Peter heeft zelf als beleginsgadviseur voor ABN gewerkt en ontvouwt hoe klanten keer op keer het schip in gaan wanneer ze het belegingsadvies van hun bank opvolgen. Fondsen verslaan zelden de index en vanwege de kosten die er gemaakt worden presteren ze zelfs slechter. Oude vermogende vrouwtjes (daar had ABN heel wat klanten van) werden structureel theemutsen genoemd.quote:In dit boek worden tientallen, vaak nog onbekende, misstanden in de financiële adviessector benoemd
De Nederlandse markt voor financieel advies wordt voor 95 procent beheerst door de banken. Winst maken staat voorop en consumenten worden niet goed geïnformeerd over hun opties. Na de kredietcrisis beweerde de financiële wereld dat het klantbelang weer centraal zou komen te staan. Maar nog steeds verkopen banken willens en wetens beleggingsproducten die onnodig duur zijn.
In Ontmaskerd schetst Peter van der Slikke een verontrustend beeld van de dagelijkse praktijk in de financiële wereld. Met dit boek wil hij de lezer in staat stellen door de verkoopverhalen van adviseurs heen te prikken en zelfstandig de juiste financiële beslissingen te nemen.
Ik zie het wel bij mijn 94 jarige (sinds kort) weduwe oma, ze is "bestwel rijk" en de banken springen erop als als luipaarden op een gewonde hinde. Heb hun beleggingsadviezen ingekeken. Zat vol met fondsen en trackers die standaard 2% beheerkosten per jaar vroegen.quote:Op dinsdag 15 mei 2012 16:20 schreef Outlined het volgende:
Oude vermogende vrouwtjes (daar had ABN heel wat klanten van) werden structureel theemutsen genoemd.
Financiele producten hoeven totaal niet ingewikkelder dan het lezen van een telegraaf te zijn. Maar juist door alles zo moeilijk mogelijk te omschrijven doen ze het voor alsof dit zo is. Wanneer je namelijk het duidelijk zou opschrijven zou het merendeel van de consumenten nooit zoveel rotzooi van hun afgenomen hebben.quote:Op woensdag 16 mei 2012 00:04 schreef miro86 het volgende:
Financiele producten zijn iets ingewikkelder dan bananen en daarom zijn scholing en disclosure belangrijk.
En hoe ga je helderheid meten? Door de zorgplicht zijn de brochures juist juridisch strak. Een brochure moet in de eerste plaats geen mogelijkheden tot twijfel geven. Ik heb nog geen bewijs gezien dat brochures expres moeilijk te maken.quote:Op woensdag 16 mei 2012 12:19 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Financiele producten hoeven totaal niet ingewikkelder dan het lezen van een telegraaf te zijn. Maar juist door alles zo moeilijk mogelijk te omschrijven doen ze het voor alsof dit zo is. Wanneer je namelijk het duidelijk zou opschrijven zou het merendeel van de consumenten nooit zoveel rotzooi van hun afgenomen hebben.
Ze hebben tegenwoordig al hun zorgplicht waardoor ze zich iets moeten inhouden, maar ze zouden ook nog een helderheidsplicht in hun brochures moeten hebben.
Ik ben het niet met je eens. Het zijn nuttige producten die bedrijven kunnen helpen. Oplichterij is het zelden; Ingewikkeld - vaak. Het zijn inderdaad geen producten waar je als oma Truus in moet beleggen, maar voor professionals en kundige beleggers moeten ze kunnen.quote:Op woensdag 16 mei 2012 14:35 schreef SuperHarregarre het volgende:
Al die fondens, derivaten en swaps zijn gewoon je reinste oplichterij. Ze hebben het alleen zo ingewikkeld gemaakt dat je zelfs een opleiding tot crimineel kunt volgen aan universiteiten. Alleen mensen zonder ziel zitten in het financiële wereldje.
Het verschil tussen de grote leuzen en slogans en de heel kleine lettertjes waar uitgelegd wordt dat wat in die slogan beloofd wordt waarschijnlijk niet voor jou gaat gelden is al een eerste aanwijzing dat die brochures niet bedoeld zijn om mensen te helpen begrijpen wat de keuses zijn, wat de risicos en de mogelijke gevolgen zijn, maar proberen financiele producten aan ze te slijten.quote:Op woensdag 16 mei 2012 21:13 schreef miro86 het volgende:
[..]
En hoe ga je helderheid meten? Door de zorgplicht zijn de brochures juist juridisch strak. Een brochure moet in de eerste plaats geen mogelijkheden tot twijfel geven. Ik heb nog geen bewijs gezien dat brochures expres moeilijk te maken.
[..]
Ik ben het niet met je eens. Het zijn nuttige producten die bedrijven kunnen helpen. Oplichterij is het zelden; Ingewikkeld - vaak. Het zijn inderdaad geen producten waar je als oma Truus in moet beleggen, maar voor professionals en kundige beleggers moeten ze kunnen.
En tegelijk de CEO van de AlbertHeijn persoonlijk aansprakelijk stellen als het kassameisje mij te weinig wisselgeld geeft. Met hoge straffen daarop.quote:Op woensdag 16 mei 2012 22:03 schreef Viajero het volgende:
[..]
Het verschil tussen de grote leuzen en slogans en de heel kleine lettertjes waar uitgelegd wordt dat wat in die slogan beloofd wordt waarschijnlijk niet voor jou gaat gelden is al een eerste aanwijzing dat die brochures niet bedoeld zijn om mensen te helpen begrijpen wat de keuses zijn, wat de risicos en de mogelijke gevolgen zijn, maar proberen financiele producten aan ze te slijten.
En de ingewikkeldheid van die producten heeft maar een doel: zorgen dat niemand als aansprakelijk kan worden aangewezen. Ik zou dan ook vooral pleiten voor een wet waarbij voor iedere individuele polis niet alleen de verkoper maar ook de CEO van de bank persoonlijk aansprakelijk is, en dat in geval van oplichting die verkoper en die CEO crimineel verantwoordelijk zijn, met hoge straffen daarop. Als ze zo goed van wil zijn als jij denkt dan zou dat geen probleem moeten zijn, want ze lichten toch nooit iemand op?
Te weinig wisselgeld geven is een foutje, niet een proces waarbij je altijd te weinig wisselgeld krijgt. De financiële rommel die wordt aangeboden is van een compleet andere orde. En ja, daar zouden mensen hoofdelijk voor aansprakelijk moeten worden gesteld. Het is gewoon financieel terrorisme.quote:Op woensdag 16 mei 2012 22:27 schreef miro86 het volgende:
[..]
En tegelijk de CEO van de AlbertHeijn persoonlijk aansprakelijk stellen als het kassameisje mij te weinig wisselgeld geeft. Met hoge straffen daarop.
Wat jij zegt klopt inderdaad en daarom is het ook onnodig dat dit verboden wordt. Ze overtreden geen wet, ze leveren alleen ontzettend slecht werk en dat kan omdat ze geen garanties geven.quote:Op woensdag 16 mei 2012 00:04 schreef miro86 het volgende:
Echter ik zie geen reden waarom de banken aangepakt moeten worden, tenzij ze prijsafspraken hebben gemaakt. Als iemand mij bananen voor 10e de kilo probeert te verkopen, dan koop ik ze niet, maar ik vind dat hij dat best mag proberen. Financiele producten zijn iets ingewikkelder dan bananen en daarom zijn scholing en disclosure belangrijk.
Jank, jank... Dan koop je die zooi toch niet? Mensen proberen ook Uncle Ben's "Chicken Tonight" aan te smeren, maar ik weet dat dat ook gore troep is die ik mezelf niet naar binnen duw...quote:Op woensdag 16 mei 2012 22:03 schreef Viajero het volgende:
[..]
Het verschil tussen de grote leuzen en slogans en de heel kleine lettertjes waar uitgelegd wordt dat wat in die slogan beloofd wordt waarschijnlijk niet voor jou gaat gelden is al een eerste aanwijzing dat die brochures niet bedoeld zijn om mensen te helpen begrijpen wat de keuses zijn, wat de risicos en de mogelijke gevolgen zijn, maar proberen financiele producten aan ze te slijten.
En de ingewikkeldheid van die producten heeft maar een doel: zorgen dat niemand als aansprakelijk kan worden aangewezen. Ik zou dan ook vooral pleiten voor een wet waarbij voor iedere individuele polis niet alleen de verkoper maar ook de CEO van de bank persoonlijk aansprakelijk is, en dat in geval van oplichting die verkoper en die CEO crimineel verantwoordelijk zijn, met hoge straffen daarop. Als ze zo goed van wil zijn als jij denkt dan zou dat geen probleem moeten zijn, want ze lichten toch nooit iemand op?
nou, voor een 50+ persoon zonder specialistische opleiding of ervaring in de financiele wereld nog best wel. die gaat niet voor niets naar een adviseur!quote:Op vrijdag 18 mei 2012 11:36 schreef Bajskorv het volgende:
[..]
Jank, jank... Dan koop je die zooi toch niet? Mensen proberen ook Uncle Ben's "Chicken Tonight" aan te smeren, maar ik weet dat dat ook gore troep is die ik mezelf niet naar binnen duw...
Echt, hoe moeilijk is het?
Je gaat naar een verkoper, daarvan weet je dat hij je dingen wil verkopen. Wanneer ik bij een autohandelaar naar binnen stap verwacht ik ook alleen positieve verhalen te horen over hoe geweldig dat ene merk is wat hij verkoopt.quote:Op vrijdag 18 mei 2012 12:49 schreef simmu het volgende:
[..]
nou, voor een 50+ persoon zonder specialistische opleiding of ervaring in de financiele wereld nog best wel. die gaat niet voor niets naar een adviseur!
doorgaand dan op de autoverkoper: ook daar mag je dan in ieder geval van verwachten dat die je een werkende auto verkoopt. zelfs tweedehandsquote:Op vrijdag 18 mei 2012 13:58 schreef snabbi het volgende:
[..]
Je gaat naar een verkoper, daarvan weet je dat hij je dingen wil verkopen. Wanneer ik bij een autohandelaar naar binnen stap verwacht ik ook alleen positieve verhalen te horen over hoe geweldig dat ene merk is wat hij verkoopt.
De vergelijking waarop hij reageert gaat over het feit dat plots ook de CEO van de bank aansprakelijk gesteld moet worden, danwel strafrechtelijk vervolgd. Wanneer je het advies krijgt dat een plantenspuit de hond op afstand zal houden, maar uiteindelijk toch gebeten wordt, heeft het weinig zin de fabrikant van de plantenspuit aan te klagen dat het honden niet verjaagd.
Tja mevrouw had u maar de kleine lettertjes moeten lezen dat dit een flinstone auto is dus hij werkt wel maar u zult zelf moeten lopen zoals de flinstones, u had toch niet verwacht dat er een motor in zou zitten voor dit geld.quote:Op vrijdag 18 mei 2012 14:07 schreef simmu het volgende:
[..]
doorgaand dan op de autoverkoper: ook daar mag je dan in ieder geval van verwachten dat die je een werkende auto verkoopt. zelfs tweedehands
Het product dat verkocht wordt werkt ook wel, alleen het reageert anders dan de aankoper had verwacht. Een goed voorbeeld zijn de aandelenleaseconstructies. Een aantal mensen denkt dat ze maandelijks sparen, terwijl in werkelijkheid ze geld geleend hebben en de rente (bijvoorbeeld 11%) betalen.quote:Op vrijdag 18 mei 2012 14:07 schreef simmu het volgende:
[..]
doorgaand dan op de autoverkoper: ook daar mag je dan in ieder geval van verwachten dat die je een werkende auto verkoopt. zelfs tweedehands
zo werkt dat niet en dat weet je bestquote:Op vrijdag 18 mei 2012 14:17 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Tja mevrouw had u maar de kleine lettertjes moeten lezen dat dit een flinstone auto is dus hij werkt wel maar u zult zelf moeten lopen zoals de flinstones, u had toch niet verwacht dat er een motor in zou zitten voor dit geld.
Natuurlijk, maar je moet niet zeuren als de auto minder goed blijkt te werken dan een ander merk. Je bent nu eenmaal naar een verkoper gegaan... We doen in dit soort topics namelijk opeens ook alsof alle banken alleen maar geld hebben lopen jatten van mensen. Net als bij auto's werken de meeste producten gewoon, alleen blijkt dat de bank er meer winst op maakt dan je dacht. Wederom net zo als bij auto's.... En soms werkt een produkt voor geen meter, wederom net als bij auto's...quote:Op vrijdag 18 mei 2012 14:07 schreef simmu het volgende:
[..]
doorgaand dan op de autoverkoper: ook daar mag je dan in ieder geval van verwachten dat die je een werkende auto verkoopt. zelfs tweedehands
Ja, en als de dame achter de balie dan zegt: "Mevrouw, we hebben allerlei soorten spaarrekeningen"? Dan gaat 90% van de "schoonmoeders" gewoon even vragen of er niet wat meer rendement meer gehaald kan worden, en of ze niet even iemand kunnen spreken die er meer vanaf weet...quote:Op vrijdag 18 mei 2012 14:35 schreef simmu het volgende:
[..]
dus als mijn schoonmoe een leuk centje geerfd heeft en bij de bank komt met de vraag "waar laat ik dat dan?", zij eerlijk antwoord verdient en goed geadviseerd dient te worden. en dat gebeurt nu niet
dat zeg ik toch ook niet? hell, ik zeg niet eens dat alle banksters dieven zijn, of dat alle oude vrouwtjes domme mutsen zijn, of dat iedereen beter kan sparen of watdanook. ik ga door op andersmans voorbeeld met de autoverkoperquote:Op vrijdag 18 mei 2012 15:10 schreef Bajskorv het volgende:
[..]
Natuurlijk, maar je moet niet zeuren als de auto minder goed blijkt te werken dan een ander merk. Je bent nu eenmaal naar een verkoper gegaan... We doen in dit soort topics namelijk opeens ook alsof alle banken alleen maar geld hebben lopen jatten van mensen. Net als bij auto's werken de meeste producten gewoon, alleen blijkt dat de bank er meer winst op maakt dan je dacht. Wederom net zo als bij auto's.... En soms werkt een produkt voor geen meter, wederom net als bij auto's...
Dan begrijp ik niet waarom je met die comment doorging, die lijkt te suggereren dat je bij banken niet kan verwachten dat ze een product leveren.quote:Op vrijdag 18 mei 2012 15:33 schreef simmu het volgende:
[..]
dat zeg ik toch ook niet? hell, ik zeg niet eens dat alle banksters dieven zijn, of dat alle oude vrouwtjes domme mutsen zijn, of dat iedereen beter kan sparen of watdanook. ik ga door op andersmans voorbeeld met de autoverkoper![]()
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |