¤160,-, inclusief verzending.
[Dit bericht is gewijzigd door Viperdesign op 24-11-2003 00:06]
Kaartuitsnedes maken
Om MapSonic te kunnen gebruiken, moet eerst de software op de PC worden geïnstalleerd. Het programma MapStore is namelijk nodig om de kaarten voor de Palm te maken, en dit gebeurt uit de hoofdkaarten die mee geïnstalleerd worden. Let bij het maken van de kaarten wel goed op wat je precies nodig denkt te hebben: een kaart van Nederland neemt bijvoorbeeld 82MB in, een kaart van de Benelux is maar liefst 146MB! Hoe MapSonic toch met dergelijke grote bestanden overweg kan komt aan de orde bij de beschrijving van het plannen van routes.
Het mooie van deze aanpak is wel dat je bijvoorbeeld in één bestand de gehele kaart van Nederland op een geheugenkaart kunt plaatsen. Alle routes binnen Nederland zijn dan te plannen, zonder verdere uitsnedes te hoeven maken of je te moeten bekommeren om detailniveaus.
Kaartmateriaal
Het basismateriaal bestaat uit de door Tele Atlas geleverde hoofdkaarten, die redelijk actueel lijken. De pas geopende A5 staat er bijvoorbeeld al op, maar bijvoorbeeld Oosterheem in Zoetermeer is niet aanwezig en Voornemeer in Alkmaar is zonder straatnamen. Deze kaarten staan op 4 CD's, goed voor heel West-Europa met een flink detailniveau. Bepaalde gebieden hebben wat minder detail, bijvoorbeeld de Canarische eilanden. De kaarten bevatten naast wegen ook waterwegen en groengebieden, maar vlakken voor bebouwde gebieden en onverharde paden staan er niet in. Ook is er een Points Of Interest (POI) database aanwezig, met locaties van restaurants, benzinepompen etcetera. In deze database staat geen extra informatie vermeld zoals telefoonnummers, en het aantal verschillende types is wat beperkt.
Routes plannen
Een route is te maken door alleen het eindpunt op te geven, en de route op basis van de huidige GPS locatie te laten berekenen. Een andere optie is om handmatig zowel een start en eindpunt op te geven.
Het selecteren van routepunten gebeurt op basis van adressen, POI's, het invoeren van coördinaten of door met de stylus op de kaart te tikken. Voor de adressen valt ook gebruik te maken van het Address Book. Andersom kan een geselecteerd punt ook worden overgenomen in dit adressenbestand. De selectie van een adres kan op twee manieren. Je kunt door een soort boomstructuur van gebieden heen selecteren (land, provincie, gemeente, woonplaats) of je kunt heel het bestand laten doorzoeken op een deel van de naam. Helaas is het niet mogelijk om te zoeken op postcode.
Als er een route gepland moet worden over een kaart dat op een geheugenkaart staat, dan wordt steeds een gedeelte van dit bestand ingelezen in het RAM geheugen. De totale benodigde hoeveelheid RAM geheugen is afhankelijk van de grootte van de kaart en de lengte van de route. De specificaties geven aan dat er 8MB RAM vrij moet zijn om het programma te draaien.
De lengte van de route heeft ook een groot effect op de berekening hiervan; De benodigde tijd varieert van een paar seconden tot ettelijke minuten.
Routes volgen
Voor het volgen van de route heeft MapSonic de Navigation Mode. In deze stand staan bovenaan het scherm aanwijzingen, de nog af te leggen afstand en hoe lang deze naar schatting gaat duren. In het midden staat de kaart met daarin de cursor van de huidige locatie. De te volgen route wordt duidelijk getoond als een halfdoorzichtige groene streep op de kaart over de te volgen weg. Is er een GPS aangesloten dan volgen bij de routepunten gesproken aanwijzingen, draait de kaart mee met de rijrichting en zoomt in en uit afhankelijk van de snelheid. De routeaanwijzingen staan bovenaan in de vorm van iconen en teksten.
Mocht er van de route worden afgeweken, dan wordt deze automatisch en razendsnel herberekend.
De gesproken aanwijzingen komen, als daarvoor voldoende ruimte tussen de routepunten is, twee keer. Op een snelweg is dat tussen de 1000 en 500 meter en daarna tussen de 150 en 50 meter. In de stad komen deze tussen de 350 en 150 meter en de 50 en 100 meter voor de afslag. De variatie zit hem met name in de afstand tussen de routepunten; zitten de routepunten kort op elkaar, dan komt de melding maar één keer.
Gebruik
Over het algemeen werkt MapSonic goed. Er is nagedacht over hoe de applicatie zo handig mogelijk gemaakt kan worden en mensen die ook met PocketPC navigatie systemen hebben gewerkt zien de 'invloed' hiervan ook duidelijk terug in het programma.
Wel zijn een aantal geavanceerdere extra functies zoals het blokkeren van wegen en een 3D weergave weggelaten. Ook is de gebruikersinterface kaler, een instelbaar dashboard (keuze uit zaken als snelheid en tijd van aankomst) en meer instelmogelijkheden van het programma ontbreken.
De kleine letters en knopjes op het scherm zijn allemaal te klein zijn om goed leesbaar te zijn tijdens het rijden, laat staan ze te bedienen. Eerst plannen en dan pas rijden is dus het devies. Dat is jammer, want er is bijvoorbeeld wel aan gedacht om in de navigation mode te zorgen voor een pop-up menu met grote knoppen. Tijdens de rit is dan snel een dichtstbijzijnd benzinestation of restaurant te selecteren. Tik je hierop en kies je "Select arrival point", dan kom je terecht in een scherm vol kleine letters en knopjes. Daarmee verliest het menu meteen zijn waarde. Het enige wat er nu (veilig) tijdens de rit mee te doen is, is het geluid uitzetten.
De gesproken aanwijzingen zijn naar keuze in elf talen beschikbaar. Daarbij moet wel vermeld worden dat het Vlaams en Nederlands sterk op elkaar lijken. Het scherm wordt helaas niet bijgewerkt tijdens het "uitspreken" van een aanwijzing. Dat doen andere programma's beter, hopelijk verandert ViaMichelin dat nog in een volgende versie.
De routeaanwijzingen kunnen verwarrend zijn. Het lijkt er op dat MapSonic kijkt naar de richting van de afslag ten opzichte van de auto, in plaats van de afbuiging ten opzichte van de weg. Vooral afslagen in bochten zijn dan lastig. Wil je bijvoorbeeld rechtsaf op een weg die een bocht naar links maakt, dan klinkt de instructie "Ga rechtuit". Dit klopt natuurlijk, maar is niet de aanwijzing die je verwacht.
De bijgeleverde handleiding is erg goed en zeker de moeite waard om door te nemen. Een aantal functies zit namelijk verstopt in het programma. Het overnemen van adressen uit het Address Book en het aanmaken van laag-detail kaarten is bijvoorbeeld bijna niet uit te vinden zonder de handleiding eerst te hebben gelezen.
De Tungsten T3 lijkt vooralsnog ook de beste PDA om deze applicatie op te draaien. De snelle processor, grote hoeveelheid RAM geheugen en vlotte geheugenkaartafhandeling zijn erg makkelijk om snel een route te kunnen plannen.
Conclusie
MapSonic is met afstand koploper voor PalmOS navigatiesoftware.
Verbeterbaar
Grootte van de kaartbestanden
De positie op het scherm wordt niet bijgewerkt als er een aanwijzing uitgesproken wordt
Geen mogelijkheid voor Europese routes in één keer
Geen zoekmogelijkheid op postcode
Pluspunten
Eenvoudige bediening
Routeplanning op huisnummerniveau
Adembenemend mooie weergave van de kaarten
Voor relatief weinig geld de kaarten van heel Europa
Automatische en tijdige routeherberekening als je van de geplande route afwijkt
Bron: pdaclub.nl
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |