FOK!forum / Nieuws & Achtergronden / Reisbranche blijft de boel oplichten
Lord_Vetinarizondag 9 augustus 2009 @ 11:49
Reissector blijft knoeien met prijzen
door Arnold Burlage
SCHIPHOL - De bonafide reisbranche blijft knoeien met de voorschriften om vlieg- en reisprijzen inclusief alle toeslagen aan te bieden.

De truc bestaat uit het aanbieden van reizen voor zeer lage tarieven, die dan op het laatste moment voor de boeking fors worden verhoogd met duistere kostenposten. De onverwachte prijsverhogingen worden aangeduid met nietszeggende begrippen als dossierkosten, customer service charge of servicepakket, inclusief ticketgarantie.

Wie gisteren bijvoorbeeld bij een van de grotere online reisaanbieders een reis naar Los Angeles boekte kreeg vlak voor het afronden van de boeking nog een toeslag van 75 euro voor zijn kiezen.

Passagiers wordt zo ook door de grote ANVR-reisbedrijven een rad voor de ogen gedraaid met goedkope tarieven die uiteindelijk een stuk hoger uitvallen. De autoriteiten willen wel ingrijpen, maar staan met de rug tegen de muur aangezien deze 'slimme' methodiek niet wordt ondervangen in de regelgeving.

Het geknoei met de prijzen blijkt vooral voor te komen bij de grote, bekende online reisaanbieders, die tevens zijn aangesloten bij de ANVR en ook voorzien zijn van het Thuiswinkel Waarborg, twee keurmerken die nu hun betrouwbare imago misbruikt zien.

ANVR treedt niet op

Nadat De Telegraaf enkele maanden geleden soortgelijke ontdekkingen publiceerde, sommeerde de ANVR deze rebellerende leden te stoppen met die praktijken voor 1 augustus jongstleden.

Maar ondanks die grote woorden blijken de knoeierijen nu gewoon door te gaan en verzuimt de consumentenautoriteit op te treden, zoals vorig jaar bij de invoering van de code reisaanbiedingen werd beloofd.

In plaats van de regelgeving toe te passen hebben grote reisaanbieders zoals Cheaptickets.nl, Vliegtickets.nl en Worldticketcenter.nl nu hun systematiek zo aangepast dat ze willens en wetens de consument misleiden.

Zo vallen variabele kosten niet onder de verplichting. Vandaar dat bijvoorbeeld de dossierkosten voor België en Nederland verschillen. Wie 'als Belg' een vlucht Amsterdam-Rome-Amsterdam boekt moet bij een van de reisaanbieders nu - zelfs met een Nederlands adres - 19 euro aan dossierkosten betalen. Als Nederland is opgegeven als thuisland wordt - weer met hetzelfde Nederlandse adres - een euro meer gerekend, maar dat verschil kan zelfs oplopen tot tien euro.

Aangezien het adres pas bij de een na laatste stap van het boekingproces wordt gevraagd kunnen de reisaanbieders aanvoeren dat die kosten niet op voorhand bekend zijn en dus ook niet bij de aangeboden reisprijs kunnen worden inbegrepen.

Operationele afhandelingskosten rechtvaardigen het verschil ook niet, alles is immers elektronisch, vouchers etc. worden allemaal per e-mail verstuurd. Bovendien woont circa 95% van de boekers in Nederland.

Het systeem is zeer vernuftig, maar slechts met maar één doel: het misleiden van de consument. Die zal, uit angst om de gevonden vliegtuigstoelen weer kwijt te raken, de hogere kosten accepteren.

http://www.telegraaf.nl/r(...)rijzen__.html?p=11,1
Crazy Harryzondag 9 augustus 2009 @ 12:15
Tja, als geen enkele regelgeving deze praktijken kan tegenhouden, dan kunnen deze praktijken ook niet gestopt worden. Zowel de ANVR als de consumentenautoriteit heeft dan geen enkele grond waarop ze dit kunnen voorkomen.
De klant zal dus gewoon zoals altijd op moeten letten, en niet zo snel akkoord gaan met dergelijke prijzen. Als men wel akkoord gaat is het ook de eigen domme schuld en wil men dus blijkbaar opgelicht worden.
RemcoDelftzondag 9 augustus 2009 @ 12:27
Net als SPAM, telemarketeers en irritante reclame bestaat dit alleen maar doordat veel consumenten er alsnog genoegen mee nemen! Aan de kassa van een winkel accepteer ik geen prijsverhogingen, en bij webshops ook niet. Dus ook niet bij reisaanbieders. Voor hen 10 anderen!
Helaas slikken de meeste mensen dit gewoon, en dus blijft het uiterst rendabel voor de verkopers.