een hotel te overvallen, een politieauto opmerkten, op de vlucht sloegen en tijdens die vlucht een 50-jarige man doodreden. Omdat niet duidelijk was wie de bestuurder van de scooter was, zijn beide jongens vrijgesproken van doodslag en enkele subsidiair ten laste gelegde omschrijvingen van het feit.
Deze vrijspraken hebben veel stof doen opwaaien. Zo beweerde Nausicaa Marbe in haar column Vrijspraak voor gajes dat 'justitie structureel geen vat heeft op zulk gajes' en dat de 'rechtsstaat er beroerd aan toe is'. Dergelijke geluiden waren veelvuldig te horen in de dagen na de uitspraak.
Marbe verwoordde de gevoelens van velen door te schrijven dat 'het gezond verstand haaks staat op deze vrijspraak' en dat 'de rechtspraak niet altijd samenvalt met het rechtsgevoel van de burger'. Rechtsstaat en rechterlijke macht kregen er in verschillende media behoorlijk van langs. Toch laat de uitspraak niet zien dat de rechtsstaat er slecht aan toe is.
Dat de vrijspraak gevoelens van onrechtvaardigheid oproept, is begrijpelijk en terecht. Dat hebben rechters ook door. Het gerechtshof dat de verdachten vrijsprak, meende dat dit een 'slecht te verteren uitkomst is, temeer omdat vaststaat dat een van de twee verdachten de bestuurder is geweest en de beide verdachten weten wie van hen beiden dit is geweest en een van de twee daarover dus liegt'. Een dergelijke overweging bij een vrijspraak komt zelden voor. De uitkomst betekent echter niet meteen dat er iets mis is met de rechtsstaat.
Een belangrijk aspect van het strafrecht dat nog weleens wordt vergeten, is rechtsbescherming. Het strafrecht schrijft niet alleen voor wat de geboden en verboden zijn, ook bevat het tal van regels die willekeur moeten voorkomen. De rechter is bijvoorbeeld gebonden aan allerlei bewijsregels. Zo moet hij door middel van wettige bewijsmiddelen (bijvoorbeeld getuigenverklaringen) tot de overtuiging komen dat een verdachte het feit heeft gepleegd. Die overtuiging hadden de rechters niet, onder andere vanwege onvoldoende betrouwbare getuigenverklaringen en het gebrek aan overig bewijs.
Tevens kunnen we in Nederland gelukkig enkel strafrechtelijk verantwoordelijk worden gehouden wanneer we zelf een wezenlijke bijdrage leveren aan een strafbaar feit. Wanneer de rechter na uitvoerig onderzoek concludeert dat hij twijfelt over de aansprakelijkheid van de verdachte, moet hij vrijspreken: in dubio pro reo. Voor wie de uitspraak kan plaatsen in het juiste perspectief, staat het gezond verstand dan ook niet haaks op deze vrijspraak.
Door het besluit cassatie in te stellen, zal de hoogste rechter (de Hoge Raad) zich buigen over de vraag of het hof het recht goed heeft toegepast. Onder andere zal er worden gekeken naar de vraag of er sprake was van 'medeplegen': een juridische constructie die een nauwe en bewuste samenwerking vereist. Wanneer sprake zou zijn geweest van deze vorm van samenwerking tussen de twee verdachten, zouden beiden voor doodslag veroordeeld kunnen worden. Dan hoeft dus niet duidelijk te worden wie van de twee de scooter bestuurde.
De vraag of dat nog te verenigen is met een van de uitgangspunten van ons strafrecht, individuele aansprakelijkheid, zal worden beantwoord door de Hoge Raad. Op dit moment kan echter al wel gesteld worden dat de vrijspraken niet per definitie betekenen dat het met de rechtsstaat slecht gaat. Dat een van de twee een forse straf behoort te krijgen, staat vast. Het hof heeft echter niet kunnen vaststellen wie van de twee. Dat is wel nodig in een rechtsstaat. Dit staat los van het immorele karakter van de gedragingen van de verdachten: het liegen, bedreigen, de doodslag etc. Hoe pijnlijk het in sommige gevallen ook mag zijn, een rechtsstaat doesn't come cheap.
http://www.volkskrant.nl/(...)de-rechtsstaat.dhtml
Ja man, goed voor de rechtsstaat. Net als die zaak met de Hell's Angels een tijd geleden.quote:
Degene die achterop zat was niet medeplichtig, dus zou een veroordeling ook niet terecht zijn.quote:Op woensdag 20 juni 2012 15:21 schreef Viajero het volgende:
Ik zou een wet invoeren waar bij zekerheid dat het een van de twee is, alleen niet welke, ze beide veroordeeld worden voor medeplichtigheid. De een is sowieso medeplichtig, dus terecht, en de andere komt er helaas makkelijk vanaf.
quote:
quote:Tom Herrenberg is student rechtsfilosofie in Leiden en strafrecht in Maastricht
zucht.... sommige 'mensen'.....quote:Op woensdag 20 juni 2012 15:24 schreef Xa1pt het volgende:
[..]
Degene die achterop zat was niet medeplichtig, dus zou een veroordeling ook niet terecht zijn.
Ja, maar de rechtsstaat houdt toch in dat het recht bepaalt wat de overheid doet en laat, inclusief mensen veroordelen en opsluiten? Nou is de wet een vrij belangrijk onderdeel van het recht, en als de kamerleden weigeren de wet aan te passen omdat dat veel moeilijker is dan klagen over beslissingen, dan ligt daar het probleem en niet bij de uitspraak.quote:Op woensdag 20 juni 2012 15:42 schreef Dwersdriever het volgende:
Zoals ik in het vorige topic al beschreven heb, als de rechtbank de getuige, die een van de jongens heeft horen verklaren dat hij voorop zat, niet betrouwbaar acht, dan is in strikt juridische zin wel iets te zeggen voor deze uitspraak. Wie met juridische tunnelvisie naar deze zaak kijkt, wast zijn handen in onschuld en knikt goedkeurend. Om dit vervolgens een zege voor de rechtsstaat de te noemen gaat me echter veel en veel te ver.
Als wij als maatschappij vinden dat bij dit soort gedrag, vluchten voor de politie, de regels anders moeten zijn, moet de wetgever daarop inspelen. Dan worden dit soort gevallen in de toekomst in ieder geval fatsoenlijk bestraft.
Dat is de specialiteit van Moszkowic bijvoorbeeld, eventueel met bekentenis van iemand die per jaar gevangenis krijgt uitbetaald. Het probleem met technische bewijsmiddelen, de bewijslast ligt altijd bij het OM, is dat ze doorgaans wel wat bewijzen maar niet alles wat bewezen moet worden. Aangetroffen DNA bewijst vaak aanwezigheid, geen daderschap, sperma bewijst seksuele activiteit, geen verkrachting etc.quote:Verder tonen deze zaak en de eerder genoemde Hell's Angels-zaak inderdaad een zeer zwakke plek in de rechtsstaat aan. Rechters houden er niet van om te veroordelen puur op basis van technische bewijslast, dus als in groepsverband wordt gezwegen of via slim afgestemde verklaringen verwarring wordt gezaaid is een lagere straf of zelfs vrijspraak waarschijnlijk.
Voor alle duidelijkheid, ik verschil van mening met het Gerechtshof over de betrouwbaarheid van de getuige. Vindt de argumenten om hem niet te geloven ('tegen de politie-informant zei de verdachte niets') niet zo overtuigend. Derhalve vind ik dat dat de verdachte veroordeeld had kunnen worden als bestuurder.quote:Op donderdag 21 juni 2012 12:06 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Ja, maar de rechtsstaat houdt toch in dat het recht bepaalt wat de overheid doet en laat, inclusief mensen veroordelen en opsluiten? Nou is de wet een vrij belangrijk onderdeel van het recht, en als de kamerleden weigeren de wet aan te passen omdat dat veel moeilijker is dan klagen over beslissingen, dan ligt daar het probleem en niet bij de uitspraak.
Je hoeft echt geen juridische tunnelvisie te hebben om te bedenken dat eerst bewezen moeten worden wie wat gedaan heeft alvorens je tot veroordeling kunt overgaan. Degene die achterop zit heeft nou eenmaal geen invloed op het veroorzaken van een aanrijding, dus kun je hem daar ook niet voor verantwoordelijk houden. Dat zou de plaat voor de kop met oogkleppen op van de tokkievisie zijn.
[..]
Dat is de specialiteit van Moszkowic bijvoorbeeld, eventueel met bekentenis van iemand die per jaar gevangenis krijgt uitbetaald. Het probleem met technische bewijsmiddelen, de bewijslast ligt altijd bij het OM, is dat ze doorgaans wel wat bewijzen maar niet alles wat bewezen moet worden. Aangetroffen DNA bewijst vaak aanwezigheid, geen daderschap, sperma bewijst seksuele activiteit, geen verkrachting etc.
Wil je dan toch tot een veroordeling kunnen komen terwijl je niet weet wat er gebeurd is dan zul je de wet moeten wijzigen zodat er een strafrechtelijke aansprakelijkheid ontstaat bij aanwezig zijn en zwijgen over de toedracht. Nou zijn een heleboel 'hard aanpakken'-roepers en schandesprekers over de rechterlijke macht al meer dan 10 jaar kamerlid en dus wetgever, maar ik heb van hen nog nooit een zinnig initiatiefwetsvoorstel terzake mogen vernemen. Te moeilijk waarschijnlijk, te veel werk, te ingewikkeld. Net als over de strafmaat, ook dat is in zijn algemeenheid het terrein van de wetgever.
En dan zeiken op de rechter als die heel rechtsstatelijk weigert de wet met voeten te treden omdat het OM daartoe oproept om mee te scoren in de krant. Op die manier schiet het niet op natuurlijk.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |