Saamhorigheid tijdens het EK; hypocriet of niet?Hoe het EK ons allemaal gelijk maakt, maar ook alleen dan!
Het is weer zover, tijd voor het EK, met zijn allen kijken hoe Nederland zich naar de titel voetbalt. Oranje boven, lallen en brallen, frituur, de nodige alcohol en het Wilhelmus, kortom een greep uit de gemiddelde huiskamer en kroeg. Wanneer Oranje speelt hoort iedereen erbij, bankdirecteur of glazenwasser, het maakt niet uit. Iedereen draagt Oranje, iedereen is in de feeststemming en iedereen doet dus ook gezellig mee. Een bankdirecteur heeft z’n luxe huis met een daarbij horende “overpriced car” maar eens gelaten voor wat het is en staat nu in de kroeg mee te zingen om het zoveelste doelpunt van de oranje leeuwen te vieren. Feest alom als hij dan ook nog besluit om de hele kroeg een rondje te geven, want ja dat hebben we dan ook met z’n allen wel verdiend. Dat naast hem een dakloze staat die toch nog ergens een oranje shirt en hoed heeft kunnen scoren is natuurlijk niet te zien. Want als het EK er is zijn we tenslotte allemaal gelijk. Maar is dit niet eigenlijk heel hypocriet?
Gek toch wat voetbal en een enorme lading aan oranje met ons doet. Want hoe kan het dat zodra het oranje shirtje, Bavaria jurkje en het bier uit de kast worden gehaald een ieder aardig is tegen elkaar en we SAMEN met zijn allen schreeuwen en juichen. Dit gebeurt toch ook niet in het ‘dagelijks leven’? Ik bedoel, de volgende dag is het leven weer normaal; mensen doen weer ongeduldig hun boodschappen, worden boos op call center medewerkers, mopperen op hun (buitenlandse) buren en zijn erg actief bezig met het vermijden van oogcontact met een zwerver, want straks biedt die me de straatkrant aan. Diezelfde zwerver die er gisteren gewoon nog bij hoorde en een biertje mee dronk en diezelfde buitenlandse buurman waarmee u gisteren nog op de bank zat, samen het EK keek, in de hoop dat Nederland won.
Waarom voelen wij Nederlanders ons één tijdens de wedstrijd en vinden de dag erna vooral onszelf weer erg belangrijk? Is het niet juist de bedoeling om elke dag voor team Nederland te gaan? Een dag waarop een ieder gelijk is en erbij hoort, ondanks zijn of haar prestaties, talenten en intelligentie.
En trouwens, je mag ook best na het EK oranje dragen, geen enkel probleem.
---
We horen graag meningen van anderen. Ook kritiek is welkom, maar dan wel graag een beetje beleefd.