Vijfdaagse trip naar het oosten.... deel 3.....
Deel 1 staat
hier.
Deel 2 staat
hier.
In het weekend reizen veel mensen uit Praag naar het prachtige dal van de rivier de Sázava, voornamelijk om te wandelen. Vooral de omgeving tussen Petrov u Prahy en Luka pod Medníkem is door de rotsen landschappelijk bijzonder fraai te noemen. Een bezoek aan deze spoorlijn stond bij mij al jaren op de planning maar het kwam er maar niet van, tot het laatste weekend van augustus 2016.
In tegenstelling tot op werkdagen zijn de reizigersaantallen in het weekend dermate hoog dat de capaciteit van de reguliere treinstellen niet voldoet. Hierdoor zetten de Tsjechische Spoorwegen (ČD, České dráhy) in het weekend getrokken materieel in.
De eerste getrokken trein van de dag is Os 9055 (Os: Osobní vlak, stoptrein) die op zaterdag 27 augustus 2016 getrokken wordt door 'duikbril' 754 031.
Geheel onverwacht bleek er op zaterdag 27 augustus 2016 ook een stoomtrein te rijden. ČD Nostalgia rijdt ongeveer 1x per maand ritten vanuit Praag-Braník naar diverse bestemmingen. Deze dag werd er gereden via het prachtige dal van de Sázava, een river die verderop uitmondt in de Moldau. Rondom Petrov u Prahy is het landschap met name door de fraaie rotspartijen erg mooi.
De 434 2186 passeert hier met trein 9080 naar Čerčany, Bene¨ov, Postupice en eindbestemming Vla¨im. De reizigers konden onderweg uitstappen en onder andere een bezoek brengen aan de lokale bierbrouwerij Ferdinand in Bene¨ov of de plaatselijke dierentuin in Vla¨im.
Een half uur na de stoomtrein was het tijd voor de tweede getrokken trein van de dag. De fraaie rood/gele 754 044 van het depot Praha-Vr¨ovice mocht op deze heerlijk zomerse zaterdag 27 augustus 2016 in totaal twee keer van Praag naar Čerčany en terug.
Ik koos hier, net als bij de stoomtrein, voor een veel hoger standpunt. Je staat hier namelijk enigzins te balanceren op een hoog rotspunt dus stevige schoenen en een goed evenwicht zijn hier wel een pré.
We zien de ČD 754 044 die met trein 9057 op weg is van Praha hlavní nádra¸í naar Čerčany en hier onderweg is tussen de stationnetjes van Petrov u Prahy en Luka pod Medníkem.
Tussen alle getrokken treinen rijden er ook nog enkele treinen met Regionova-stellen. Deze treinstellen zijn ooit gebouwd en geleverd als de serie 810, de zogenaamde Brotbuchse, de Tsjechische railbus. Middels een reconstructie zijn tussen 2005 en 2012 in totaal 211 tweedelige en 26 driedelige stellen gemaakt. Op lijn 210 tussen Praag en Čerčany worden de driedelige treinstellen met name op werkdagen ingezet.
Op zaterdag 27 augustus 2016 passeren de stellen 814 203 en 814 226 als trein 9059 uit Praha hlavní nádra¸í naar Čerčany en hebben zojuist het stationnetje van Petrov u Prahy achter zich gelaten.
Geheel links, beneden in het dal, zien we een stukje van de rivier Sázava. Dit is een zijrivier van de Moldau met een lengte van 218 kilometer. De rivier ontspringt bij de berg Bohdalec in de ´ďárské vrchy. Bij Davle, 25 km ten zuiden van Praag mondt de Sázava uit in de Moldau.
De derde en laatste getrokken trein van de ochtend reed weer met een wit/groene 'duikbril'. Deze loks van de serie 754 danken deze bijnaam aan het aparte uiterlijk aan de voorkant van de lok.
De in totaal 86 loks van dit type zijn tussen 1975 en 1980 gebouwd door de Praagse fabrikant Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD) en in dienst gekomen bij het toenmalige Československé státní dráhy, de Tsjecho-Slowaakse Staatsspoorwegen, als serie T 478.4. Ze werden in 1988 in de serie 754 omgenummerd.
Met aan de haak de uit 4 enkeldeks rijtuigen bestaande trein 9061 naar Čerčany heeft lok 754 042 zojuist het stationnetje van Petrov u Prahy verlaten als het hier de fraaie rotspartijen tussen Petrov en Luka pod Medníkem passeert.
Na de vorige foto begon het lange wachten. Rond het middag uur rijdt er gedurende 3 uur maar 1 trein (en fout voor de zon). De pauze kan je daarom goed gebruiken voor een lunch in het nabij gelegen dorpje Pikovice.
Na de beklimming van een behoorlijk hoge rots (hier moet je echt geen hoogtevrees hebben) werd er met 9 fotografen gewacht op de eerstvolgende trein richting Praag. Pas om kwart over 3 diende zich deze aan.
Onverwacht bleek dit nu al de terugkerende rood/gele 754 044 te zijn, die volgens omloop eigenlijk anderhalf uur later pas terug had moeten komen.
Met drie in nog oude kleurstelling rondrijdende oude DR-dubbeldeksrijtuigen (type BMTO van Waggonbau Görlitz, jawel, de oorsprong van de wagens is dus Duits!) en een niet zichtbaar enkeldeksrijtuig passeert het geheel hier als trein Os 9060 van Čerčany naar Praha hlavní nádra¸í op zaterdag 27 augustus 2016.
Doordat twee lokomotieven van omloop hebben gewisseld in Čerčany kon er later op de dag nog een onverwachte bonusplaat gemaakt worden...
In de zomermaanden is het reizigersaanbod dusdanig hoog dat naast de getrokken treinen van de Tsjechische staatsspoorwegen (České Dráhy) ook de hulp wordt ingeroepen van museumclub K´C Doprava. Met hun fraaie oude wit/rode motorwagens worden in het weekend diverse museumritten gereden rond Praag.
Op lijn 212 rijdt de K´C tussen Praag en Čerčany op beide weekenddagen een slag, doorgaans met een losse motorwagen. Op zaterdag 27 augustus 2016 had ik het geluk dat de motorwagen niet werd ingezet maar deze werd vervangen door een zeer fraaie oude diesellok met twee bijwagens.
De geel-blauwe K´C 740 692 rijdt hier met twee bijwagens als trein Sp 1562 (een soort van snellere stoptrein) van Čerčany terug naar Praha hlavní nádra¸í en passeert hetzelfde groepje van 9 fotografen nabij Luka pod Medníkem.
Deze treinen staan overigens gewoon in de reisplanner maar treinkaartjes van de ČD zijn hier niet geldig. Je kan zoals bij elke (regionale) trein in Tsjechië ook hier bij de K´C gewoon een kaartje kopen in de trein. Voor een enkele reis van Praag naar Petrov u Prahy, waar ik deze ochtend uitstapte, betaalde ik nog geen 50 Tsjechische Kroon. Omgerekend nog geen 2 euro en dat voor een rit in een historisch rijtuig van een klein uurtje.
Rond kwart voor 5 in de middag kwam de 754 042 met de vier enkeldeksrijtuigen weer terug naar Praag. Als trein Os 9062 uit Čerčany naar het hoofdstation van Praag, Praha hlavní nádra¸í, passeert de trein de fraaie rotsen tussen Luka pod Medníkem en Petrov u Prahy en werd deze trein door maar liefst 15 fotografen vastgelegd.
Doordat de hele groep koos voor dit standpunt was het mogelijk nog een foto te maken als de lok de rots gepasseerd heeft. ČD-lok 754 042 met Os 9062 van Čerčany naar Praha hlavní nádra¸í enkele honderden meters voor station Petrov u Prahy op zaterdag 27 augustus 2016.
Morgen of dit weekend volgt dan het laatste deel, deel 4...
[ Bericht 0% gewijzigd door Zug-Chef op 15-09-2016 18:04:19 ]