De Nederlandse traditie
Het is niet duidelijk waarom hij, volgens de Nederlandse traditie, uit Spanje komt. Misschien heeft het te maken met het feit dat Sint Nicolaas de beschermheer van de scheepvaarders was. In de 17e eeuw was Holland namelijk bekend om zijn scheepvaart. Misschien dat door het contact met Spaanse scheepvaarders deze traditie is begonnen. Dit kan ook het feit verklaren waarom Sint Nicolaas geholpen wordt door Zwarte Pieten; de Moren overheersten in Spanje gedurende enkele eeuwen rond die tijd. Een andere, meer populaire, verklaring dat de Pieten zwart zijn, is het feit dat zij zich vaak in schoorstenen begeven en dat ze zich daarna niet schoonmaken.
Zijn legendarische geschenken en bruidschatten aan arme meisjes heeft geleid tot de traditie van het geven van kadootjes aan kinderen op de vooravond van zijn sterfdag, dwz op 5 december, nu zijn feestdag. De helpers van Sint Nicolaas (in Duitsland en Oostenrijk "Knecht Ruprecht" of "Krampus" genoemd) laten de overwinning van het kwaad zien. Samen met zijn Pieten brengt Sint Nicolaas een bezoek aan de kinderen; de stoute kinderen worden gestraft, terwijl de lieve kinderen worden beloond. Het ergste wat je kunt overkomen is meegenomen worden in de zak van Zwarte Piet; dezelfde zak waaruit de lieve kinderen snoepjes (o.a. pepernoten, taai-taai en schuimpjes) en kadootjes krijgen. Een minder grote straf (maar niettemin vervelend) is een pak slaag krijgen met de roede. Tegenwoordig zijn er nog maar weinig stoute kinderen...
De komst van Sinterklaas en zijn Pieten
Een paar weken voor zijn feestdag komt Sint Nicolaas naar Nederland (en Belgie) vanuit Spanje op zijn stoomschip met al zijn Pieten en al zijn kadootjes waar hij gedurende het hele jaar voor heeft gezorgd. Deze intocht wordt altijd uitgezonden op de televisie. Vanaf zijn aankomst tot aan zijn feestdag kunnen kinderen hun schoen zetten voor de open haard of bij de kachel. Gedurende de nacht brengt Sint Nicolaas een bezoek aan alle huizen; hij begeeft zich over de daken op zijn witte/grijze paard ("schimmel" genoemd). De zwarte pieten klimmen door de schoorsteen en doen kleine kadootjes in de schoenen van de kinderen. Soms zetten de kinderen ook wat stro, wortels en/of water klaar voor het paard.
Op de vooravond van 6 december ("Sinterklaasavond") brengt Sint Nicolaas een bezoek aan alle kinderen. Nadat er op de deur is geklopt laat hij, indien er lieve kinderen zijn, een zak vol kadootjes achter. De volgende dag, 6 december 's morgens vroeg, heeft hij iedereen vereerd met een bezoek, en gaat hij weer stilletjes terug naar Spanje.
Toch zat er meer achter het sinterklaas feest dan ik gedacht heb.
en misschien ook wel wat duidelijker geworden voor onze medelanders wat dit (in hun ogen) 'vreemd' feest inhoud, en wat de achterliggende gedachten zijn.
quote:Dan moet je vooral erbij zetten dat zwarte pieten van de Moren zijn afgeleid, dan komt een verbod op Sinterklaas wegens racisme akelig dicht bij.
Op woensdag 26 november 2003 11:50 schreef TheGhost het volgende:
Toch zat er meer achter het sinterklaas feest dan ik gedacht heb.
en misschien ook wel wat duidelijker geworden voor onze medelanders wat dit (in hun ogen) 'vreemd' feest inhoud, en wat de achterliggende gedachten zijn.
Just stick to the chimney story .
quote:En dit is dus fout...
Dit kan ook het feit verklaren waarom Sint Nicolaas geholpen wordt door Zwarte Pieten; de Moren overheersten in Spanje gedurende enkele eeuwen rond die tijd. Een andere, meer populaire, verklaring dat de Pieten zwart zijn, is het feit dat zij zich vaak in schoorstenen begeven en dat ze zich daarna niet schoonmaken.
[Dit bericht is gewijzigd door Foxx2k3 op 26-11-2003 11:57]
quote:Volgens de overlevering was de heilige Nicolaas zeer dankbaar toen Moorse jongens hem tot steun en toeverlaat wilden zijn. Het voordeel was dat ze door hun donkere huiskleur in het donker niet opvielen.
Op woensdag 26 november 2003 11:54 schreef Grayburn het volgende:[..]
Dan moet je vooral erbij zetten dat zwarte pieten van de Moren zijn afgeleid, dan komt een verbod op Sinterklaas wegens racisme akelig dicht bij.
.
Just stick to the chimney story
.
quote:
Op woensdag 26 november 2003 11:55 schreef Foxx2k3 het volgende:
Dit leren kinderen meestal in groep 7 of 8 van de basis school (om de geschidenis les leuk te houden).
Het is leuk om te weten maar hoort dus eigenlijk gewoon bij de nederlandse basisvorming dus ook allochtonen zouden dit moeten weten (als ze hier voor hun 9de zijn komen wonen uiteraard
quote:ja dat is natuurlijk alleen maar omdat ouders tegenwoordig te bang zijn om hun kinderen te straffen k lees hier vaak genoeg over belachelijk verwende pokke kinderen die als ze hun zin niet krijgen compleet flippen
Tegenwoordig zijn er nog maar weinig stoute kinderen...
[Dit bericht is gewijzigd door Demon-X op 26-11-2003 11:58]
Nieuwsbericht:
http://frontpage.fok.nl/news.fok?id=35328
quote:SAMENVLOEIING VAN SINT NICOLAAS EN GERMAANSE OPPERGOD WODAN
Op woensdag 26 november 2003 11:55 schreef Foxx2k3 het volgende:
Dit leren kinderen meestal in groep 7 of 8 van de basis school (om de geschidenis les leuk te houden).
Het is leuk om te weten maar hoort dus eigenlijk gewoon bij de nederlandse basisvorming dus ook allochtonen zouden dit moeten weten (als ze hier voor hun 9de zijn komen wonen uiteraard
[..]En dit is dus fout...
De god Wodan werd ondersteund door twee (uiteraard zwarte) raven die ook aan de schoorsteen luisterde om te kijken wie zich wel en niet goed gedraagde.
Hier zijn de Zwarte Pieten van afgeleid. Ik vind het wel kwalijk dat als je zo'n stuk plaatst je dan maar de helft verteld hoor.....
Om meer te kunnen vertellen over de uiterlijkheden van de Sint en het ontstaan van het sinterklaasfeest, moeten we eerst terug naar de tijd van de Germanen. De Germanen eerden hun oppergod Wodan. Een forse man met weide mantel, lange witte baard en muts die door de hemel vloog op zijn achtbenig paard 'Sleipnir'. Hij had een speer bij zich waarrond een slang kronkelde en rond hem vlogen steeds twee zwarte raven die Wodan op de hoogte hielden van het gedrag van de mensen op aarde. Om de raven en dus Wodan gunstig te stemmen gaven de mensen hem heel wat offers en hielden wilde feesten ter ere van hem. Nu nog steken we een wortel of suikerklontje in de schoen als offer.
De Sint zijn uiterlijk heeft heel wat overéénkomsten met Wodan. Onmiskenbaar zijn de witte baard, mantel en staf. En Nicolaas zijn schimmel is vast een afstammeling van Sleipnir. Omdat Wodan en Sleipnir door de lucht vlogen, lopen schimmeltje en de Sint in onze verbeelding ook nu nog over de daken. De kerstening heeft gezorgd voor het hedendaagse uiterlijk van het Sinterklaasfeest. De Katholieken wilden de heidense feesten en de verering van Wodan verbieden, maar het geloof van de Germanen zat zo diep geworteld dat de Christenen met een compromis moesten komen. De verering van Wodan werd gekoppeld aan het Christelijk feest ter ere van de heilige sint en het hele gebeuren werd teruggedrongen in de woonkamer waar men op fatsoenlijke en rustige manier hun traditie kon voortzetten.
VAN WAAR KOMT ZWARTE PIET DAN?
Enerzijds zou je kunnen stellen dat Zwarte Piet het symbool is voor de zwarte raven van Wodan die eveneens belast waren met het op de hoogte houden van hun meester over het gedrag van de mensen op aarde. Anderzijds is er een meer letterlijke verklaring te vinden in het levensverhaal van de Sint's toenmalige knecht. Nicolaas had een moorse slaaf gekocht die geboren was in Ethiopië en Piter noemde. De goede sint liet zijn slaaf Piter meteen vrij, maar Piter bleef hem tot op heden trouw om Sinterklaas te helpen bij al zijn goede daden.
[Dit bericht is gewijzigd door TheGhost op 26-11-2003 12:19]
A) Hij de duivel of de dood symboliseert
B) iedereen veronderstelt dat de sint uit Spanje komt, wordt aangenomen dat hij bij de spaanse edelen gebruikelijk Moorse bedienden heeft overgenomen
C) de al eerder genoemde slaaf Piter verhaal
D) de al eerder genoemde Wodan en zijn raven verhaal
------
Ik houd het bij de Piter
quote:Ik wist dit ook allemaal niet Thx voor the hint
Op woensdag 26 november 2003 12:20 schreef Foxx2k3 het volgende:
Whoot whoot...
Kijk dat is nou eens informatie.
![]()
ik neem mijn eerdere kritiek terug
MARSEPEIN, SPECULAAS EN CHOCOLADE
Lekkernijen die steevast bij de het Sintfeest horen. Deze gewoonte is een voortzetting van een traditie die begon in de 17e eeuw. Jongens gaven toen een stuk marsepein of speculaas aan het meisje waar ze verliefd op waren. Aangezien de Sint ook huwelijksmakelaar is heeft hij zich deze traditie eigen gemaakt. Bij het huidige Sinterklaasfeest wordt ook vaak chocolade gegeven aan de kinderen. Een zoetigheid die bij de meeste kinderen meer in de smaak valt dan marsepein en speculaas, en daarenboven een product waar zeer creatief mee omgegaan kan worden. Denk maar aan die mooie chocolade poppen in de vorm van onze geliefde Sint en Piet.
DE HEILIG VERKLARING VAN NICOLAAS
Nicolaas verrichte tijdens zijn leven verscheidene wonderen die uitgegroeid zijn tot legendes. De bekendste legende is ongetwijfeld de volgende: Er heerste hongersnood in Klein - Azië. Een herbergier had drie kinderen gedood en ingepekeld als middagmaal voor de gasten. Nicolaas was erg verbijsterd en wekte de jongelingen meteen weer tot leven. Dankzij dit wonder werd Nicolaas later beschermheilige van de kinderen. Een titel die ook vandaag nog het meest wordt geassocieerd met hem. Een andere legende gaat over drie gezusters die te arm waren om hun bruidsschat te betalen. Toch wilden zij fatsoenlijk huwen en waren zo wanhopig dat ze het geld wilden gaan verdienen door in de prostitutie te stappen. Ook dit treurig lot van de drie vrouwen liet het hart van Nicolaas niet ongeroerd. Gedurende de komende nachten gooide de goede man gouden munten door het slaapkamerraam van de zusters. De legende vertelt dat de munten terechtkwamen in de dames hun schoenen die net onder het raam geplaatst waren. Nicolaas werd zo ook beschermheilige van de prostituees, de ongehuwde vrouwen in het algemeen en het huwelijk. Het verhaal verklaard waarom kinderen ook nu nog hun schoen zetten op 5 december, in de hoop dat de sint ook bij hen er iets ingooit dat ze graag zouden hebben.
En ook Zwarte Piet gooit nog regelmatig met lekkerheden net zoals zijn baas dat toen heeft gedaan. De laatste opmerkelijke legende maakte van Nicolaas ook schutspatroon van de zeevaarders en kooplieden. Nicolaas bevond zich meermaals op zee en op een keer woedde er zo een zware storm dat een matroos uit de mast viel en het schip zo goed als verloren was. Nicolaas bezwoer de storm en wekte de matroos terug tot leven. Dit verhaal ging al snel van schip tot schip en Nicolaas werd een populair persoon bij de scheepsvaart. Waarschijnlijk bereikte het verhaal over Nicolaas onze contreien via de scheepslui uit Spanje ronde de 17e eeuw en denken er daarom velen dat hij uit Spanje komt. De schepen uit Spanje brachten heel wat schatten naar hier en het zuiderse land is natuurlijk ook bekend voor zijn mandarijntjes en appelsienen. Speelgoed en de oranje vruchten zijn ook vandaag nog een vaste associatie bij de sint en zijn stoomboot uit Spanje. De verschillende wonderen zorgden ervoor dat Nicolaas heilig werd verklaard na zijn dood en werd verder bekend onder de namen Heilige Sint en Sinterklaas.
Verder is in de Eifel de 'knecht Ruprecht' figuur ook bekend als 'Der Boeb', 'Beelzebub' of de 'pelzbock', een demonachtige figuur met een dierenvel die op 4 poten de kamer binnenkwam en veel angst veroorzaakte bij kinderen.
In de Pfalz staat hij bekend als 'Hans Trapp', naar een erg tiranniek regerende keurvorst uit de 17e eeuw. Ook hierbij is de angst van de kinderen voor deze figuur van sterk belang, tegenover de meer goedmoedige houding die de nicolaas aanneemt.
Mocht je nu zoeken op een van die verbasteringen zoals Beelzebub
Dus volgensmij klopt dat niet helemaal
[Dit bericht is gewijzigd door TheGhost op 26-11-2003 13:13]
quote:o jee, nu bewijs je mn ongelijk ...
Op woensdag 26 november 2003 13:11 schreef TheGhost het volgende:
[afbeelding]
Knecht Ruprecht als je dit op google zoekt komt je allemaal bij Santa Klause of de Kerstman uit.Mocht je nu zoeken op een van die verbasteringen zoals Beelzebub
[afbeelding]Dus volgensmij klopt dat niet helemaal
geloof me, misschien kan je me wel op mn woord vertrouwen,
Knecht Ruprecht is inderdaad in grotere delen van duitsland de bekende naam, maar regionaal zijn de verschillen en typische afwijkingen enorm, neem bijvoorbeeld die vreemde duitse regio met dat grappige dialect, 'nederlands', waar ze knecht ruprecht 'zwarte piet' noemen ...
ruprecht stamt waarschijnlijk af van Percht, een beierse/alpen-wintergod, die in de winter uit de bergen of wouden kwam om de goeden te scheiden van de kwaden en deze laatsten te straffen
(en voor de liefhebbers, een google-gevonden linkje erbij) http://www.fmueller.net/krampus_de.html
De traditie wil dat Sinterklaas uit Spanje komt, maar de meeste volwassenen weten inmiddels wel beter. Sint-Nicolaas was bisschop van Myra; een stad aan de Lycische kust, iets ten westen van de badplaats Antalya. In zijn tijd viel Lycië nog onder het Griekse deel van het Byzantijnse Rijk, nu Turkije. Myra was één van de belangrijkste steden in dit gebied. Een rijke havenstad.
Geliefd
Bisschop Nicolaas was tijdens zijn leven al een zeer geliefde persoon in de stad en de wijde omgeving. Hij overleed op 6 december van het jaar 343 of daaromtrent, en al snel na zijn dood deden verhalen de ronde over de wonderen die hij had verricht. Dat vergrootte zijn aantrekkingskracht nog, en dus werd Nicolaas heilig verklaard. Hij gold als de schutspatroon van kinderen, ongehuwde maagden, schoorsteenvegers en reizigers. En bovenal van zeelui. Vooral in het gebied rond de Middellandse Zee werd hij door hen vereerd. Zijn beenderen werden in een reliekschrijn bewaard in een speciaal voor hem gebouwde kerk.
Bedevaart
In de eeuwen na zijn dood trokken duizenden gelovigen op bedevaart naar Myra. De stad kon die toevloed van reizigers goed gebruiken, want omdat de haven was dichtgeslibd, vielen andere inkomstenbronnen langzaamaan weg. De stad verpauperde en de meeste inwoners zochten hun heil elders. Toen de stad in 1087 in handen van de Turken dreigde te vallen, sliep niemand in West-Europa daar een nacht minder om. Wat men in de christelijke wereld wel erg vond, was dat het stoffelijk overschot van de heilige Nicolaas ook in handen van de moslims zou vallen.
Bari
In de Zuid-Italiaanse stad Bari liepen de gemoederen hoog op. Besloten werd tot een geheime missie. Plaatselijke zeelui voeren naar Myra en roofden daar de beenderen van de goedheiligman uit de reliekschrijn. Die werden vervolgens herbegraven in Bari zelf, waar speciaal een nieuwe kathedraal werd gebouwd. De paus proclameerde dat er twee maal per jaar een processie moest worden gehouden: op 9 mei; de dag dat de beenderen in Bari aankwamen, en op 6 december; de sterfdag van Sint Nicolaas. Dat gebeurt tot op heden. Vooral de voorjaarsprocessie is prachtig van symboliek: een 17e-eeuws houten beeld van de heilige wordt op 8 mei naar zee gedragen en op een bootje gezet. Daar dobbert het tot de volgende dag. Op 9 mei komt de heilige dan met veel bombari in de haven aan. Dat klinkt bekend
Spanje
Sinterklaas komt sindsdien dus eigenlijk uit Italië. Hoewel; Italië zoals wij dat nu kennen, bestaat pas sinds 1861. Het Italiaanse schiereiland was na de val van het Romeinse rijk uiteengevallen in tal van stadstaatjes, provincies, kolonies en wat niet al. Door oorlogen en huwelijken veranderden de verschillende steden en streken regelmatig van bewind. Bari was net als Myra een havenstad binnen het Byzantijnse Rijk. Myra viel in handen van de Turken, en Bari was kort daarvoor veroverd door de Noormannen, die een koninkrijk hadden gevestigd in Sicilië en Zuid-Italië. Dit koninkrijk werd in 1503 Spaans bezit en bleef dat tot diep in de 18e eeuw. Bari was dus lange tijd een Spaanse stad. En daarmee komt Sinterklaas dus toch uit Spanje.
Bron
En het Sinterklaasfeest komt van hier, en is gebaseerd op het Wutanes Heer, ofwel de Wilde Jacht. Ook het boek van Sinterklaas is een attribuut van Wodan (de uitvinder van het schrift), en slechte mensen kunnen beter niet de deur opendoen als er geklopt wordt. Ze worden namelijk meegenomen naar de hel, ofwel Spanje.
quote:Palts. Maar dat terzijde.
Op woensdag 26 november 2003 12:46 schreef RM-rf het volgende:
In de Pfalz
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |