UPdate winterverwachting komende week en volgende week:
Zoals werd verwacht is de Elfstedentocht in Nederland afgeblazen.. Het ijs haalt op sommige plaatsen niet de gewenste dikte van 15 cm en met een grote groep schaatsers zou dat een te groot gevaar opleveren.
Dooi komt zondag vanuit het westen opzettenWie had eind december en begin januari dergelijke winterse periode als afgelopen week nog verwacht? De luchtdruksetting werd vanuit een hopeloze westelijke (zonale) stroming omgebogen tot ééntje waarin een hogedrukgebied boven Rusland zorgde voor klassieke transportkou. Aan dit mooie liedje zal zondag en begin volgende week een einde komen = de dooi wordt voorbereid.
Op de onderstaande weerkaart zien we het dooifront met aan de voorzijde nog winterse neerslag, maar éénmaal de temperatuur op 850hPa stijgt, transformeert de sneeuw in natte sneeuw en later gewoon regen. Op dit moment plaats ik de dooi-grens ten oosten van de lijn Antwerpen - Brussel - Namen. Alles ten oosten van deze scheiding blijft hoofdzakelijk 'genieten' van winterse ongemakken met (natte)sneeuw en IJZEL. Merk trouwens op dat het zondag in het hele land kan gaan ijzelen (de vorst bevindt zich namelijk diep in de grond) en met natte sneeuw of regen kan dat zeer gevaarlijke toestanden opleveren. Voorlopig wacht ik nog eventjes met een genuanceerde update wat betreft het weerbeeld op zondag.
![Dooifront+zondag.jpg]()
Dooi-front wordt zondag voorbereid
Na de doortocht van het dooi-front zien we een kortstondige stijging van de temperatuur (2m) in het westen van België en Nederland (richting 3-5°C). Een herkansing op een Elfstedentocht is in dit geval dan ook uitgesloten.
![Temperaturen+zondag.jpg]()
Temperaturen stijgen richting positieve waarden in het westen van België en Nederland
Sneeuwkansen worden groter in de tweede helft van volgende weekWat er na dit weekend staat te gebeuren is voor de weeramateur en de winterliefhebber allesbehalve saai. De stroming verandert van een oostelijke aanvoer naar een noordelijke component. De Noordzee en de Atlantische Oceaan zijn door deze winterperiode wel voldoende afgekoeld om een tweede gezicht aan de winter 2011-2012 te geven. De kansen op winterse buien en later pure sneeuwbuien nemen exponentieel toe naarmate de depressie vanuit het noorden verder afzakt naar het zuiden.
Op dit moment is de situatie op het Europese vasteland van primordiaal belang voor de luchtdruksetting volgende week, maar het ziet er dus allesbehalve slecht uit voor de sneeuwliefhebber! De meeste kansen op een sneeuwdek in volledig België situeren zich op woensdag en donderdag. Dan komen van over de Noordzee storingen en buien op bezoek die lokaal voor flink wat sneeuw kunnen zorgen!
![Sneeuwbuien+woensdag.jpg]()
Talrijke sneeuwbuien medio volgende week
De weerpluim van 8 februari 2012Bovenstaande weersontwikkelingen zien we ook terugkomen in de weerpluim van vandaag. Na dit weekend stijgt de temperatuur tot boven het vriespunt (zie derde afbeelding - rode lijn). Qua neerslag blijft het eerst nog vrij rustig, maar later in de week kiezen meer en meer weermodellen voor een toenemende neerslagkans. Dit is met temperaturen rond 5°C onder de vorm van winterse vormen.
![Dooi+zet+door+met+sneeuwkansen.png]()
Temperatuursverloop
©
http://weatherserviceblog.blogspot.com/©
www.weerstationwaregem.be