Wat maakt dan dat we ze weg willen stemmen, op ze schelden, ze verketteren, ze haten en de mensen die in sommige bewoners iets goeds zien publiek willen verguizen ? Natuurlijk is iedere saaie wedstrijd leuker te maken door partij te kiezen, dus heb je je favorieten. Maar waar komt die extreme afkeer toch vandaan? Waarom zien de Mona haters niet dat ze onzeker is en zich bewust van al die nare dingen die iedereen haar nu nadraagt. Ze lijdt eronder en vecht voor haar hachje. Ze is een underdog, misbruikt in haar jeugd en ever since op zoek naar steeds weer de verkeerde mensen.
En al die afkeer van Bianca ? Waarom zien mensen dan niet dat de vroeg wijze, manipulatieve ‘’tattoo-heks’’ met haar paranoia neiging een heel leuk meisje is. Wie haar zag dansen met Ruud in een perfecte replica van de zeventiger jaren disco, samen met Karin “Little green bag’’ in geimproviseerde vertaling zag zingen, haar Calimero vertolkingen hoort of oplet bij de beelden van the making of ‘’Big Brother: the song’’ weet dat ze geweldig plezier kan hebben; spontaan is en bij tijd en wijle heel vrolijk.
Wat is er dan zo extreem verschrikkelijk aan Karin dat ze in de hel moet rotten. Tuurlijk gaat ze verder met Maurice dan waarschijnlijk goed voor haar is. Zeker compenseert ze met dit experiment voor een hoop onopgeloste dingen in haar leven. Ongetwijfeld vindt haar man dit niet de makkelijkste periode van hun huwelijk. Maar waar zijn de pek en veren voor nodig ? Ze heeft een fantastisch gevoel voor humor, is beurtelings kind en volwassen vrouw, zit solide in haar vel en bewijst ons en zichzelf dat ze een zeer zelfstandige geest heeft.
Sabine, tsja Sabine, heeft bepaald niet mijn persoonlijke voorkeur en vertolkt single-handed de lichtheid van het bestaan, maar het gaat toch wat ver om haar als stoephoer te zien. Ze gaat met Bart naar bed en HOUDT NIET VOOR EEUWIG VAN BART. Tis verschrikkelijk, nog nooit vertoond; absoluut een reden om haar te deporteren. Trouwen we echt allemaal met iedereen met wie we vrijen ? Het is een raar soort hypocrisie die zich kennelijk van de BB watchers meester maakt.
Het zijn ''maar'' gewone mensen met vervelende kanten en mooie dingen. We lijken op de bewoners en de bewoners lijken op ons. Haten we dan onszelf zo erg ? Is dit eindelijk de kans om schoon schip te maken met onze zelfhaat ? Of willen we alles per sé in partijen verdelen. Kunnen we alleen nog Ajax Feyenoord denken en willen we deel zijn van een groep. Een fanclub of een haatgroep; als we maar een collectief zijn?
Ik weet het niet en wie het wel weet mag het zeggen.
In dit topic kan je bijdrages kwijt over over de blikvernauwing die zich kennelijk collectief van ons meester maakt. Over de liefde die je gaat voelen voor die rare, willekeurig gekozen groep volslagen onbekenden. Over de fascinatie die je voelt als je naar de streams kijkt en niet meer weet te stoppen. Hier kun je jezelf analyseren en je mede BB-watchers op de psychologische pijnbank leggen.
Dit topic gaat over ons: de kijkers, de voyeurs.
[Dit bericht is gewijzigd door voyeur (Datum 17 Oktober 1999).]
[Dit bericht is gewijzigd door Cali (Datum 17 Oktober 1999).]
quote:
op 10-17-1999 om 11:39 PM schreef Cali het volgende:
juist.... of je herkent een eigenschap van die jou helemaal niet aanstaat, wat een reden is om de BB-bewoner met die eigenschap ook niet te mogen...
Ben ik nu de enige die af en toe vertederd raakt bij het zien van sommige BB beelden? Ik kreeg vooral last van ahgoohh gevoelens tijdens de stuntelige versiersperikelen van Bart, en het onzekere gehakkel van Bianca. Daarnaast had ik in het begin ook wel even te doen met Mona: de hele bende zat in d'r koffertje te graaien met grijpgrage klauwtjes, en negeerde haar verder demonstratief..
(helaas heeft ze het daarna grondig voor haarzelf verpest, vooral door dat akelige lachje en haar gekonkel met Sabine. Maar dat zegt meer over mezelf dan over Mona. )
Maurice vond ik heel sympathiek omdat-ie niet meteen uit alle macht in de smaak probeerde te vallen. Ik begin 'm nu een beetje irri te vinden, omdat-ie dat nog steeds doet.
Geeuw, is't al maandagavond?
Murphy
"Sommige problemen los je op door de deur uit te stappen"
Om met Sabine te spreken: je leert van je zelf van 35 dagen BB
Een redenering is overbodig, "want het is gewoon zo", en ieder klein negatief trekje of verkeerd uitgesproken wordt wordt meteen opgeblazen.
Ik kan me een artikel herinneren over propaganda in oorlogstijd, waarin over hetzelfde werd gesproken: vietnamezen waren gooks of chooks, duitsers krauts, jappanners Japs, etc. Op die manier was het emotioneel wat makkelijker om de andere kant af te knallen, en om iedereen die twijfelde aan de "goede" kant te krijgen.
Verder:
- als iemand te weinig emoties laat zien is het een frigide trut of een autistische lul
- als iemand in tranen uitbarst is ze opeens gek geworden of onvolwassen
- etc.
Iemand zei het al: "Nederlanders zijn net boeren: als ze maar wat te klagen hebben"
Wat mij nu mateloos intrigeert: wat voor voordeel hebben mensen erbij om zulk gedrag te vertonen? Afreageren? Verkapte jalouzie?
Het Internet en BB brengt de vreemdste gedragingen in mensen boven. Niet in het minst, omdat de gebruikers
a) min of meer anoniem zijn
b) buiten handbereik zijn
c) praten over personen die zich niet persoonlijk kunnen verdedigen
Let wel, ik vel geen waarde-oordeel, ik ben alleen gefascineerd door het gedrag zelf.
Reakties?
Murphy
Kwebbel
Kijkers leven intens mee. Soms lijkt het net alsof we daar met zo'n 3000 man in die woning zitten. Het leven en lijden van de bewoners wordt onder de loep genomen; ieder spatje wordt uitvergroot, bewoners gestereotypeerd. Niet alleen in het huis zijn de emoties hevig; ook buitenshuis borrelen de gevoelens naar boven.
De reden?
Zoeken wij alleen een winnaar, zodat de rest automatisch al heeft afgedaan in onze ogen? Zoeken wij naar redenen (hoe vaag ook) om iemand wel of niet leuk te vinden?
Het Halo- en Horn-effect komen hier om de hoek kijken; wanneer één bewoner over een eigenschap beschikt die jij respectievelijk als goede of als minder goede eigenschap beschouwd, is die persoon in jouw ogen of zwaar OK of zwaar klote. Alle verdere eigenschappen worden dan ook in dat licht gezien; diegene kan niets meer fout of niets meer goed doen.
De bewoners zijn gewone mensen, net zoals jij en ik. Maar de kijkers zijn ook maar mensen. Wij schreeuwen ook dat Sabine een matras is, maar pinken een traantje weg als ze het huis daadwerkelijk verlaat (ook ik).
Hier reageren wij onze frustraties af op "papier", hopen op een reactie, het lijkt wel een spel. In feite hebben we vaak een minder grote mond in Real Life en zijn we ook in staat genuanceerder te denken en te spreken.
Grote mond, maar een klein hartje...
Barbarella verwoordt het uitstekend: "Grote mond, maar een klein hartje...". Behoudens een aantal pubers (dat klikt ook alweer negatief, kan beter zeggen: onze jongere medemensen ), is het merendeel van de Fokkers, althans dat hoop ik, zich waarschijnlijk heel bewust van hun extreme uitingen. Deze zijn vaak ook veel makkelijker (en misschien belangrijker ook leuker) dan een genuanceerde onderbouwde (semi) psychologische analyse. Ik doe er ook soms aan mee, maar neem het daarentegen ook regelmatig op voor bewoners. Zoals Bianca vanavond in een aantal topics wordt aangepakt, dat is dus niet normaal meer
.
Ach, 't zal er ook wel mee te maken hebben dat ze nu publiek bezit zijn geworden. "We" hebben toch ook allemaal een mening over Willem-Alexander, Ruud Gullit, Theo van Gogh, etc. Zouden ze zich ooit gerealiseerd hebben wat een impact dit op hun verdere leven zal hebben? Da's dus niet over na een paar maanden over.
Eigenlijk is er maar één waarvan ik het terecht vindt dat 'ie genadeloos hard aangepakt mag worden en dat is 'vriend' Wouters. Die heeft namelijk geen excuus (Dapne is tenslotte ook maar blond ). Ik heb me zelden zo geïrriteert aan iemand op tv.
Mijn verlaving wordt erger en erger. Waar gaat dit eindigen? Het wordt een 24-uurs obsessie. Laatste gedachten zo vlak voor 't slapen gaan, gaan de laatste dagen over BB. Stoppen met roken is een keuze die je wel of niet maakt, maar 31 december is een keiharde deadline, die me nu al benauwd .
P.s. kunnen we nog een Doordevel'tje verwachten hedenavond (shit, 't is al nacht).
------------------
Uitspraak van de dag: "Maar ik val jou niet persoonlijk aan!" (Bianca)
[Dit bericht is gewijzigd door Stippel (Datum 22 Oktober 1999).]
"Een dag geen BB is een dag niet geleefd"
Ik weet zeker dat er meer mensen dit hadden, het verschil tussen gtst en bb is wat mij betreft vanavond wel duidelijk geworden..bb is toch een afspiegeling van echte menselijke emoties, die in deze situatie xtra versterkt worden...zoals iemand hier al opmerkte, je wordt je een spiegel voor gehouden...
Van Alkyone - 21 Oktober 1999 @ 16:06. (98)
--------------------------------------------------------------------------------
Hé, dr Love, ik ben net bezig mijn afstand tot dit Forum te vergroten, aangezien mijn dagelijkse bezigheden vrijwel stil kwamen te liggen. Toch nog eventjes een blik op een post van een newbie, en wie schetst mijn verbazing: Ik wordt genoemd als opinion leader! Ik weet niet waar ik deze eer aan te danken heb, want ik voel me niet zo'n "leader". Ik denk eerder een lijder. Ik lijd aan het syndroom van BB, en dat van FF. Ik heb mezelf beloofd minder streams te kijken, minder berichten te posten, minder te lezen op het forum. Mijn werk lijdt er onder. Ik kan niet meer zonder. Het wordt tijd dat ik de "schade" die BB aanricht in mijn leven eens een halt toeroep.
De schuldige van mijn BB-syndroom is ene V.
Voor het FF-syndroom wijs ik met een beschuldigende vinger naar Moor, Lilith, Two Sisters, Voyeur, Mr Murphy, Phileine, GeGs en zoveel anderen, zij hebben mij verslaafd gemaakt aan hun opmerkingen, hun observaties, hun steeds wisselende insteken, variërend van humoristisch tot zwartgallig. Het is hun schuld dat ik 's nachts niet op tijd op bed kom, het is hun schuld dat ik overdag niet genoeg werk verzet, het is hun schuld dat ik het BB-syndroom in stand hou door elke avond weer te kijken.
Maar ik heb ook schuld, dr. Love. Ik ben een zelfstandig, denkend mens, maar toch laat ik mij manipuleren. Ik hecht aan mijn vrijheid, en ik kijk toe hoe anderen dat inleveren. Ik hou van gesloten gordijnen in mijn eigen huis, maar ik geniet van het voyeurisme dat dit BB-syndroom opwekt in mij. Ik wist niet dat ik urenlang naar een minischermpje op mijn beeldscherm kon turen en er zelfs tegen praten of het "voor straf" uitzetten. Om het daarna snel weer te openen om maar niets te missen. Het knaagt aan mij, het vreet me aan, de polarisatie tussen schuldgevoel en nieuwsgierigheid, tussen fatsoen en lekker stout zijn. Hebt u hier een remedie voor, dokter? Zou u die dan mee willen delen op dit Forum, zodat ieder kan zien hoe deze verslaving kan worden getemd?
Met de meest nederige hoogachting,
Alkyone
Eigenlijk mok ik natuurlijk tegen mezelf omdat ik me op loop te winden over dingen die ik net zo goed naast me neer had kunnen leggen.
Ik denk dat het confronterende van de afgelopen dagen is geweest dat er weer een link werd gelegd tussen de bewoners en de buitenwereld. mij opwinden over het feit dat VOO manipuleert met de beelden en mij niet de waarheid laat zien is 1, ik merk dat ik vrij gelaten kan reageren op het feit dat ik bedonderd word. Maar op het moment dat bewoners de dupe worden van die manipulaite is het opeens een heel ander verhaal.
Ik zoek op een of andere manier een weg om een statement te maken. om te kunnen zeggen; ik ben het er niet mee eens, en ik wil dat jullie dat weten! Mijn eerste postings in dit forum waren daartoe een onbeholpen en onbevredigende poging.
waarom ga ik eigenlijk niet mensen redden in afrika, of de conflicten oplossen in het midden-oosten? nee ik presteer het weer om in een onbenullig t.v.programma een reden te vinden om te schoppen tegen de huidige maatschappij.
ik kan af en toe zo moe worden van mezelf...
Ooit dacht ik een partij op te richten, genaamd: "ik maak me druk". Toen kwam FOK-zine, mijn redding....
En toen zei Bianca vanavond: "dit programma is niet menselijk"
En ik was ontroerd. En toen zag ik haar hier neergemaaid worden als labiel neurootje, 'gevalletje a la Zweden'. En dat ontstak in mij de toorn...
Die schreef ik op, zo grof als ik maar kon.
En wiste de posts weer daarna, op één na.
Want zo wil ik hier te boek staan: scherp kijkend, maar ook mens. En in het grote BB-huis van deze maatschappij heb ik mijn brul-sessie gehad. En het deed me goed - ik schaam me er niet voor.
Ik ga gewoon verder, met mens te zijn.
quote:
op 10-22-1999 om 03:45 AM schreef Moor het volgende:
Als laatste post voor vannacht:
ik ben helemaal herboren nu, heb alle opgewoelde agressie 'in de groep gegooid' en geniet van een geweldige katharsis. (nou ja..)
moor, kan jij mij dat leren? jij bent niet meer ongesteld, maar Feyenoord heeft nog steeds niet gewonnen...
Wij BB-watchers, we tobben maar raak. We zien teveel en weten te weinig of net andersom.
Voyeur: doodgemo(e)dereerde Fokker!
quote:
op 10-22-1999 om 03:45 AM schreef Moor het volgende:
Die schreef ik op, zo grof als ik maar kon.
En wiste de posts weer daarna, op één na.
Want zo wil ik hier te boek staan: scherp kijkend, maar ook mens. En in het grote BB-huis van deze maatschappij heb ik mijn brul-sessie gehad. En het deed me goed - ik schaam me er niet voor.
Moor,
Ik moet ten eerste zeggen dat ik jou postings op het forum erg waardeer.
Maar, ik vind het jammer dat je die postings gewist hebt, en niet zozeer omdat ik zou willen weten wat je te vertellen had maar puur en alleen om het feit dat die uitspraken ook een deel van jou zijn. En dat deze uitspraken juist aangeven dat je ook mens bent.
Je zegt zelf al dat je je er niet voor schaamd, waarom dan de sporen wissen?
Dit is weer een duidelijk voorbeeld van hoe niet alleen de mensen in het BB huis het belangrijk vinden hoe ze overkomen. Maar dat dit gewoon een menselijke eigenschap is.
Verder geen commentaar...
dennis
Ik ben farmacoloog, ik werk met chemicalien en wilde even over het begrip verslaving hebben
De mens maakt endogene stoffen , bijvoorbeeld endorfines ( de mobiele beller heeft hier veel last van...)serotonine, dopamine en meer van dat soort hormonen, een van de belangrijkste is ons stress hormoon, cortisol, zonder in allerlei technische wirwar van termen te verzanden treedt bij mensen sensitisatie en desensitisatie op, door gefocussed bezig te zijn met forums of door geprogrammeerd naar uitzendingen te kijken wordt ons systeem 'aangetast', sensitisatie treedt op in het BB huis, gebrek aan externe stimuli maakt het lichaam responsief aan dingen die normaal niet tot reactie leiden, de hormoonhuishouding is in de war, serotinine is zo'n stof, te lage levels geven gedragsveranderingen met als gevolg een verterkt signaal naar buiten.
ik ben van mening dat hier een pharmacologisch interesant verschijnsel aan de gang is maar ik keur het experiment af, ik zou heel graag onethische dingen willen uitzoeken maar in de wereld is er toch een terechte consensus over het gebruik van non humane proefdier modellen.
Bij het publiek krijgen we te maken (gevoed door TV en bijvoorbeeld dit forum) te maken met desensitisatie... heroine gebruik, cannbis gebruik, alkohol zijn vormn van desensitisatie, we hebben meer nodig meer input met als counter reactie oplopende conflicten, sterkere responsen, niet relevante input wordt gebruikt om toch te kunnen reageren. Afkick verschijnselen zijn ook bekend en leiden tot frustratie en reacties die het lichaam maken tot een explosief vat van borrelende hormonen.
de homeostase (evenwicht) wordt constant verbroken.. actie leidt tot reactie, hertel van ons evenwicht en dat van de BB bewoners zal moeilijk zijn maar het menselijk lichaam is sterk
quote:
op 10-17-1999 om 11:20 PM schreef voyeur het volgende:Wat maakt dan dat we ze weg willen stemmen, op ze schelden, ze verketteren, ze haten en de mensen die in sommige bewoners iets goeds zien publiek willen verguizen ?
We schreven het al eerder, maar voor deze topic is het misschien relevant: BB is een programma met meerdere "lagen", dat je dus op verschillende niveaus kunt bekijken. De laag waarop VOO zich concentreert, is de ordinaire soap-laag. In eerste instantie bekeken wij (soap-liefhebbers van het eerste uur) BB dan ook op die manier. Zonder dit forum was dat vermoelijk nog steeds zo geweest, maar dat terzijde.
De BB-bewoners worden, net als in een soap, neergezet als karikaturen: het lieve meisje (dat zich plotseling ontpopte als furieuze feeks), de intellectuele, de stoere Marlboro-man, de gezellige knuffelbeer, de vlotte huismoeder, etc. Daar zijn ze ook op gecast, en dat is briljant gedaan.
Omdat televisie zo'n belangrijke rol speelt in ieders leven, vervagen de grenzen tussen "echt" en "onecht". Dat zie je bijvoorbeeld wanneer er op straat een ongeluk gebeurt - in eerste instantie zoeken mensen naar de camera's. Bij BB zijn die grenzen per definitie vaag: het is een amusementsprogramma, maar er spelen echte mensen in mee. Moet je dan met ze meevoelen? Ja, dat kan. Maar geconditioneerd als wij zijn door die stortvloed aan tv-beelden, zijn we eerder geneigd de BB-kandidaten te zien als soapies - als fictieve personages, en die lenen zich bij uitstek voor wilde speculaties en fantasierijke scheldkannonades.
Naar soaps kijken doe je ter ontspanning & (vooral!) ter ontlading: het gaat nergens over, het is allemaal nep, maar met een beetje goede wil kan iedereen zich herkennen in bepaalde verhaallijnen en/of personages. Zoals een cynische grap de geest kan ontladen (niet huilen maar lachen, zoals Karin), zo kan een soap dat ook. Want natuurlijk gaat het allemaal over je EIGEN leven. Via een omweg kun je dingen bespreken die anders misschien niet aan de orde komen, en juist het feit dat het allemaal zo zwart-wit is, maakt het zo verhelderend (louterend!).
Jawel: ook zelfhaat, inderdaad. Hoe DURFT die bitch van een Sabine zo openlijk toe te geven dat ze Bart slechts als een tussendoortje ziet? Dat zouden wij, nobele zielen die we zijn, toch nooit doen? Wij knielen elke avond voor het slapen gaan tenslotte even neer naast ons bed, zodat we in alle rust kunnen bidden tot alle mensen die ons dierbaar zijn en die wij NOOIT pijn zullen doen, nooit niet, echt waar niet, zo steken wij niet in elkaar.
En dan die pathetische Bianca die het zo maar presteert om voor onze ogen te knakken en als een dode plant ineen te zijgen: heeft die vrouw zichzelf niet in de hand? De ZWAKTE van zulk gedrag, de misselijkmakende kwetsbaarheid - nee, daar kunnen wij alleen maar naar kijken en denken: goddank zijn WIJ niet zo.
En monter & opgewekt gaan wij weer ons weegs, gelouterd door de treurnis van ANDEREN. L'enfer, c'est les autres (of zoiets schreef Sartre toch ooit?), en die hel bestaat daarin dat we allemaal hetzelfde zijn. Helaas. Het is niet anders.
Ten eerste ben ik het er mee eens dat de bewoners makkelijk doelwit zijn en dat ze hier echt afgeschoten worden (ik doe er aan mee) er zijn net wat zinnige opmerkingen gemaakt over waarom we dat doen) dus daar laat ik het bij, ben niet kunidg genoeg om daar een uitspraak over te doen.
Ten tweede valt het mij op dat er hier bij FOK een aantal members zijn die zich erg druk maken over topic vervuiling en over wat andere mensen zeggen (over dat afzeiken van een BB'er bijvoorbeeld).
Ik vind dat zo nu en dan nogal moralistich van jullie 'deskundigen'. Dat jullie iets meer van psychologie weten wil niet zeggen
dat je anderen moet opleggen wat te doen hier,toch?
Nu komt mijn vraag: ik heb al dat voer voor psychlogen/astrologen gelezen en ik vraag me af waarom jullie nu zo ontzettend serieus met BB bezig zijn. Wat beweegt julie, is dit een manier om julllie kennis te etaleren (worden jullie elders niet gehoord)of zijn jullie oprecht betrokken bij de BB'ers. Ik geef wat suggesties, ik weet het ook niet, maar ben wel benieuwd...
Wat mij gister opviel over mezelf is dat ik het eigenlijk ziek vond om naar BB te kijken. Ik had dan ook echt de neiging om m'n tv uit te zetten, pirch uit te zetten, fok!forum te verlaten en mij te gaan bezatten (serieus).
Ik weet niet waar het aan ligt, maar ik vind het nog steeds triest dat wij voyeuristische Nederlanders zo kicken op het leed van anderen, waar wij zelf zo veel op lijken. Maar toch ben ik blijven kijken, waarom? Ben ik masochist? Wil ik anderen zien lijden? Waarom had ik dit niet bij de Surprise Show (die zette ik wel echt uit)?
Ik ben blij dat ik als nog dit topic tegenkwam vandaag en maar even mijn woordje aan de buitenwereld bekend heb gemaakt. Het lucht op!
En het is ook absurd dat we inderdaad mensen die we niet kennen met een aantal klikken op je toetsenbord helemaal de grond in boren. Ik weet niet of ik in het verleden ook zulke postings gedaan heb, kan best want het is best makkelijk om te doen (en ik denk ook nog wel eens slecht). Om het nu te gaan vergelijken met oorlogsmisdaden gaat wel heel ver weet ik, maar toch komt er een soort vergelijk op in mijn hoofd.
Andere mensen zien lijden geeft een kick....waarom dan zelf niet meehelpen met dat laten lijden....
Jeetje wat is dit ziek, ik weet niet of ik vanavond wel zin heb om BB te kijken....dit realiseer ik me nu pas tijdens het tikken, ofwel het verwoorden van mijn gedachten.
ik merk het wel..
Gegroet zij allen,
verslaafd of niet verslaafd, that's the question.
quote:
op 10-22-1999 om 01:20 PM schreef Kimmie het volgende:
Ten tweede valt het mij op dat er hier bij FOK een aantal members zijn die zich erg druk maken over topic vervuiling en over wat andere mensen zeggen (over dat afzeiken van een BB'er bijvoorbeeld).Ik vind dat zo nu en dan nogal moralistich van jullie 'deskundigen'. Dat jullie iets meer van psychologie weten wil niet zeggen
dat je anderen moet opleggen wat te doen hier,toch?
Kimmie, internet is een gevaarlijk medium. Volledig anoniem kun je je hart luchten en met een druk op de knop is het verstuurd (veel makkelijker dan in een envelop stoppen, adres erop schrijven, postzegel plakken, naar de brievenbus lopen)
daarnaast is een forum nog gevaarlijker, want openbaar, en maanden later nog terug te lezen. Daarom "predik" ik inderdaad voor doordacht taalgebruik. Ik voel mij geen psycholoog, noch verheven boven de rest. Ook ik maak mij wel eens schuldig aan ongenuanceerde en slecht onderbouwde uitlatingen. Maar ik probeer mezelf een regel te stellen: dat ik hier niets schrijf, wat ik iemand niet recht in zijn gezicht zou durven zeggen, en dat ik probeer altijd de "andere" kant van een verhaal in mijn hoofd te houden, vooral als iemand zich niet kan verdedigen.
ik wil niemand mijn regels opleggen, maar ik mag mensen toch wel oproepen om daar twee tellen over na te denken?
quote:
op 10-23-1999 om 03:52 AM schreef sombie het volgende:
Hoezo BB doet iets met mij? Het is midden in de nacht, mijn ogen voelen aan alsof ze een meter dik zijn (heb inmiddels die luciferstokjes maar tussen mijn oogleden geplaatst) maar nog kan ik me niet losrukken van dit forum en de streams. Op beide gebeurt weinig meer en zelf heb ik eigenlijk ook de puf niet meer om nog echt een serieuze reactie in een van de topics te plaatsen, maar toch blijf ik 'hangen'. Bang dat ik iets mis?
Sombie,
hear hear!
Ik zelf ben er inmiddels achter gekomen dat ik NIET verslaafd ben aan Big Brother.
Ik ben alleen WEL verslaafd aan dit forum..
Goed om te horen dat ik niet de enige ben,
"Forum-posters, voer voor psychologen?"
Murphy
Wie ben ik, om me hier uit te spreken? Niemand! Maar ik doe het lekker toch .
Ik heb alleen een vervelende drang met mijn posts te willen imponeren. Waar zou ik het voor nodig hebben? Ik ben geen psycholoog of ook maar enigszins in de richting. Ben student Informatica, bijna klaar, en sinds een week verslingerd aan dit forum. Mijn BB fascinatie wordt gevoed door iedere deelnemer aan dit forum. Zonder dit foum zou ik de afeveringen niet opnemen (ondanks dat ik er laat inviel - nog dank aan mijn ouders dat ze bij twee bezoeken aan me de BB zondaguitzending wilde zien).
------------------------------------------Hunter said:
Een duidelijk hedendaags probleem: de macht van het internet.
Ik denk dat we ons moeten realiseren dat FOK! de grootste onafhankelijke nieuwsbron naast de BB-site is. Je kan er rustig van uit gaan dat er geen artikel wordt geschreven of TV-programma wordt voorbereid zonder dat deze site gecheckt wordt. Sommige artikelen nemen duidelijk meningen, quotes en uitspraken over zonder direct naar FOK te verwijzen (dit valt het best te zien aan de taralogismen die her en der zijn opgedoken). Dus elke roddel (K pijpt M) of bijnaam (Auping van Tilburg) gaat direct een eigen leven buiten het net. Nou kan je wel gaan roepen dat we daar voorzichtig mee moeten omgaan (waar ik het mee eens ben), maar in feite is dit natuurlijk een oud fenomeen (roddel en achterklap in het dorp) dat alleen maar opeens zeer sterk wordt uitvergroot door het gebruik van het internet. Dit is voer voor massa-psychologen! Ik vrees dat dit fenomeen op geen enkele wijze is te beteugelen.
Pas als er slachtoffers vallen en iedereen Veronica aanwijst als de dader dan zullen we ons waarschijnlijk realiseren dat iedere poster op dit forum medeschuldig zal zijn geweeat omdat we hebben geholpen de hype in stand te houden.
-------------------------------------------
tanjalies said:
Beste Hunter,
Het is niet zozeer een schuld die ik zou voelen. Het was meer een konstatering van nu nog niet te overziene situaties die zich kunnen en hebben voorgedaan. Er is er maar een die zich ondanks alle beweringen schuldig zou moeten voelen en dat is de opdrachtgever van het programma t.w. VOO.
Het is, vind ik te goedkoop om later tegen de deelnemers van het spel te zeggen ;" we hebben jullie gewaarschuwd" Opnieuw dus eigenlijk de vraag, hoe verantwoord is deze spelshow eigenlijk.
------------------------------------------
Phileine said:
is dit niet de hamvraag waar het rond BB allemaal om draait? En is het feit dat een psycholoog een dergelijk onderzoek nooit door de ethische commissie heen zou krijgen niet al een goede aanduiding voor een antwoord? Blijkbaar krijgt ethiek een andere waarde als er miljoenen guldens en kijkers mee gemoeid zijn.
Maar van gevoel voor ethiek of moreel bewustzijn heb ik VOO nog nooit verdacht...
ik ben het overigens niet met je eens dat de kijker en internetter geen schuld hebben aan de eventuele gevolgen. Ben ik onschuldig omdat ik mij laat manipuleren? Ben ik onschuldig omdat ik passief kijk naar wat de media mij voorschotelt? Ben ik onschuldig als ik mijn mening, voor iedereen terug te lezen, op internet plaats, ook al ben ik me niet bewust van het feit dat die mening gemanipuleerd is? Ben ik zelfs onschuldig als ik verder weiger naar het programma te kijken, maar ondertussen wel weet dat er iets gaande is wat volgens mijn gevoel voor moraliteit niet kan? klinkt dit allemaal niet erg bekend?
toegegeven, voo blijft degene die dit allemaal bedacht heeft, maar om het te laten slagen heeft zij toch echt ons nodig...
--------------------------------------------
Moor said:
Wéér met je eens Phileine (met het risico, je stapeldol van 'zijïgheid te maken),
en ik wou dat ik geld had voor een pagina-grote dagblad-advertentie op 1-1-'99,
met maar één zin (in koeieletters):
Wat er ook gebeurt met het geestelijk welzijn van de (dan voormalige) BB-bewoners:
NIEMAND in nederland kan nog zeggen:
"we hebben het niet geweten".
--------------------------------------------
phileine said:
Moor,
zoals ik eerder aangaf... ik zin al langer op manieren om duidelijk te maken wat ik ervan vind, helaas realiseer ik me dat ik in mijn eentje niet zo heel erg sterk sta. Misschien als we genoeg gelijkgestemden kunnen vinden, dat er iets te regelen valt?
--------------------------------------------
"Ben ik onschuldig als ik mijn mening, voor iedereen terug te lezen, op internet plaats, ook al ben ik me niet bewust van het feit dat die mening gemanipuleerd is? "
Antwoord: ja.
Premisse: Nee. Je mening is niet gemanipuleerd. Je waarneming is selectief, maar dat is per definitie zo. Van de miljarden indrukken kan je niet anders dan een beperkt aantal overhouden. Dat doe jij en dat doen we allemaal; deel van de survival skills. Voo manipuleert de regie niet; dat zou een tautologie zijn: regie is manipulatie. Regie is selectie.
Op basis van je waarnemeningen trek je conclusies en bepaal je meningen. Het leuke van dit BB experiment is dat je een eigen bron van info hebt: de streams. Niet vrij van ingrepen, maar voor 90% pure infobron. De basis voor de uiteindelijke regie en daarmee beeldvorming van de kijkers is nu vrij toegankelijk voor iedereen (nou ja: iedereen met kabel dan )
En wat zie je: ook met die vrije en vrijwel ongelimiteerde toegang tot de native bronnen kijken we allemaal anders. We plegen regie op onze eigen waarnemingen. We concluderen wat we willen zien en we zien wat we denken.
BB is niet een experiment in manipulatie door een omroep: het is het bewijs dat vooroordelen, selectieve perceptie en onze eigen vertroebelingen uiteindelijk ook onze eigen beelden bepalen.
Je bent wat je ziet en je ziet wat je denkt.
Mijn stem heb je gelijk. En zoals bij sommige andere onderwerpen zijn er misschien wel veel anderen die zo'n idee steunen.
Ondanks het feit dat je een m.i. verloren zaak gaat promoten. (Hoewel dit forum weer wat hoop geeft)
quote:
op 10-25-1999 om 02:37 AM schreef phileine het volgende:
zoals ik eerder aangaf... ik zin al langer op manieren om duidelijk te maken wat ik ervan
vind, helaas realiseer ik me dat ik in mijn eentje niet zo heel erg sterk sta. Misschien als we genoeg gelijkgestemden kunnen vinden, dat er iets te regelen valt?
Phileine,
iets in de zin van een "Manifest, uitgaande van een (noemenswaard) aantal FOK!Forum-posters/BB-watchers" ?
Iets dat zodanig geformuleerd is, dat het (vanzelf of op verzoek) de kranten haalt ?
Hmmm...ik broed verder..
Uitgaande van het vissen-geschenk, moet het enigszins de publiciteit rond BB 'in de kaart spelen' en vooral "nieuws-waarde" hebben dan, wil het door kranten/radio-programma's opgepikt worden. De "Stemme des (Internet-)Volks" ?
quote:
op 10-25-1999 om 04:24 AM schreef Moor het volgende:
Phileine,
iets in de zin van een "Manifest, uitgaande van een (noemenswaard) aantal FOK!Forum-posters/BB-watchers" ?
Iets dat zodanig geformuleerd is, dat het (vanzelf of op verzoek) de kranten haalt ?
Hmmm...ik broed verder..
Uitgaande van het vissen-geschenk, moet het enigszins de publiciteit rond BB 'in de kaart spelen' en vooral "nieuws-waarde" hebben dan, wil het door kranten/radio-programma's opgepikt worden. De "Stemme des (Internet-)Volks" ?
inderdaad, iets dergelijks had ik in mijn hoofd. Ook ik broed door. Maar eerst ga ik slapen.
Dat maakt dit tot een nutteloze post, maar ik heb last van "reageer-drang".
We zouden dit wel iets gestructureerd moeten aanpakken.
1) welk doel moet het manifest dienen?
2) wie spreken we er mee aan? (VOO, de maatschappij, de kijkers, de internetters, de media die eerst zo tegen waren en nu allemaal hun graantjes meepikken?, onszelf?)
3)welke onderwerpen dienen behandeld te worden (hypocrisie, schuld, ongemanierdheid, onmenselijkheid, manipulatie?)
Verzonnen ze nou ook maar een ondertitel voor me. Het schijnt dat de moderators dat doen aan de hand van je postings en karaktereigenschappen (ergens in het archief gelezen)
Ik wacht met spanning af.
Verzonnen ze nou ook maar een ondertitel voor me. Het schijnt dat de moderators dat doen aan de hand van je postings en karaktereigenschappen (ergens in het archief gelezen)
Ik wacht met spanning af.
Bestond dit forum in het begin voornamelijk uit heftige reacties op de bewoners, met veel tekentjes, inmiddels wordt er veel en veel genuanceerder gepraat over de bewoners. Alleen Cyriel en Anouk krijgen nog steeds veel gescheld over zich heen. Zit hier een ontwikkeling in? Worden mensen meer 'gerespecteerd' naarmate je ze langer kent?
Of zien we gewoon simpelweg nu pas, wat iedereen eigenlijk allang vantevoren kon weten: ze hebben allemaal zo hun goede en slechte kanten?
dom van ons, eigenlijk
Misschien kunnen forummers met een geluidskaart uitkomst bieden (ik zie wel maar hoor niet).
De enige keren dat ik Maurice hoor is tijdens de uitzendingen op t.v.
Voor de rest vind ik ze allemaal wel aardig hoor!!
quote:
op 11-09-1999 om 01:36 PM schreef mriek het volgende:Bestond dit forum in het begin voornamelijk uit heftige reacties op de bewoners, met veel
tekentjes, inmiddels wordt er veel en veel genuanceerder gepraat over de bewoners. Alleen Cyriel en Anouk krijgen nog steeds veel gescheld over zich heen. Zit hier een ontwikkeling in? Worden mensen meer 'gerespecteerd' naarmate je ze langer kent?
Of zien we gewoon simpelweg nu pas, wat iedereen eigenlijk allang vantevoren kon weten: ze hebben allemaal zo hun goede en slechte kanten?
dom van ons, eigenlijk
Ik ben het niet helemaal met je eens: er zijn van het begin af aan genuanceerde reacties op BB en de bewoners geweest, zie o.a. dit topic en VvP. Ik ken ook velen op dit forum die zich nooit schuldig hebben gemaakt aan het ongenuanceerd de grond in boren van de bewoners.
Maar ik merk inderdaad ook dat er steeds meer mensen zijn die dat gescheld een beetje zat worden en genuanceerder over de bewoners gaan denken. Een goede zaak vind ik zelf.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |