quote:De Russische premier Vladimir Poetin heeft maandag in een ingezonden stuk in de Poolse krant Gazeta Wyborcza het pact dat de Sovjet-Unie en nazi-Duitsland sloten, veroordeeld als „immoreel”. Het pact werd een week voor de Duitse inval in Polen op 1 september 1939 getekend.
Ook toonde Poetin begrip voor het feit dat het bloedbad dat de geheime dienst van de Sovjet-Unie in 1940 aanrichtte onder 22.000 voornamelijk Poolse officieren in de bossen van Katyn in Polen tot „heftige emoties” heeft geleid. Moskou beweerde jarenlang dat de nazi's voor de slachting verantwoordelijk waren.
Het stuk van Poetin is bedoeld om de spanningen tussen Rusland en Polen over de Tweede Wereldoorlog te verminderen. Kort na de Duitse invasie viel het Rode Leger het oosten van Polen binnen. Dinsdag wordt het begin van de oorlog in het Poolse Gdansk herdacht in aanwezigheid van onder anderen Poetin en de Duitse bondskanselier Angela Merkel.
„Het is onze plicht om de last van wantrouwen en vooroordelen overgebleven van Pools-Russische relaties uit het verleden te verwijderen”, schreef Poetin. „Het is onze plicht om de bladzijde om te slaan en een nieuwe pagina te beginnen.”
Poetin tekent wel aan dat de Sovjet-Unie gedwongen was het niet-aanvalsverdrag (ook bekend als het Molotov-Von Ribbentrop Pact naar de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen) te tekenen omdat de West-Europese landen er niet in waren geslaagd een verenigd front te vormen tegen nazi-Duitsland.