1. Ijdelheid/trots: checkquote:1. Superbia (hoogmoed - hovaardigheid - ijdelheid - trots)
2. Avaritia (hebzucht - gierigheid)
3. Luxuria (onkuisheid - lust - wellust)
4. Invidia (nijd - gramschap - jaloezie - afgunst)
5. Gula (onmatigheid - gulzigheid - vraatzucht)
6. Ira (woede - toorn - wraak)
7. Acedia (gemakzucht - traagheid - luiheid - vadsigheid)
Waar het hierom gaat? Over het goede leven en, daar recht tegenover, het kwade leven. Over deugd en ondeugd. Wanneer wij streven naar het verkrijgen van deugden en het inperken van ondeugden, dan worden wij betere, meer gelukkige mensen. En bij dit streven kan de klassieke deugdenleer zeker helpen. Dat wist Dante al!quote:Op maandag 9 februari 2009 18:01 schreef RRGJL het volgende:
Ik vind het ook een beetje nutteloos eigenlijk. Ik voldoe, net zoals de meesten denk ik zo, ook wel aan elk punt. Waar gaat het hier eigenlijk om? Of het 'wel eens' voor komt, of dat dit gewoon je levensstijl is?
Dat snap ik. Maar zoals TS aangaf zullen velen een erg ambivalent gevoel krijgen bij het lezen van de TS.quote:Op maandag 9 februari 2009 19:32 schreef Scaurus het volgende:
[..]
Waar het hierom gaat? Over het goede leven en, daar recht tegenover, het kwade leven. Over deugd en ondeugd. Wanneer wij streven naar het verkrijgen van deugden en het inperken van ondeugden, dan worden wij betere, meer gelukkige mensen. En bij dit streven kan de klassieke deugdenleer zeker helpen. Dat wist Dante al!
Een ondeugd is niet een zonde, maar een negatieve eigenschap. Je maakt je daarom ook niet schuldig aan bijv. luxuria, het is een eigenschap van je. De vraag is natuurlijk wanneer iets een eigenschap is. Iedereen laat wel eens teveel de teugels vieren, maar om dan iedereen de eigenschap van onmatigheid toe te dichten? Laten we zeggen dat een ondeugd vaak niet heel sterk aanwezig is, maar als een kwaad gezwel kan groeien en zelfs je leven kan overnemen. Een voorbeeld is bijv. de zakenman die voor de geldzucht zwicht, of de ster die volledig opgaat in zijn hoogmoed.quote:Op maandag 9 februari 2009 19:36 schreef RRGJL het volgende:
Dat snap ik. Maar zoals TS aangaf zullen velen een erg ambivalent gevoel krijgen bij het lezen van de TS.
Dus wat is de nuance? Gaat het hier om structureel gedrag, of 'wel eens'...
Het lijkt me nagenoeg ondoenlijk om als mens elke zonde uit je leven te verbannen. Ik denk eerder dat iedereen wel een keer van elke zonde proeft in zijn of haar leven.
Je bent nooit jaloers?quote:Op maandag 9 februari 2009 19:34 schreef SpecialK het volgende:
1, 2, 3, 5, 6 en 7
Vooral 1 en 3.
3 dan met m'n vriendin in het openbaar, thuis, op de toilet op het vliegveld... op de A10, tijdens het uitgaan. Eigenlijk overal en altijd.
Waarom als ik vragen mag?quote:Op dinsdag 10 februari 2009 08:41 schreef Pappie_Culo het volgende:
Aan de eerste en de derde wordt al jaren gewerkt.
Nou ja... Er is nu toevallig een mondiale crisis gaande waardoor ik redelijk veilig, doch met enige schaamte kan zeggen dat mijn gemakzucht me geen windeieren heeft gelegd.... Maar ik had nu ook een kapitaaltje kunnen hebben voor de world for sale dagen ergens volgend jaar.quote:
Hmmm toen ik het las dacht ik alleen maar aan jaloezie naar m'n vrienden/collega's toe (aangezien het woord afgunst er achter staat). Maar in de relatie met m'n vriendin kan ik best wel eens een beetje jaloezie voelen afhangende van de situatie. Dat uit ik trouwens bijna nooit.quote:
1 als in trots/ijdelheidquote:Op maandag 9 februari 2009 16:17 schreef Mainport het volgende:
1. Superbia (hoogmoed - hovaardigheid - ijdelheid - trots)
2. Avaritia (hebzucht - gierigheid)
3. Luxuria (onkuisheid - lust - wellust)
4. Invidia (nijd - gramschap - jaloezie - afgunst)
5. Gula (onmatigheid - gulzigheid - vraatzucht)
6. Ira (woede - toorn - wraak)
7. Acedia (gemakzucht - traagheid - luiheid - vadsigheid)
Aldus Dante.
Tja, er staan zoveel kernwoorden dat ik er bij elke wel eentje tussenuit kan pikken. Sowieso heb ik een ambivalent gevoel bij de meeste. Het is maar net in welk perspectief je het bekijkt, in vergelijking met zes miljard andere mensen ben ik bijvoorbeeld redelijk... ongematigd. Ik weet trouwens niet wat hovaardigheid of gramschap is, dus misschien kun je dat ook wel over mij zeggen.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |