Leuk idee!quote:Op dinsdag 8 juni 2010 10:22 schreef Holy_Goat het volgende:
Hoi
Ok, het is eigenlijk een forum voor klussen in en om het huis, maar voor in de groente tuin kan het vast ook wel.
Wat is er aan het handje?
Mijn vader heeft een 1000L watertank op de tuin. Normaal wordt die gevuld door regenwater, want de kas heeft de regenafvoer richting de watertank. De tank staat iets verhoogd, 50 cm ongeveer, boven de grond.
[ afbeelding ]
Nu heeft ie een druppel installatie voor de planten in die kas, maar die heeft een debiet van ongeveer 5 liter per uur. Dus na een dag of 8 geen regen zit er geen water meer in de tank en moet ie weer water pompen uit de water put, waterdiepte ten opzichte van grondniveau -1m. Sterker nog, vaak zit de tank bij lange na niet vol want zo veel regent het nu ook weer niet dus is ie nog eerder leeg.
Nu had ik het idee: zet die watertank 1,5 meter hoger, en laat em vullen door een pompje met klein debiet vanuit de waterput, liefst op zonne energie. Wind staat er bijna niet, dus is geen optie. Het gaat vooral om de zomerperiode, dus zon is er genoeg. Nu is een beetje de vraag hoe ik dit alles ongeveer wil aanpakken, heb niet zo veel verstand van elektronica, al weet ik wel zeker dat ik iets moois in elkaar zou willen draaien. Ik zou graag iemand een kleine controle laten doen op wat basale aannames/berekeningen, en misschien heeft iemand ook wel tips. Ben ook benieuwd wat het ongeveer zal gaan kosten, ik beschik overigens over een grote werkplaats waar ik ook metaal kan bewerken, maar standard parts is beter.
De buurman moestuin houder heeft overigens een andere oplossing, een lawaaiige stinkende aggregaat waar niemand blij mee is behalve de buurman. Die staat dus wel relaxed te sproeien af en toe, maar iedereen heeft er last van. Dit is dus geen optie.
iemand een leuk inzicht?
quote:Op dinsdag 8 juni 2010 10:43 schreef Holy_Goat het volgende:
vijverpompen hebben trouwens allemaal zo'n beetje een centrifugaalpomp. Dat is ook niet zo verwonderlijk natuurlijk gezien de flow in een vijver, die wil je niet laten schokken. Daarbij hebben ze een lekker hoog debiet, zelfs een 2watt zonne vijverpompje zit zo al op 400 L/uur zie ik zo. Alleen is, zoals uiteraard te verwachten bij centrifugaalpompen, de opvoerdruk erg laag. 0,8 meter, en bij duurdere modellen (8w) zo'n 2 meter, met dan wel weer een debiet van zo'n 1400 Liter per uur. Maarja, dat debiet is veel te hoog aangezien de put zich denk ik niet eens zo snel weer kan herstellen qua waterniveau, en de opvoerdruk is sowieso veel te laag.
goed punt. Of beter uiteraard: pomp uitschakelen als ie vol zitquote:Op dinsdag 8 juni 2010 11:25 schreef Ou-Tannu het volgende:
[..]
je kan ook een deel van t water wat de pomp verzet ( 1400L/h ) gewoon terug laten lopen in de put?
zodat er bv maar 400L/h in je tank terecht komt
overloop van de tank terug leiden naar de put..quote:Op dinsdag 8 juni 2010 11:32 schreef Holy_Goat het volgende:
[..]
goed punt. Of beter uiteraard: pomp uitschakelen als ie vol zit
maar dan nog.... opvoerhoogte blijft 5m...... :S
Kan natuurlijk ook wel een lage tank en een hoge tank neerzetten en dan als 2 traps,
maar dat is denk ik niet erg efficient.
weide bron pompen zijn overigens niet echt een optie lijkt me. mán wat zijn die duur. En groot!
is ook een idee. Maar, das bij elkaar al wel een redelijk duur projectje aan het worden dan. 250 euro voor het zonnepaneel van behoorlijk wattage, dan nog randapparatuur, en niet te vergeten de pomp. Voordeel is wel dat je er misschien gelijk een sproeisysteem aan kan hangen met zo een voltage / wattage.quote:Op dinsdag 8 juni 2010 13:16 schreef HaerdenC het volgende:
zonnepaneel van 165 watt (250 euro ongeveer) -> omvormer om auto accu te laden -> auto accu naar omvormer die je kan krijgen in de betere auto zaak (12 Volt DC naar 220 volt AC) daar hang je dan gewoon een dompelpomp aan
hang er dan een 12v dc pomp aanquote:Op dinsdag 8 juni 2010 13:16 schreef HaerdenC het volgende:
zonnepaneel van 165 watt (250 euro ongeveer) -> omvormer om auto accu te laden -> auto accu naar omvormer die je kan krijgen in de betere auto zaak (12 Volt DC naar 220 volt AC) daar hang je dan gewoon een dompelpomp aan
dr zal wel iets tussen moeten ja.. anders trekt je zonnepaneel bij minder goed weer je accu leegquote:Op dinsdag 8 juni 2010 15:40 schreef Holy_Goat het volgende:
is een omvormer of ander tussenliggend apparaat altijd nodig om een accu te laden vanaf een zonnepaneel?
en dan heb je een paar dagen waar je teweinig zon hebt? en toch je water gebruikt?quote:Op dinsdag 8 juni 2010 18:29 schreef Holy_Goat het volgende:
wat als ik er nou helemaal geen accu bij doe?
Gewoon zonnepaneel, en bij genoeg zon gaat de pomp aan, tenzij het vat vol zit.
Kan een zonnepaneel zomaar ontkoppelt worden als ie in de zon staat?
leuke optie dat ding! Opvoerhoogte zelfs 30m, maar aanzuighoogte 3mquote:Op woensdag 9 juni 2010 08:00 schreef Ra-z het volgende:
een opzetpomp als deze [ afbeelding ]
heeft een opvoerhoogte van 3m en kan heel wat liter per uur doen btw.cheap ass accuboor erop. een laadcircuitje om de accu op te laden met een zonnepaneel en een circuitje om de boor aan te zetten op bepaalde tijden en je kan voor een paar tientjes klaar zijn.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |